אחוז ניכר מחולי סרטן העור הם חרדים, למה זה ואיך אפשר להימנע מזה?

פרופ' פופובצר, מומחה לסרטן העור, מסביר על המחלה, התסמינים ודרכי הטיפול. בריאיון מרתק הוא מסביר מדוע יש להימנע מחשיפה מוגברת לשמש, ומתי יש ללכת לרופא

סרטן העור היא מחלה שמתבטאת בעיקר בגידולים ממאירים על פני העור. חשיפה משמעותית לאור השמש ללא הגנה טובה היא בין הגורמים העיקריים למחלה. חשיפה כזאת משפיעה בעיקר על אנשים עם גוון עור בהיר.

למחלה זו מספר סוגים ומי שיעשה לנו סדר בדברים הוא פרופ' אהרון פופובצר, מומחה לסרטן העור שמציג בראיון מרתק את סוגי המחלה, את התסמינים המצויים, את הגורמים העיקריים למחלה, איך מונעים את המחלה וגם מה הקשר שלה לעולם החרדי.

פרופ' פופובצר משתף גם בדרכי הטיפול ואף מרחיב על אימונו־תרפיות שמסייעות הלכה למעשה לרבים מן החולים במחלה הזאת. לדבריו, טיפולים אימונותרפיים בהם ליבטאיו, רותמים את מערכת החיסון של הגוף לטיפול ומיקוד במחלה.

"טיפול אימונו־תרפי מהווה נוגדן שנקשר לקולטן שמבוטא על תאי מערכת החיסון, והוא מתנהג בעצם כמו מתג הכיבוי של מערכת החיסון כדי למנוע תקיפה של תאים בריאים. מה שקורה בהליך גידולי הוא שתאי הגידול מנצלים את התהליך לטובתם באופן שיאפשר להם להתחמק מהתגובה החיסונית. תרופות ממוקדות מורידות את ה'בלם' של מערכת החיסון ומאפשרות לה לתקוף תאי גידול. מרבית תופעות הלוואי הן ברות טיפול והטיפול נחשב מאוד סביל בייחוד למבוגרים".

מהם גורמי הסיכון לחלות בסרטן העור?

"אחד הגורמים לסרטן העור הוא חשיפה מוגברת לשמש, ברגע שישנם אזורים בגוף שחשופים באופן משמעותי לשמש זה יוצר בעיה. זו גם הסיבה לכך שאחוז ניכרים מהאנשים שסובלים מהמחלה בעולם, הם ישראלים. זאת משום שישראל היא מדינה שטופת שמש".

האם המחלה שכיחה יותר בציבור החרדי?

"התשובה היא כן! רבים מבני הציבור החרדי חשופים הרבה יותר משאר המגזרים לשמש. רבים מהם ללא רכבים והם משתמשים בתחבורה ציבורית, הולכים הרבה ומסתובבים המון תחת השמש החשופה. נתונים אלה מגבירים את הסיכוי לחלות בסרטן העור, ולצערי רואים את זה בא לידי ביטוי בפועל, בשטח".

אז צריך להפסיק להסתובב ברחובות בימים בהם יש שמש?

"צריך לעשות חשיבה ולראות מה צריך ומה פחות. אין טעם להיחשף לשמש כשאין צורך. אני רק רוצה שבציבור החרדי ידעו את הנתונים היבשים האלה כדי להעלות את המודעות לנושא הכאוב הזה. בשורה התחתונה, חשיפה מוגברת לשמש יכולה להביא למחלת סרטן העור, ומכאן שכל אחד ייקח את זה לאן שנראה לו, ויראה כיצד הוא שומר על עצמו ובני משפחתו. ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

מחלת סרטן העור יכולה להסתיים במוות?

"בוודאי. העניין הוא בגילוי מוקדם. ככל שמגלים את זה מוקדם יותר, חוסכים כברת דרך ארוכה מאוד ויש אחוזים גבוהים מאוד מאוד של יציאה לגמרי מהמחלה וריפוי גמור. הכל עניין של זמן. ברגע שהחולה שם לב שיש משהו מוזר בעור והוא לא מתעכב אלא ממהר לבדוק את העניין, גם אם הוא יגלה שזה אכן סרטן העור, יש לו סיכויים גבוהים מאוד לצאת מזה בריא ושלם. מי שמזניח את עצמו ולא מטפל עד שזה מגיע למקרי קיצון, יכול (לא עלינו ולא עליכם) להגיע גם להיפך החיים. בהחלט! לכן אני חוזר שוב ומדגיש את חשיבות הגילוי המוקדם והבדיקה המיידית ברגע שמשהו אינו נראה כשורה. זה חשוב ומציל חיים, פשוטו כמשמעו".

סרטן העור הוא מחלה תורשתית?

"באופן גורף זו לא מחלה תורשתית, אם כי ישנם מקרים ספציפיים בהם מצאנו גנטיקה גם בסרטן העור. תמיד יש יוצא דופן אך בכללות זו אינה מחלה גנטית או תורשתית".

לסיכום, מה אתה מציע למישהו שחלה בסרטן העור?

"ראשית, ברגע הראשון שמשהו אינו כשורה יש למהר וללכת באופן מיידי לרופא עור. משם ואילך הרופא כבר יכוון אותו האם זו באמת המחלה, מה היקף המחלה והאם יש צורך בניתוח, בהקרנה או חלילה בטיפולים מורכבים יותר. כפי שאמרתי הגילוי המוקדם חשוב מאוד וקריטי במחלה הזו כמו גם הפתרונות המקצועיים שיש בתרופות למחלה כפי שציינו את הליבטאיו שממוקד באופן משמעותי במחלה ומביא לתוצאות מרשימות מאוד".

נקודה נוספת שפרופ' פופובצר מתייחס אליה היא השכיחות הרבה של סוג סרטן זה בקרב בני הגיל השלישי, מה שמטיל בסופו של דבר על הילדים והנכדים – הדור הצעיר בבית – אחריות לגלות ערנות לתסמינים ואינדיקציות מחשידות, ולעודד את ההורים והסבים להיבדק בהקדם האפשרי בכדי שיתאפשר לתת מענה כנדרש במקרה הצורך.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. איזה שטויות הרבה נוסעים עם תחבורה ציבורית ועובדים בחוץ

  דווקא אצל החרדים פחות כי הם נמצאים בישיבות ולובשים בגדים מכוסים כמו גם אצל הערביות הדתיות, סקר פופוליסטי לא נכון בעליל

  בטי |
  הגב
 2. דיבר דיבר ול4 הסבר איך נראה סרטן היור למינהם יש כאלה עם חיספוס מבקשת לדעת מב איתם איזה סוג זה והאים יש פתרון לכזה

  מבקשת מהד"ר הסבר ען ניתם על סרטן כזה עם חיספוס עקב השמש שהייתי יוצא כרגע בכל מקום בו היה בי שמש חזקה ביחדותי בציערותי…פה ושם יוצא גולות כאלב עם חספוס מתקלף אשמח לתשובה רחבה.
  מה ניתן לעשות להפסק שלא יצאו עוד
  מודה

  17.5.2025

  טובה |
  הגב
 3. חרדים חשופים לסרטן עור

  ממש מוזר .
  תמיד אמרו שלחרדים וערבים פחות סרטן עור כי הם מכוסים בארוך
  רק הפנים חשופות.כמה הם בשמש?
  לומדים בכולל.לא משתזפים בים כמו חילונים.פשוט לא נושמע אמין.מה זה נוסעים באוטובוסים ומטילים ברחוב.הם לבושים ארוך 80%מהם לפחות

  לילי |
  הגב