איך עוברים את הפורים ללא פגיעה? משנכנס אדר מרבין בזהירות!

אחד המועדים הססגוניים ביותר במשך השנה הוא חודש אדר. יש בו הכול תחפושות, רעשנים, צבעים, שמחה וטעמים. בפורים נהוג לשתות לשוכרה עד למצב שבו לא מבחינים “בין ארור המן לברוך מרדכי”.

אולם החגיגה הזאת יכולה להיות גם מסוכנת. כל שנה מגיעים למרפאות וחדרי המיון ילדים הנפגעים משימוש במוצרים אסורים ומסוכנים ו/או תחפושות מתלקחות.

על פי הנתונים, בפורים נרשמת עלייה של פי 3.5 במספר פניות ילדים למיון עקב כוויות, ילדים ובני נוער סובלים מתופעות לוואי ומאסונות המתרחשים בעקבות שתיית אלכוהול מופרזת.

ד”ר דורון דושניצקי, מומחה לרפואת ילדים ב”לאומית שירותי בריאות”, מגיש את המדריך המלא.

צעצועי פורים: עוד לפני שחודש אדר הגיע, הופיעו בפתח מגוון נפצים ואמצעים “מרעישים”.
הימנעו מרכישה ושימוש בחזיזים, זיקוקים, נפצים, קפצונים, פיקות ושאר חומרי נפץ מאולתרים. אביזרים אלו אינן בטוחים ועלולים להתפוצץ בכיס או בכף היד. כתוצאה מכך נרשמים כל שנה מקרי כוויות בדרגות קשות (2 ו-3) בעיקר בידיים, בפנים, בצוואר ובירכיים. בנוסף, אין להשתמש באקדחים או כלי נשק הדומים לכלי נשק אמיתי. כשרוכשים סכין יש לראות כי הוא גמיש ולא חד. יש לוודא שעל מיכל תרסיס השלג מופיע אישור של מכון התקנים. מומלץ לקנות אביזרים אלו רק בחנויות ולא מרוכלים או דוכנים ברחוב. יש לחפש על כל צעצוע שקונים את הוראות האזהרה בעברית, את שם היבואן, היצרן, כתובת ברורה, אופן השימוש והגבלת גיל.

תחפושות: חלק מהתחפושות נתפרות מבדים דליקים, מכילות חלקים דליקים (כמו צמר גפן), ארוכות ונפוחות. כאשר רוכשים תחפושת יש לבדוק כי היא מסומנת כחוק ובעלת אישור של מכון התקנים. כמו בצעצועים גם כאן יש לחפש הוראות בעברית הכוללות שם יצרן וכ”ו. העדיפו תחפושת קצרה וצמודה. כשמכינים תחפושת בבית הימנעו מחומרים דליקים. בהכנת או רכישת מסכה או תחפושת יש לשים לב שאין שרוכים ארוכים או חוטים העלולים להיכרך סביב צוואר הילד. צריך לוודא שהמסכה מאפשרת ראייה ונשימה. ככלל עדיף לא להשתמש במסכה מתחת לגיל 8 שנים.
שתיית אלכוהול: סקר שנערך בעבר, בדק ומצא כי 17.6% מהנהגים מדווחים, כי נהגו לאחר ששתו, מרביתם יותר מפעם אחת. 38% מהנהגים באזור ירושלים מעידים כי כוס אלכוהול אחת כבר משפיעה עליהם. הסקר מציין כי נהגים צעירים נמצאים בסיכון גבוה יותר בנהיגה תחת השפעת אלכוהול בשל נטייתם לשתות יותר ומאחר והם סבורים כי ניתן לשתות כמות גדולה של אלכוהול ללא סכנה. בנוסף הם שאננים, בעלי ביטחון עצמי רב ו”מותחים את החבל” עד הקצה, מתוך מחשבה שהם יכולים לנהוג בבטחה לאחר שתיית אלכוהול. דברו עם הילדים, טרם החג, על המשמעויות של שתייה מופרזת של אלכוהול. תארו בפנים את השפעות השתייה: בחילה, הקאה, ערפול וקהות חושים ואף ערפול ואובדן ההכרה. מהנוהגים, קבלו הבטחה ברורה, טרם יציאתם למסיבת הפורים, שאחד החוגגים ישמש כנהג תורן – פיקח. וודאו שיש בידם מספיק כסף ומספר טלפון לשימוש במידה ויזדקקו למונית או הסעה.
משלוח מנות: אין דבר נעים יותר מקבלת או הבאת משלוח מנות לחבר. אולם יש להתאים את משלוח המנות לגיל הילד. כשמדובר בילדי גן צעירים מגיל חמש, אין לשים במשלוח המנות פיצוחים (אגוזים, שקדים וכ”ו), מסטיקים עגולים, סוכריות מציצה וכדומה.

עם מעט מחשבה וזהירות יהיה לכולנו חג שמח ללא פגיעות מיותרות.

המידע באדיבות ד”ר דורון דושניצקי, מומחה לרפואת ילדים ב”לאומית שירותי בריאות”, מגיש את המדריך המלא.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.