אלף נדבקים ליום: במשרד הבריאות מזהירים מפני סגר נוסף

לאור התפשטות נגיף הקורונה בישראל, המרכז והידע של אגף המודיעין מזהיר כי ישראל לא תצליח להשתלט על התפשטות נגיף הקורונה, “בעוד חודש נגיע לממוצע של אלף נדבקים ביום ולמאות מתים”

לאור התפשטות נגיף הקורונה בישראל, המרכז והידע של אגף המודיעין מזהיר כי ישראל לא תצליח להשתלט על התפשטות נגיף הקורונה, “בעוד חודש נגיע לממוצע של אלף נדבקים ביום ולמאות מתים” – כך על פי דוח של מרכז המידע והידע של אגף המודיעין, המשמש את משרדי הבריאות והביטחון בו נכתב כי “העלייה בתחלואה עלולה להוביל לחידוש הסגר”.

“מדינת ישראל נכנסת בימים אלו לגל שני של תחלואת קורונה השונה במאפייניו מהגל הראשון אך לא פחות בחומרתו”, נפתח המכתב ששלחו ממרכז המידע והידע. “במהלך השבועות האחרונים עולה מספר הנדבקים החדשים בישראל בקורונה באופן עקבי. בשבוע 15-21.05 מספר הנדבקים הממוצע שהתגלו מידי יום עמד על 16 נדבקים חדשים, וכיום, כעבור 4 שבועות, אנחנו עומדים על ממוצע יומי של כ-200 נדבקים חדשים (כ-300 ביומיים האחרונים)”.

בדוח ניתן הסבר להבדלים בין הגל הראשון לשני. “ביחס לגל התחלואה הקודם, מערכת הבריאות ערוכה יותר בהיבטי ידע, פרוטוקולי טיפול וטיפולים תרופתיים. כל אלה יסייעו להבנתנו בהנמכת היקף התמותה בעקבות המחלה”, נכתב. “משתנה חשוב נוסף הוא גילאי הנדבקים, שמשפיע ישירות על שיעור החולים במצב קשה מקרבם: בעוד שבחודשים מרץ ואפריל כ-13 אחוזים מהחולים היו מעל גיל 65, בחודשים מאי ויוני אחוז החולים מעל גיל 65 ירד ל- 7.8 אחוזים”.

עוד פורט בדוח כי “בגל התחלואה הקודם חלק משמעותי מהחולים החדשים נבע מחזרת ישראלים מחו”ל. אוכלוסייה זו, של השבים מחו”ל, הייתה במידה רבה נוחה יותר לזיהוי ולהכלה”, נכתב. “בגל התחלואה הנוכחי, מקור התחלואה הוא אך ורק בתוך הקהילה, ומשכך, קשה יותר להשתלט עליו ולדכא את ההתפשטות”.

לבסוף נכתב בדו”ח “אם לא ינקטו פעולות כלשהן וקצב הגידול הנוכחי לא יקטן משמעותית (יישאר בטווח של 4%-8% ביום), אזי בעוד כחודש מספר הנדבקים החדשים היומי יעמוד על מעל לאלף ומספר הנפטרים הכולל יגיע למאות רבות. להערכתנו, ניתן יהיה להימנע מהן על ידי צעדים מתונים, אך זאת רק אם יבוצעו בימים הקרובים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.