“אני לא רוצה להתחפש”

קניתם לילד תחפושת, אבל יכול להיות שברגע האחרון הוא יחליט לא להתחפש. מבולבלים? קודם כול הורידו את מפלס הלחץ. כמה טיפים כיצד להגיב נכון לסיטואציה

אין אמא שלא שמעה את המשפט הזה “לא רוצה להתחפש” ביום חגיגות פורים בגן או בבית הספר, כל הילדים מתכוננים לפורים, כולם בהכנות, ואנחנו רוצות לעשות הכול כדי שהפעם הילד שלנו יסכים ללבוש את התחפושת וללכת לגן מחופש. יש לא מעט ילדים שלא אוהבים להתחפש, ואפילו יש כאלה שאוהבים להתחפש כל השנה – חוץ מבחג פורים.

איך יכול להיות שלא אוהבים להתחפש? הרי פורים הוא מהחגים השמחים, המקושטים ומלאי הדמיון – לילדים ולמבוגרים. אבל בחג הזה שיש בו הרבה רעש ובלגן, שיש ערבוב בין דמיון ומציאות, יש ילדים שקשה להם.

חלק מהילדים, בשלב כזה או אחר של ילדותם, מתקשים לעכל את השינויים האלה, ומוצאים אותם נלחצים ומפחדים. לנו ההורים שמוצאים את עצמנו עומדים חסרי אונים בגלל ההחלטה של הילדים לא להתחפש, יש כמה פתרונות איך להתנהג בסיטואציות מלחיצות. והכי חשוב לקחת את החג הזה בכייפיות ושמחה גם עם ילדים לא מחופשים.

אז מה כן עושים?

חשוב לא ללחוץ על הילדים להתחפש – בשום גיל. חשוב לא לעשות לילדים דווקא או לכעוס עליהם בגלל שהם לא רוצים להתחפש.

אצל הקטנים, ניתן לנסות ולהתחפש לפני החג בבית ועם חברים מהגן כדי להתרגל לתחפושת ולהרגיש איתה בנוח.

ניתן להביא את התחפושת לגן בשקית ולתת לילדים להתחפש רק כאשר יגיעו לגן אם ירצו. לפעמים, כשהילדים רואים את החברים מחופשים, הם רוצים גם.

רצוי שהגננת או המורה יהיו מחופשות כך שיוכלו לזהותן, כלומר שהפנים לא יהיו מכוסות או מאופרות לחלוטין. אם הילד או הילדה שלכם מפגינים חרדה רבה, אפשר לבקש מהגננת או המורה להראות לילד איך היא מסירה את התחפושת.

חשוב להתייחס לפחד ולא לזלזל בו – להיות אמפתיים. לא להגיד לילד “אין מה לפחד”. בקשו מהילד שיספר מה מפחיד אותו וחשבו ביחד מה ניתן לעשות שיעזור. תנו לילד לחוש שאתם מאמינים בו ובכוחות שלו.

אפשר לעודד את הילדים לדמיין וליצור תחפושות שלא נמצאות בכל החנויות. חשוב שזה יגיע ממקום של חיבור לילד, דברים שמעניינים אותו ושייכים לעולמו.

אפשר לחשוב על תחפושת משפחתית שבה כל אחד מבני המשפחה לוקח תפקיד בתחפושת. מה שמשרה ביטחון על מי שחושש או מפחד להתחפש.

מומלץ שהתחפושת תהיה נוחה לילד ולא מסורבלת מדי.

גם אם הילד או הילדה שלכם החליטו לא להתחפש, אפשר עדיין לחוות את חג פורים בדרך שמחה וחינוכית. כדאי להכין משלוח מנות יצירתי ומחופש ולהסביר לילד את עניין משלוחי המנות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.