בָּכוֹ תִבְכֶּה בַּלַּיְלָה: 1,948 שנים לחורבן הבית

אֵין-לָהּ מְנַחֵם, מִכָּל-אֹהֲבֶיהָ: עם ישראל מציין הערב את תשעה באב -1,948 שנים לחורבן בית המקדש השני, בו מתאבלים המוני בית ישראל על חורבן הבית.

עם ישראל מציין הערב את תשעה באב -1,948 שנים לחורבן בית המקדש השני, בו מתאבלים המוני בית ישראל על חורבן הבית.

ביום זה אירעו צרות רבות לעם ישראל, החל  מחורבן העיר ביתר וכלה בגירוש יהודי ספרד

תשעה באב נחשב שורש לכל הצרות שאירעו לעם ישראל בכל הדורות, לכן בקינות שנתקנו לומר מוזכרים צרות נוספות שאירעו לעם ישראל בנוסף לחורבן המקדש.

אלפים רבים יפקדו את הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו, בתפילה ובאמירת הקינות במשך כל תשעה באב. בשנים האחרונות גוברת התהודה להכרת הלכות המקדש ובניינו, עמותות כ’כמכון המקדש’ ‘אל הר המור’ ועוד עוסקות בהפצת הלכות המקדש, הכרת כליו ועוד לציבור הרחב. במשך שנים מתקיים המנהג של ‘סיבוב שערים’ סביב שערי הר הבית כדי לבקש ולהתפלל לה’ שעם ישראל יזכה לשוב אל מקום בית מקדשו.

בפעילות נמרצת של סדרנים לפי הוראת רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים יורחקו בליל תשעה באב מרחבת הכותל המערבי נוער שוליים, אשר מוצאים לעצמם “מקום בילוי” בליל תשעה באב- יום האבל על חורבן בתי המקדש ברחבת הכותל המערבי.

צילום: פלאש 90
צילום: פלאש 90

זה שנים שמורים ומחנכים, הורים ופוקדי הכותל המערבי מתלוננים על הפקרויות שקיימת בכותל המערבי בליל תשעה באב, כאשר נוער שוליים מתקבץ במקום, מעשן נרגילות ועושה מעשים שאינם מתאימים למקום קדוש בכלל, וודאי בליל תשעה באב, ופוגע בקדושת המקום וברגשות המתפללים.

 

מאות אלפים צפויים לזרום לרחבת הכותל המערבי להתאבל על חורבן הבית.  משטרת מחוז ירושלים נערכת לאבטח את המוני בית ישראל שיגיעו לשפוך שיח ברחבת שריד בית מקדשנו.

שוטרי משטרת ירושלים, לוחמי מג”ב ומתנדבים, בפיקודו של מפקד המחוז, ניצב משה (צ’יקו) אדרי, יתפרסו לשמירה על הסדר הציבורי, ביטחון הנפש והרכוש, הסדרה והכוונת התנועה, במזרח ומערב העיר.

בליל תשעה באב מסירים בבית הכנסת את הפרוכת מארון הקודש, מכבים רבים מן האורות ולאחר תפילת ערבית אומרים את מגילת ‘איכה’ המתארת את זוועות החורבן. החזן מקריא את המגילה בקול כשהמתפללים מצטרפים אליו בקול שקט. לאחר-מכן קוראים כמה ‘קינות’, פיוטים שנכתבו לתשעה באב.

נוטלים ידיים בבוקר תשעה באב שופכים מים רק על קצות האצבעות, ובברכות השחר מדלגים על ברכת “שעשה לי כל צרכי”. בתפילת שחרית לא מניחים תפילין או מתעטרים בטלית (עושים זאת בהמשך היום). לאחר קריאת התורה בבית הכנסת קוראים את הקינות, הפיוטים המבכים את המאורעות הטראגיים של חורבן המקדש וירושלים

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.