בג”ץ מתח ביקורת על התנהלות המשטרה בהפעלת מכתזיות נגד חרדים

בג”ץ מתח ביקורת על התנהלות המשטרה בהפעלת מכתזיות נגד חרדים. ח”כ בן גביר: “במקרה הזה, צריך לא רק למתוח ביקורת על המשטרה, אלא לנקוט באמצעים אפקטיבים”.

בג”ץ מתח ביקורת על התנהלות המשטרה שהפעילה מכתזיות נגד מפגינים חרדים וזאת בעקבות העתירה שהגישו עמותת ‘משפט וצדק, של בני תורה נגד השימוש המשטרתי בבואש בהפגנות חרדים. בעתירתם ביקשו להורות על הפסקת השימוש באמצעי הפוגעני שלמעשה פוגע בצורה קולקטיבית ללא כל אבחנה ובניגוד לחוק.

בין היתר נכתב בעתירה כי, “המשטרה עושה שימוש בבואש ובמכת”זית בהפגנות שונות של הפלג הירושלמי כאשר בהפגנות אלה, אין כל הרמת ידיים ואלימות וכל שמדובר הם מחאות בעד חופש הביטוי”.

בעתירה הובאו דברים שנאמרו על ידי בית המשפט העליון בעתירה קודמת על שימוש במכת”זית ועל נוהל מעודכן שיצא לפיו המשטרה הודתה כי שימוש באמצעי זה ובוודאי בהתזת הבואש הוא רק במקרים חמורים של הפרת סדר ציבורי.

העותרים טענו כי התנהלות המשטרה אינה כדין והמשטרה פועלת בניגוד לנוהל עליו היא חתומה. נטען כי מאחר והמפגינים נקטו מחאה פאסיבית אין כל היתר לשימוש באמצעי הפוגעני. עוד נטען כי הפעלת המכת”זית והבואש בהפגנות החרדים אינה סבירה, אינה מידתית ואינה עולה בקנה אחד חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בסופה של העתירה אף נטען לאפליה ולאכיפה בררנית כאשר המפגינים מופלים לרעה אל מול מפגיני השמאל בבלפור שנגדם גם כאשר הם חוסמים כבישים איש לא משתמש במכת”זית ובואש.

עוד נטען כי, אפליה על רקע פוליטי והשקפת עולמם של מפגינים, היא אפליה חמורה מאוד שיש לבטלה לאלתר ועל המשטרה להתנהל מול מפגינים חרדים בדיוק כפי שהיא מתנהלת מול אנשי השמאל בבלפור.

בג”ץ מתח כאמור ביקורת על התנהלותה של משטרה שהפעילה את המכתזיות עם הבואש וקבע שרק במקרי אין ברירה יותרו, אבל לא כברירת מחדל.

יו”ר עוצמה יהודית ח”כ איתמר בן גביר מסר בתגובה: “טוב עשה בית המשפט העליון שבהחלטתו מתח ביקורת על התנהלות המשטרה, כפי שהשופט שטיין פירט. הנתונים מראים פגיעה חמורה במפגינים חרדים, לרבות פגיעה באזרחים תמימי דרך. אולם יחד עם זאת, טעה בית המשפט העליון כאשר לא הוציא צו על תנאי נגד המשטרה ונכון היה במקרה הזה, לא רק למתוח ביקורת על המשטרה, אלא לנקוט באמצעים אפקטיבים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.