בדרך לשביתה: מסתמן כי סכסוך עבודה כללי במשק יוכרז השבוע

השבוע צפוי יו”ר ההסתדרות עופר עיני להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק, וזאת בכדי להכין את הקרקע לאפשרות של שביתת ענק בשל גזירות התקציב לשנים 2014-2013, שעשויות לפגוע בעובדי המגזר הציבורי.
למרות הניסיונות לקדם פגישה בין יו”ר ההסתדרות לשר האוצר יאיר לפיד, מלשכת שר האוצר נמסר כי אין התקדמות במגעים לקראת גיבוש עיסקת חבילה כוללת במשק.
בשבוע שעבר כתב עיני מכתב לרה”מ, בו דרש לקיים עימו מו”מ מיידי בנוגע לתוכניות הממשלה על רקע התקציב המתגבש, ולא – ינקוט את כל האמצעים העומדים לרשותו.
במקרה שההסתדרות תבקש להשבית את המשק, היא צריכה סכסוך עבודה רחב ופעיל במשך 14 ימים. זו הסיבה שיש סיכויים גבוהים לכך שסכסוך כזה יוכרז עוד השבוע, משום שאי הכרזה על צעד כזה מסרבלת משפטית את עמדתה של ההסתדרות בהמשך.

השביתה הגדולה עשויה לכלול את נמל התעופה בן־גוריון, נמלי הים, משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, ויתכן שאף את מערכות החינוך והבריאות. בפגישותיו האחרונות נועד עיני, בין השאר, עם יו”ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן, ובמקביל גם עם ראשי הסטודנטים ועם גופים נוספים, ככל הנראה כדי לתאם את שיתוף הפעולה לקראת החרפת המאבק.

חוק שיאסור שביתות בנתב”ג

בינתיים מצא משרד האוצר איום משלו, בדמות החוק לאיסור שביתה בשירותים החיוניים. במשרד האוצר מאיימים להוסיף לחוק ההסדרים סעיף שיאסור שביתות בנתב”ג, בחברת החשמל, בנמלים ובשירותים חיוניים.
לפי ההצעה, זכות השביתה של ההסתדרות תוגבל רק למקרים של הלנת שכר. לא תתאפשר השבתת נתב”ג, חברת החשמל והנמלים בגלל רפורמות ושינויים מבניים או בגלל הקמת נמל פרטי שיתחרה בחיפה ובאשדוד. לפי החוק, העובדים לא יוכלו לשבות ויחויבו ללכת לבוררות שכר.
כבר לפני מספר חודשים פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין וביקש את אישורו לחוק שיגביל שביתות בשירותים החיוניים בישראל. אך עד כה לא התקבלה תשובת היועץ.
טיוטת חוק ההסדרים המתוקנת כבר הועברה ליועץ המשפטי לממשלה, ותיחשף לציבור השבוע.
כזכור, תוכנית לפיד כוללת קיצוץ דרמטי של 26 מיליארד שקלים – 8 מיליארד שקלים ב־2013 ועוד 18 מיליארד שקלים ב־2014. כמו כן, מעוניינים באוצר להטיל מסים נוספים בהיקף של 5 מיליארד שקלים ב־2013 ועוד 12-14 מיליארד שקלים ב־2014. נוסף על כך, האוצר מתכנן לבטל את הפטור ממע”מ על פירות וירקות ועל שירותי תיירות בהיקף של 7.5 מיליארד ש”ח.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.