“הגראי”ל מנהיג וינהיג – דבר אחד לדור”(הקלטה)

בהספד מרכזי על ‘פוסק הדור’ נשמעה עדות באשר לכבוד וההערכה שחלק מרן הגר”ש וואזנר לגראי”ל שטינמן. האזינו

במהלך הספד על מרן הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר בבית הכנסת ”לדרמן’ בבני ברק בו השתתף מרן שר התורה הגר”ח קנייבסקי הופתעו הנוכחים לשמוע התבטאות חריפה שנאמרה בשם הגר”ש וואזנר זצ”ל על מרן ראש הישיבה הגראי”ל שטיינמן.

בהקלטה שהגיעה לידי ‘קוקר’ נשמע רבה של קהילת “מחזיקי הדת” בעיר ז’נבה הגאון רבי אברהם יפה שלזינגר מתבטא בחריפות בעניין הנהגת הדור: “רק לאחרונה שמעתי ואני יודע, שיחד עם מנהיג הדור הגאון ר’ אהרון לייב שטיינמן הוא התייעץ אתו” פתח הרב שלזינגר.

[alooma ref=”0c540c30600a7bad202752e8de4f981e.mp3″ src=”1″ autoplay=”0″ pid=”0″]

והוסיף: הוא (הגר”ש וואזנר) התבטא פעם בעניין הידוע הוא מנהיג הוא ינהיג ‘דבר אחד לדור ולא שני דברים’ זה הדבר! שכינה יוצאת מתוך גרונו”.

בתוך כך, קהילות “שבט הלוי” הכניסו אמש והיום שני ספרי תורה לזכרם של הרוגי מסע הלווית פוסק הדור הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר זצ”ל, הרב מרדכי גרבר ז”ל והבחור יצחק סאמעט ז”ל.

ספר התורה הראשון הוכנס אמש לזכרו של הבחור יצחק סאמעט ז”ל מבחורי תולדות אהרן. ספר התורה. הוכנס לבית המדרש של החסידות בבית שמש.

ספר התורה השני הוכנס היום לזכרו הרב מרדכי גרבר ז”ל, לבית הכנסת קהל חסידים באלעד ‏וסיום כתיבת האותיות התקיים בביתו ברחוב המאירי בעיר.

למרות הזמן שחלף, עדיין לא מוצתה החקירה ולא הוסקו מסקנות סביב הכשל שאירע במהלך הלוויה, שגרם למותם של השניים ולפציעתם של מלווים נוספים.

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הגאון הגדול ר’ אברהם יהושע סולובייציק שליט”א ראש ישיבת בריסק בהתבטאות חריפה ביותר על פסטיבל החדש של כת המחבלים.
  הגרא”י סולובייציק שליט”א בשמחת אופרוף לבנו, באחת ההזדמנויות במהלך השבת החגיגית התבטא ראש ישיבת בריסק בפני קבוצת מקורבים איכותית ומצומצמת את דברים הבאים (תורגם מיידיש): “… גאון אחד נכנס לביקור בביתו של ר’ יחזקאל אברמסקי זצ”ל וראה על השולחן בסמוך אליו ספר שעוסק ב”ציפייה למשיח” שחיבר אדם בן זמנינו, מיד הוא פנה אל ר’ חצקל’ ושאל: “מה הספר הזה עושה אצלך על השולחן”? השיב לו ר’ חצקל’: לפניך נכנס כאן יהודי שאיני מכיר והביא לי את הספר הזה שהוא חיבר.
  והוסיף ר’ חצקל’: פעם נכנס לרוגוטשובער יהודי שהיה מאוד מוטרד ושאל מה עושים ואיך מחזקים בציבור את העניין של אמונה בביאת המשיח? השיב לו הרוגוטשובער: פרנסה כבר יש לך? אוכל לאשתך ולילדים אתה נותן? קודם כל תדאג לעניינים הללו אחר כך תדאג למשיח.
  סיים ר’ חצקל’: גם אני רציתי לשאול את היהודי שחיבר את הספר הזה האם פרנסה כבר יש לך? אוכל לאשתך ולילדים אתה נותן? אלא שנמנעתי רק מפני שחסתי על כבודו.
  ראש ישיבת בריסק המשיך תוך שהוא מכנה את הפג הירושלמי בכינוי באנדיטים: “הבאנדע חברה (- כנופיית הבנדיטים) האלו, נעבאך, הרסו להם את כל ה”קנאות”. לפי החוק החדש של הממשלה, בשלוש השנים הקרובות נושא הגיוס לא יהיה על סדר היום הציבורי. אוי ווי, מה עושים? איך מכניסים לציבור שהכל זה רק “קנאות” ו”קנאות” אם אף אחד כבר לא מדבר על הגיוס לצבא? הנה הם מצאו רעיון חדש! לדבר על משיח! קנאות על משיח!
  מה אתם חושבים, ייגמר העניין של משיח הם ישתקו? תשכחו מזה! מחר הם ידברו על “שמיטה”, שנה הבאה זה כבר שמיטה, מה רע להיות קנאי על “שמיטה”? אולי זה ימצא חן בעיני אנשים מסוימים ויגדיל להם את המפלגה! אבל אל תדאגו, ייגמר שמיטה הם יעברו לדבר על “קברים”.
  המשיך ר”י בריסק: “אתרא קדישא” עוד יהיו פשרנים לעומתם! ייגמר “קברים” הם יפגינו על “שבת”, ייגמר שבת הם ימצאו עניינים חדשים. רק אל תדאגו להם! קרוב לחמישים שנה אני מכיר את הבאנדע חברה האלו (הערת המתרגם: שנים רבות היה הגר”ש אויערבך שכנו של הגרא”י בשכונת גשר החיים בירושלים), הם לא יבחלו בשום אמצעי! עד שלא יישארו ילד וילדה שלא יפקפקו בביאת המשיח, הם לא יירגעו! בלי שום אחריות על הציבור! ממש הפקרות! כל ילד צריך לדעת שיש מחלוקת אם יש משיח או אין משיח והכל כדי שכולם יידעו שהם הקנאים שפוסקים שיש משיח! ב”ה שיש משיח! שרעקלאך! מופקרים ממש!
  להם כמובן זה מיותר לומר שידאגו קודם לפרנסה שלהם לפני שהם דואגים למשיח! כי אצלם הדאגה החדשה למשיח זה גופא הפרנסה שלהם! פרנסה כידוע יכולה להתחלף כל הזמן. אז הם באמת דואגים רק לפרנסה שלהם! מה יש לומר להם? תחליפו פרנסה? הם מחליפים כל הזמן!”.

  hujbi |
  הגב
 2. הדרך לטפל באנשי ההשכלה משערי חסד הינה לפרסם את מלחמותיהם בכל גדולי ישראל
  ולהסביר לצעירים שבהם בשפה נעימה כי הציבור חפץ שלום וחירות
  ומעוניין להשיל מעצמו את עול העריצות של אנשי נצח
  האיך נוכל לשכח איך ירדו לחייו של כל מי שלא חשב כמותם
  גם אם עשה לבסוף מה שרצו
  מספיק היה שלא חשב כמוהם

  עדיין לא מש מזכרוננו כיצד רדפו את פאר עולם הישיבות ר’ מיכל פינשטיין וירדו לחייו עד מותו

  די להיזכר איך פירקו את שיעורו של פוסק הדור מרן הרב וואזנר והזהירו לבל השתתפו בשיעורים שלו רק בגלל שלא חשב כמוהם

  ולהיזכר איך איימו באלימות פיזית על ר’ דב לנדאו שלא חשב כמותם למרות שעשה לבסוף כדעתם

  לדמוע בהעלות תמונת הפגיעה באמצע ההקפות בשמחת תורה כאשר סילקו בבושת פנים את הגאון ר’ בנימין זילבר ז”ל מבית כנסת ירחי כלה הכל בעוון שלא חשב כמותם

  הם מדברים על שלא נותנים להם עליות ?

  הם אלו שהילכו אימים על מרן הרב עובדיה ז”ל ולחמו בחרוף נפש שלא יהיה שלום באלעד בזמן שמרן הרב שטינמן רצה שיהיה אחדות וטענו בהרב שטינמן הולך נגד הרב שך כביכול כי הוא עושה שלום עם הרב עובדיה
  ולפתע ביום פטירתו מי הגיע להספידו גדולי לוחמיו

  רק בדרך של חשיפת פרצופם האמיתי נוכל לשלחם מעלינו ל”נצח ” תרתי משמע

  hujbi |
  הגב
 3. “הנה בשנים האחרונות”, כותב הגר”ח ותוקף את אנשי הפלג הירושלמי, “קמו אנשים מתוכנו ריקים ופוחזים בעלי מחלוקת ומקהילים קהילות ברבים ופוערים פיהם לבלי חוק בכל הקדוש לנו, ומדברים סרה וזלזול על גאון ישראל קודש הקודשים, גדול דורנו מרן הגראי”ל שטיינמן שליט”א, ומערערים על הנהגתו”.

  מרן שר התורה ממשיך ותוקף את אנשי ‘בני תורה’: “ובאמת שכל כוונתם ומזימתם לכפור במושג שגדולי הדור ינהיגו את הדור כפי שהיה ויהיה בכל הדורות, ומכריזים ואומרים אין לנו חלק בדוד ולא נחלה לנו בבן ישי איש לאוהליו ישראל הישר בעיניו יעשה”.

  “ועתה הגדילו לעשות לפתוח מפלגה, אוי לנו שכך עלתה בימינו שכבוד התורה מושפלת עד שאול תחתית רח”ל וסופה מי ישורנה, איך נכניס אהבת תורה לדור הצעיר”, כותב הגר”ח בכאב.

  “והנה העולם אינו הפקר”, מתריע מרן הגר”ח, “וכבר אמרו חז”ל כל המבזה תלמיד חכם אין לו חלק לעולם הבא אין רפואה למכתו, וצריך להתרחק מהם פן תספו בכל אשר להם ח”ו ולא לסייע בידם בשום אופן להיות שותף למבזי ת”ח

  יוסי |
  הגב
 4. מיום שגלינו מארצנו ובטלה הנשיאות אין מנהיג אחד לדור… אך המאמר של מרן בעל ״השבט הלוי״ שריר וקיים כי כאשר יש יותר מדבר (פירוש מנהיג) אחד לדור ,אין שמו דבר (מנהיג) הדור…..אך ברור שלכל קבוצה חרדית חייב להיות דמות של מנהיג רוחני בעל שיעור קומה ,שלדעתם הוא הגבוה ביותר בכל הדור כולו.. שכל תלמידיו יבטלו דעתם מפניו ,כי ״אמונת חכמים״ לא בטלה, וכבר נאמר במשנה באבות ,עשה לך רב. !!! וכל קבוצה חרדית חייבת להמשיך בדרך שקבלה מרבותיה מדור קודם,וח״ו לא להחליף את רבותיה לפי רצון עסקניה..ואין שום כוח שבעולם שיוכל להכריח קבוצה שמאמינה במנהיג פלוני ….לקבל את דעתו של מנהיג אלמוני…ומותר שיהיה חילוקי דעות בין לגדולי ישראל ….

  ידען |
  הגב