בהריון מתקדם? אלו הדברים שאת חייבת לקחת איתך לחדר הלידה

את בהריון מתקדם והמחשבות מתחילות לרוץ. אתם כבר יודעים את שם הרך ואת מינו, החדר החדש מסודר, יש בגדים במידות קטנטנות בארון ונראה שהכל מוכן לבואו. למרות שהכל כבר די ברור וניתן לנחש את העתיד לבוא, עדיין יש הרבה אי וודאות לגבי הכניסה לחדר היולדות. על מנת לעשות את החוויה כמה שיותר נעימה וכמה שיותר נוחה לאמא העתידית חשוב להגיע מוכנים לבית החולים ולהביא תיק מוכן שבתוכו יש את כל הדברים שיעזרו ליולדת בתהליך.

תיק מוכן מראש לחדר היולדות יכול לעשות הבדל משמעותי בתהליך הלידה של האישה. לכל אישה יולדת יש את סדר העדיפויות שלה והיא יודעת מה יכול לעזור לה ומה יעודד אותה בזמן האשפוז במחלקת יולדות.

תיק לידה מוכן וארוז מראש

לידה הוא הרגע לו חיכיתם 9 חודשים, זהו אחד הרגעים המרגשים והעוצמתיים ביותר בחיינו. לכן, עליכם להיות מתוכננים ולנסות לעשות הכל כדי שהרגעים, לפני ואחרי הלידה, יהיו קלים ונעימים ככל שאפשר. אין שום סיבה לחכות לרגע האחרון ולהכין דברים בלחץ.
חדרי היולדות בבתי החולים השתפרו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, צוות רופאים מקצועיים, אחיות המלוות בתהליך, מילדות, טכנולוגיה חדשנית ועוד. אך עם זאת, בתי החולים לא מצליחים להעניק את הנוחות והפרטיות כמו שמרגישים בבית. לכן, תיק לידה ישלים את החסר בבית החולים ויספק את צרכי היולדת. תיק הלידה יכול לעמוד מוכן וארוז ליד הדלת כמה שבועות לפני תאריך הלידה המשוער.

אז מה חשוב לארוז בתיק הלידה? זכרו, לא מדובר בדברים קונקרטים שאין להם תחליף, מדובר בדברים יום-יומיים שאמורים להקל על השהות בבית החולים.

 1. מסמכים: לא בטוח שתזדקקו לכל המסמכים אבל חשוב לא לשכוח אותם. המסמכים החשובים הם ת.ז של בני הזוג, מסמכי מעקב הריון, כרטיס קופת החולים, פרטי חשבון בנק.מדוע צריך? המסמכים הרפואיים חשובים מהסיבה הברורה שלעיתים רופאים ירצו לראות את תהליך ההריון, וללמוד על סיכונים אפשריים שהתעוררו במהלך ההריון שיש להיות מודעים אליהם. מסמכי הזיהוי האישיים שלכם יכולים לסייע לכם לזרז תהליכים מבחינה בירוקרטית בעת הרישום והקבלה הראשונית בבית היולדות, ופרטי חשבון הבנק חשובים לצורך מילוי פרטים לביטוח לאומי לקבלת מענק לידה.
 2. מצלמה טלפון ומטען: בסעיף זה נכנסים גם נגני מוזיקה, אוזניות וכדומה הטלפון ישמש ליצירת קשר ועדכון המשפחה המחכה לתוצאות.מודע צריך? הטלפון יעזור בעיקר כדי להעביר את הזמן בשיחות עם בני המשפחה ותזכורות לבן הזוג. המצלמה תעזור לתעד את האירוע הבלתי נשכח.
 3. תיק רחצה: תיק הרחצה יכלול בתוכו את מוצרי הטיפוח כגון שמפו, סבון, מברשת ומשחת שיניים, בושם או דאודורנט, מגבונים לחים (הכי חשוב!), קרם לחות.מדוע צריך? פרטי תיק הרחצה יעזרו לאישה להתרענן ולשמור על היגיינה לפני ואחרי הלידה.
 4. מגבות: מומלץ מאד להביא 2 סוגי מגבות, מגבת אחת קטנה לפנים ומגבת גדולה לגוף. חשוב לציין כי אין צורך להביא סט מגבות, מספיק 2 מגבות סה”כ.מדוע צריך? יתכן שהשהות בבית החולים תתארך לכמה ימים. מגבת הגוף תעזור בזמן רחצה לפני או אחרי הלידה.
 5. בגדים נוחים להחלפה: טי-שארט, טרניג, שמיכה, במקרה זה מדובר בבגדים נוחים שמתאימים גם לשהות בבית החולים וגם לשינה בלילה. חשוב להביא בגדים תחתונים להחלפה.מודע צריך? לרוב, בית היולדות אינו מספק ביגוד ליולדת פרט לכותנת בית היולדות. לכן, כדי שיהיה ליולדת המותשת כמה שיותר נוח רצוי להתקלח ולהחליף לבגדים נקיים העוזרים לתחושה של רעננות.
 6. כפכפים ונעלים נוחות לאישה ולבעל: הכפכפים יכולות לעזור בזמן מקלחת ובכלל בזמן השהות בבית החולים, נעליים נוחות יעזרו בעיקר בזמן היציאה מבית החולים.מודע צריך? נעלים נוחות וכפכפים יעזרו בעיקר לבעל לשוטט במחלקה בזמן ההמתנה, בזמן הלידה, ולאחריה וגם במקרה שבית החולים מאפשר לבעל להשאר ללילה עם היולדת הטרייה.
 7. שתיה, חטיפים וסוכריות: חטיפים, שוקולדים, פירות יבשים, מים, בקבוק מיץ, פירות מתוקים, כריכים, חטיפי אנרגיה וכדומה.מדוע צריך? במקרים מסויימים יתכן כי הלידה תתארך מעבר לצפוי ולכן כדי לשמור על רעננות היולדת וגם של הבעל המלווה אותה, יש צורך להצטייד מבעוד מועד באוכל וחטיפים. בנוסף, לעיתים יש מצבים בהם נדרש לצום, הנשנושים הקטנים ירגיעו את היולדת לאחר הצום.
 8. בגדים לתינוק הנולד: אולי הדבר הכי חשוב ושהכי פחות ששמים לב אליו. בגדים לחימום, חיתולים, טיטולים, שמיכה, תחליפי חלב (במקרה הצורך), משחות החתלה.מודע צריך? התינוק המגיע לעולם אינו יודע עדיין לווסת את טמפרטורת הגוף שלו ולהתאים אותה לסביבה. ובנוסף, מערכת החיסון שלו אינה מפותחת. לכן, חשוב להכין לו מבעוד מועד בגדים נקיים ומתאימים לעונת הלידה שיוכל ללבוש מיד ביומו הראשון בעולם.
 9. כיסא תינוק לרכב: לא הרבה חושבים על זה אבל כיסא תינוק לרכב (סל-קל) הוא פריט חובה לאותם אנשים המתכננים לצאת מבית החולים עם רכב.מודע צריך? החוק במדינת ישראל מחייב כל אדם הנוסע עם תינוק ברכב להתאים כיסא העומד בתקן המתאים לתינוק. ללא כיסא תינוק לא תוכלו לנסוע עם התינוק ברכב.

ומה עם הגבר? הוא לא צריך כלום בזמן השהייה בבית החולים?

רבים לא חושבים על זה אבל לגבר יש תפקיד חשוב מאד בזמן הלידה. הגבר צריך לתמוך ולעזור לאישה, לחזק אותה ולעשות שיהיה לה נוח. עם כל זה יש רגעים שהגבר פשוט מחכה בחוסר מעש. בדיוק בשביל רגעים אלו צריך להביא כמה דברים גם בשבילו.

 1. טלפון + מטען
 2. כרית
 3. ת.ז
 4. מצלמה
 5. עיתון
 6. מברשת ומשחת שיניים
 7. נעליים נוחות
  וכל פריט אחר שיכול לסייע להעביר את הזמן.

לסיכום

זוגות רבים מגיעים לחדר היולדות טרם הלידה ומכירים את המחלקה וצוות הרופאים. זהו בדיוק הרגע לשאול את הצוות מה הם מספקים ליולדת בזמן הלידה, לפי זה תוכלו לעשות רשימה מתאימה. זיכרו כי רוב הדברים שמביאים לחדר הילדות הם מוצרים בסיסיים הקיימים בכל בית, ולכן לפחות במישור הזה חבל להשקיע כסף ולקנות פריטים במיוחד. ולבסוף, זכרו כי לידה היא חוויה מדהימה ולכן חשוב לעשות כל שניתן על מנת למקסם את נוחות היולדת ולסייע לה להשאר רגועה עד כמה שניתן.

שתהיה לידה קלה והרבה מזל טוב!

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.