בזכות יעקב אשר: המלונות באילת וים המלח יוגדרו ‘ירוקים’

ההצעה קובעת כי הממשלה תוכל להכריז רק על אילת ואזור ים המלח כ”איי תיירות” ולא על אזורים נוספים כפי שהוצעה בהצעה המקורית

 

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש של ח”כ איתן גינזבורג וקבוצת חברי כנסת. לאחר שנדחו כל ההסתייגויות, בקריאה שלישית תמכו בהצעה 26 חברי כנסת ללא נמנעים.

ההצעה קובעת כי הממשלה תוכל להכריז רק על אילת ואזור ים המלח כ”איי תיירות” ולא על אזורים נוספים כפי שהוצעה בהצעה המקורית. הממשלה נענתה לדרישת ועדת חוקה והיא תחויב לשקול הקלות שיאפשרו פתיחת מסעדות, אטרקציות ועסקי תיירות במקום פתיחתם של מלונות בלבד. תושבי האזור, העובדים בו וחריגים נוספים הנכנסים לעיר יחויבו בבדיקות רק אחת לשבוע במקום כל 72 שעות כפי שנקבע בנוסח הקודם, ויוכלו לעשות זאת גם כבדיקות מידיות בחינם במחסום הכניסה. בנוסף, לדרישת ועדת חוקה על הממשלה יהיה לשקול הקלות שונות למי שיישא “אישור החלמה” בקביעת הגבלות על המרחב הציבורי או על אזור מוגבל אך הוועדה קבעה כי הדבר ייעשה בתנאי שהובאה בפניה עמדת שר הבריאות וחוות דעת של משרד הבריאות.

כזכור, ביום שני הובאה לאישור המליאה הצעת חוק ממשלתית בנושא, אך שר הבריאות יולי אדלשטיין משך את ההצעה לפני ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית מכיוון שנדחתה הסתייגות שהגיש הנועדה למנוע את הרחבת ההצעה לאזורים נוספים. משכך התבטל מיזוג ההצעה הממשלתית עם הצעות החוק הפרטיות שהוגשו, והן אלה שאושרו כעת במליאה.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: ” המשמעות הישירה של ההגבלה האוסרת על תושבי ישראל להגיע לעיר אילת, היא אבטלה של כ-22,000 תושבים המהווים שיעור של כ-80%. הנזק הכלכלי והחברתי לעיר עלול להיות בלתי הפיך, אם לא יימצא פתרון לאפשר את הפעילות התיירותית בעיר בצורה בטוחה ולאורך זמן”

יו”ר ועדת חוקה ח”כ יעקב אשר שלחם למען בעלי המלונות הציג את ההצעה ואמר: “הצעת החוק שעלתה במליאה לפני יומיים היא הצעה טובה יותר. ההצעה הזו היא פרי של פשרה שנעשתה כדי לא למשוך את הצעת החוק פעם נוספת. האשימו אותי ואת חבריי שעיכבנו את העניין משיקולים פוליטיים ולא כך, עיכבנו כי רצינו תשובות. החלטנו לאשר את החוק מתוך תקווה שהממשלה תדע להתארגן.”

שרת התיירות אורית פרקש הכהן: החוק הזה שעובר היום אכן חזר למתכונת המאוזנת בין שיקולי הבריאות, התיירות והכלכלה. כפי שהיה צריך להיות. החוק נותן מענה לעשרות אלפי ישראלים בתקופה מורכבת. זה לגיטימי שהממשלה תגיד גם לכנסת שאם אנחנו מרגישים שעובר חוק שפורם את העקרונות הבריאותיים שאנחנו מחוייבים להם , אנחנו מושכים אותו. אני שמחה שהענייניות ניצחה את הפוליטיקה.

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין בירך על אישור חוק האיים הירוקים במליאת הכנסת. על פי החוק, המלונות באילת וים המלח יוגדרו כאיים ירוקים – ובכך תתאפשר המשך תפעולן.

“אני פונה לתושבי אילת – סוף טוב הכל טוב. היום החלטנו להחזיר את החיים לעיר אילת. עיר שאין לה חיים בלי תיירות. החוק נועד להציל את אילת. על הדרך הצלחנו לעזור לאזור המלונות בים המלח. אני שמח מאוד שכל הניסיונות של אנשים להלביש על החוק דברים נוספים – לא צלחו. אפשר לרצות לעזור לכל מיני דברים נוספים אבל לא על חשבון אילת שהיתה קורסת ללא החוק הזה.

מאוד נשמח לראות את העיר תוססת בלי לפגוע בבריאות הציבור. בנוסף לבדיקות הרגילות ולאישור החלמה, אנחנו מקווים מאוד להכניס גם את מערך הבדיקות המהירות ולכל הדברים האלה תהיה אפשרות לעזור לאילת לקום על הרגליים ולתושבי ישראל להגיע לאילת וקצת לנפוש בתקופה הקשה הזאת של הקורונה. אני שמח שהתגברנו על המכשולים והצלחנו לעזור לאילת”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.