ביקור בשמורת הבניאס • מסלולים מיוחדים לחג סוכות

על מקדשים ומצודות על שביל תלוי ומפל ואיך כל זה מתקשר לטנק הפוך ולמלחמת ששת הימים. ביקור בשמורת הבניאס

………………………………………………………………..

מתאים ל: זוגות, משפחות וקבוצות

עונות מומלצות לטיולים: לאורך השנה כולה

משך הטיול: כשעתיים

אטרקציות בדרך: מפל הבניאס, מקדש האל פאן, השביל התלוי, טחנת הקמח, הטנק הסורי ההפוך

מאת: רועי עפרון

מתי בפעם האחרונה טיילתם על שביל תלוי בגובה מצוק אימתני, כשמתחתיכם זורם נחל סוחף. מתי בפעם האחרונה נחשפתם למפל עוצמתי המעיף רסיסי מים לכל עבר. מתי בפעם האחרונה ביקרתם בשרידי מקדש רומאי ושכשכתם במימי בריכות צוננות.

מתי בפעם האחרונה חברו יחדיו עבר והווה, היסטוריה וטבע לכדי יצירה הרמונית מושלמת. ברוכם הבאים לשמורת נחל חרמון, הלא הוא הבניאס.

ההגעה לשמורה היא דרך צומת שיאון, שם תפנו מזרחה בכביש 99 לעבר קיבוץ שניר. קצת לפני הכניסה לקיבוץ יכווין אתכם שילוט מסודר אל חניון שמורת נחל הבניאס.

מסלול הליכה בנחל אורך כשעה וחצי ומתאים למשפחות עם ילדים ולטיולי קבוצות. שימו לב, שביל ההליכה חלקלק ממי הנחל ויש להיזהר בהליכה.

כבר בתחילת ההליכה בנחל, בתוך שדה ירוק ופורח מגיעה החוויה הראשונה: מרפסת הנוף.

מנקודת תצפית זו פרוש בפני המבקרים עמק החולה בכל הדרו, הרי הגולן והחרמון שמנגד והמבצר הצלבני קלעת נמרוד, המצודה המזנקת אל הטרף.

לבוגרי לבנון שבינינו תהיה המצודה פלשבק לשירות במוצב הבופור וברכס עלי טאהר. שחזורו של מוצב הבופור לקראת צילום הסרט נערך ממש כאן, על כתף מצודת נמרוד.

ממרפסת הנוף נמשיך בשביל הליכה מסומן ונוח. פיצול שבילים אדום ושחור יוביל אתכם באדום אל השביל התלוי ובשחור אל המפל.

אם חשקה נפשכם בעוצמת המפל, לכו עם הלב ואם על אטרקציה מדהימה על גב מצוק חלמתם, לכו בשביל האדום אל השביל התלוי.

כאן וכאן ילוו אתכם רסיסי המים המרעננים מהנחל השוצף למרגלותיכם ואם בחרתם בשביל האדום, תגיעו עד מהרה למדרגות עץ המטפסות אל השביל התלוי.

השביל התלוי, יוזמה חדשנית ומרתקת, מאפשרת להולכים בו להתמזג עם הטבע, לחוש מקרוב את עוצמת הזרימה בנחל, להרגיש את בעיטות הדופק, להתמלא באדרנלין. זו הולכת ( תרתי משמע ) להיות חגיגה של טבע, נוף ואתגרים, שרק שמורה כמו נחל הבניאס יכולה להעניק למטייליה.

unnamed (6)

הבניאס צמחייה ובעלי חיים:

…………………………………..

נחל הבניאס הוא אחד מהעשירים בצמחייה ובבעלי חיים על גבול אפריקה אירופה. חלקם של בעלי החיים נחשבים בסכנת הכחדה כגון הסלמנדרה הכתומה והעטלפון האירופי. צבאים, שועלים, גיריות, חזירי בר, זאבים, מכרסמים שונים, עופות כגון צוקית ובז, סבכי שחור ראש ויוני בר, כמו גם 11 מינים שונים של עטלפים, ממלאים בחיות רבה את השמורה המקסימה והתוססת.

אתרים בדרך:

…………………

טיול בשמורת הבניאס יפגיש אתכם עם שרידי מקדש האל פאן אשר משמו נגזר שם הנחל. את המקדש בנה הורדוס, הבונה הגדול בהיסטוריה. מאוחר יותר יבנה פיליפוס, בנו של הורדוס, את “קיסריה של פיליפוס”, עיר מחוז ססגונית שר שרידיה נחפרים בשנים האחרונות.  שביל רחב ידיים במעלה ההר מוביל אל חמש גומחות חצובות בסלע ליד המערה הגדולה. באזור נמצאים גם שרידי מבצר צלבני. עבור הנוצרים מהווה הבניאס אתר חשוב, שכן כאן, במקום הזה קבל פטרוס ישו את המפתות לשמיים המהווים את סמלה של הוותיקן.

לאורך השמורה בריכות מים רדודות המקבלות את מימיהן ממפלונים ציוריים. מקום מצוין לעצירה לפיקניקים ולהתרעננות.

בשמורה שנה גם טחנת קמח משוחזרת ומתחת למפל התלוי, לא הרחק ממפל הבניאס, שוכב על גחונו טנק T – 34 סורי. כיצד הגיע לשם ?, בסיפור שלפנינו.

הבניאס במלחמת ששת הימים:

……………………………………….

עד למלחמת ששת הימים ביצר צבא סורי את מורדותיה המערביים של רמת הגולן מערך ביצורים אימתני. שלושה קווי מוצבים פורים בבטון מזוין עם תעלות עמוקות ומעליהן מחפה ראש. מקלעים כבדים, סוללות תותחים ומרגמות וגדודי טנקים הגנו על הקו. עם פרוץ מלחמת ששת הימים, עת עלה צה”ל על הרמה, שכן בקרבת נחל הבניאס מחה מפקדת גדוד הקו הסורי. במפקדת הקו עבדו על “עמליית נאצר” התוכנית הסורית לכיבוש עמק החולה והרי הגליל שבמסגרתה תוכננה התקפת הסחה בקו בניאס תל דן.

פלוגת טנקים סורית גלשה בצהרי היום אל עבר קיבוץ דן. אש נ”ט צה”לית קידמה את פניהם והטנקים הסוריים החלו להיפגע בזה אחר זה.

חבריהם, אחוזי בעתה החלו סובבים על עקבותיהם ובורחים.אחד הטנקים עצר מאחורי מחסה וצוותו נטש אותו כשמנועו מונע וטנק נוסף הידרדר אל תוך עמקי הוואדי ונחת על גבו. צוותו כלוא בתוכו עד היום.

אתרים נוספים באזור:

……………………………

 • בית אוסישקין בקיבוץ דן – מוזיאון החי והצומח
 • תל פאח’ר – מצפה גולני – וצב סורי שנכבש ע”י חטיבת גולני בקרב דמים הירואי
 • מבצר קלעת נמרוד
 • מטולה ומפלי נחל עיון
 • החרמון וכפרי הדרוזים

המסלול באדיבות אתר טלחופש

למסלולים נוספים ואטרקציות באזור לחצו כאן

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. הטנק בבניאס

  אין כבר חללים סורים בטנק.
  נא תקן

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב