בית המשפט הרשיע את הרב אברהם יוסף

בית המשפט השלום בתל אביב הרשיע היום (א’) את רב העיר חולון אברהם יוסף, בעבירה על הפרת אמונים, בגין פעילותו בבד”ץ בית יוסף. { בד”ץ בית יוסף }

בית המשפט השלום בתל אביב הרשיע היום (א’) את רב העיר חולון אברהם יוסף, בעבירה על הפרת אמונים, בגין פעילותו בבד”ץ בית יוסף.

הרב דוד יוסף בנו של מרן הרב עובדיה הורשע בשתי עבירות  בגין הפרת אמונים.

השופט צחי עוזיאל כתב בהחלטתו כי “מעשיו של הנאשם הביאו לקידום בד”צ בית יוסף תוך פגיעה בכשרויות האחרות. המעשים היוו פגיעה בציבור”.

“קיים קשר בין הנאשם לבד”צ בית יוסף למרות מינויו לרב העיר חולון”, קרא עוזיאל בבית המשפט. “בד”צ בית יוסף הוא עסק פרטי שהוקם על ידי אביו ומזוהה עם הנאשם ובני משפחתו. קיים אינטרס אישי וכלכלי בין הנאשם לבין הבד”צ. אחיו הוא שמנהל את הבד”צ ומדובר בבן משפחה מקירבה ישירה. קיים ניגוד עניינים בין תפקידו של הנאשם לבין הקשר לבד”צ בית יוסף. בעלי עסקים בחולון ואור יהודה נאלצו בלית ברירה לרכוש כשרות של בד”צ בית יוסף”.

עו”ד שירי רום מפרקליטות מחוז תל אביב הגיבה כי “בית המשפט קיבל את עמדתנו והרשיע את הנאשם. הוא ניצל את מעמדו ותפקידו כדי לקדם את הבד”צ של אחיו וכפה על בתי עסקים להתקשר עם בד”צ בית יוסף. הפרקליטות לא תהסס להעמיד לדין נבחרי ציבור שביצעו עבירות שחיתות”.

הרב מואשם כי קידם את בד”צ בית יוסף הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב עיר וכי מנע כמעט כליל את פעולתם של בד”צים אחרים אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בעלי כשרות ‘מהדרין’, בתחומי חולון ואור יהודה. לרב יוסף התקיים שימוע בפני פרקליט המדינה אך טענותיו נדחו.

בכתב האישום, שהוגש על ידי עו”ד שירי רום, נכתב כי הרב אברהם יוסף מכהן כרב העיר חולון מאז 1998 ועד עתה. בשנים 2008-2011 מונה גם כממלא מקום רב העיר אור יהודה וכאחראי הכשרות בה, בעקבות מותו של רב העיר המקומי. בד”צ בית יוסף הינו בד”צ פרטי, הרשום כחברה, ומצוי בבעלות משפחת הרב יוסף.

החל מתחילת כהונת הנאשם כרב העיר חולון ועד סוף 2013, הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון, המבקשים לקבל תעודת כשרות ‘מהדרין’ מהרבנות, חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד”צים בלבד – בד”צ בית יוסף, בד”צ העדה החרדית או בד”צ הרב לנדאו.

כאשר מונה הנאשם כממלא מקום רב העיר אור יהודה, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו. משמעות הנחייתו של הנאשם הייתה חיובם של בעלי עסקים לקבל פיקוח ולשלם רק לאחד הבד”צים הנ”ל, כתנאי לקבלת תעודת מהדרין מהרבנות, בעוד שקודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה כאמור, ובפועל, עד תחילת כהונתו של הרב יוסף, פיקחו בערים אלו בד”צים נוספים על מכירת הבשר. בהתאם להנחיה, ניתנה הודעה לבעלי עסקים בחולון ובאור יהודה כי עסק לממכר בשר אשר לא ימלא אחר ההנחיה, לא יקבל תעודת כשרות מסוג ‘מהדרין’ מהרבנות.

יצוין כי ככלל, רב עיר יכול להתנות תעודת כשרות מסוג “מהדרין” בפיקוח של בד”צ פרטי כלשהו, אך הנאשם במעשיו, ניתב למעשה את בעלי העסקים בעיר דווקא לבד”צ בית יוסף ולמעשה לא הותיר להם בחירה ממשית בין הבד”צים השונים. זאת מכיוון שבד”צ העדה החרדית ובד”צ הרב לנדאו מזוהים עם העדה האשכנזית, כאשר רוב ציבורי צרכני הכשרות בערים אלה הוא ספרדי, ובנוסף, מחירי הבשר בהכשרים אלה יקרים משמעותית ממחירי הבשר בהכשר בד”צ בית יוסף ובד”צים אחרים המזוהים עם העדה הספרדית. הנאשם ידע זאת ולמרות זאת נתן את ההוראה האמורה תוך שהוא נמצא בניגוד עניינים.

כתוצאה מההנחיה, ועל מנת לשמור על תעודת הכשרות מסוג ‘מהדרין’ אשר ניתנה להם מטעם הרבנות, החלו בעלי העסקים, בלית ברירה, לשלם לבד”צ בית יוסף עבור שירותי הפיקוח שלו.

בכתב האישום נטען כי במעשיו הפר הנאשם אמונים ופגע פגיעה מהותית באמון הציבור, בטוהר המידות ובתקינות פעולותיהם של עובדי השירות הציבורי, עקב כך שפעל בניגוד עניינים, בתחום הכשרות, ומתוך אינטרס אישי – משפחתי וכלכלי מובהק, בהיות בד”ץ בית יוסף בבעלות משפחתו.

כן נכתב כי הנאשם קידם את בד”ץ בית יוסף, הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניצול מעמדו הרם כרב העיר חולון ואור יהודה, והפלה לרעה בד”צים אחרים, אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בחולון ואור יהודה עד למתן ההנחיה, וכי הנאשם מנע תחרות חופשית בעסקי הבשר בחולון ובאור יהודה, ובכך פגע פגיעה כלכלית בבעלי העסקים.

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. אני קורא את הכתבה ומתפלא: מה עשה הרב אברהם יוסף? הוא לא חייב לשווק רק בית יוסף, אלא או בית יוסף או לנדא או העדה החרדית, ושלושתן טובות הן לספרדים הן לאשכנזים!
  כל הסיפור התחיל ברגע שאחיו התחרה בו במועמדות לרבנות הראשית, ותפר לו את התיק כדי שרק הוא יהיה מועמד לראשל”צ, והצליח. אבל יש דין ויש דיין…

  שלמה |
  הגב
  • ואני קורא את התגובה שלך בכיכר השבת ופה בקוקר ומתפלא לדעת כמה שילמו לך על התגובה הטרולית הזו. נא לגלות לנו בבקשה כי גם אני רוצה

   משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
   הגב