בנק ישראל: הריבית תרמה להגדלת ביצועי הפקדונות של משקי הבית

מניתוח נתוני שנת הכספים הקודמת עולה כי העלאות הריבית בשנה הקודמת גרמו למשפחות רבות להגדיל את שיעור הכסף שהם "שומרים" בפיקדונות לטווח קצר

בנק ישראל מפרסם היום עוד "קטע" מתוך הדו"ח השנתי לשנת הכספים הקודמת (2023) והנתונים מרתקים כתמיד. מסתבר שבגלל עליית הריבית שהגיעה לשיאה בשנה שעברה והתייצבה על רמה של 4.75%, ולנוכח העובדה שמערכת הבנקאות הישראלית נמצאת במצב של עודפי נזילות גבוהים באופן היסטורי, חל זינוק של ממש בפקדונות של המשפחות בישראל.

בהודעת הבנק נכתב כי "על רקע העלייה בריבית בנק ישראל חלה עלייה בביצועי הפיקדונות בכל מגזרי הפעילות ובפרט במשקי הבית. כמו כן ניכרת עלייה בשיעור הפיקדונות נושאי הריבית של פרטיים, על שיעור הכספים שמוחזקים בחשבונות העו"ש מסך כל הפיקדונות הפרטיים, כאשר שיעור זה עמד בחודש פברואר 2024 על כמעט שישים אחוזים".

עוד נמסר מבנק ישראל כי בממוצע, כשליש מביצועי פיקדונות משקי הבית בשנה הקודמת היה לתקופה של עד חודש, כאשר החל מהרבעון האחרון של השנה הגיעו אלה לכמעט ממחצית מביצועי הפיקדונות, ושיעור התמסורת עבור פיקדונות לתקופות ארוכות יותר היה גבוה בכעשרים נקודות אחוז וקרוב יותר לזה של המגזר העסקי. כלומר, הריבית הגבוהה עשתה טוב לפקדונות של הציבור הרחב לטווח הקצר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *