בסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה: 93.5% מהמגזר החרדי מרגישים חלק ממדינת ישראל

העלייה בתחושת הציבור החרדי היא הגדולה ביותר בין כל המגזרים

לקראת יום העצמאות ה-72 למדינת ישראל, בדק מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה את הלך הרוח בציבור הישראלי בדבר הישגיה של המדינה, ועד כמה הישראלים מרגישים שייכים ושותפים לגורלה. מניתוח התוצאות עולה כי חלה עלייה בתחושת השייכות למדינה, בעיקר בקרב המגזר החרדי. כמו כן, רוב הציבור הישראלי מייחס לישראל יותר הצלחות מכישלונות.

להלן עיקרי הממצאים:

מרגישים חלק מהמדינה- 90% מהציבור הישראלי (92.5% מהיהודים ו-77% מהציבור הערבי) מרגישים כיום חלק ממדינת ישראל ובעיותיה. אלו הן התוצאות הגבוהות ביותר ביחס לעשור האחרון: בשנים 2014-2019 נע שיעור מי שחשו חלק מהמדינה ובעיותיה בציבור היהודי בין 83% ל-87%, ובציבור הערבי- בין 35% ל-62%.

כמו כן, העלייה בתחושה של הציבור היהודי כי הוא חלק ממדינת ישראל ובעיותיה משותפת לכלל הקבוצות על הרצף החרדי-חילוני, כאשר העלייה הגדולה ביותר היא בקרב החרדים, מ- 68.5% לפני שנה ל- 93.5% כיום.

הצלחות מול כישלונות- 63.5% מהישראלים (67% מהיהודים ו-44% מהערבים) סבורים כי שיעור ההצלחות של המדינה עד כה עולה על שיעור הכישלונות, לעומת 8.3% בלבד שחושבים שניתן למנות יותר כישלונות מהצלחות. 22% טוענים כי קיימת מידה דומה של הצלחות וכישלונות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.