בעקבות המחסור- שוק שחור בביצים

מפקחים איתרו בשני מחסומים משטחי הרשות ניסיון להברחת 7,500 ביצים

למרות החלטת משרד החקלאות על הקלות ביבוא של ביצים, עקב המחסור החריף והולך ברשתות השיווק ולקראת ליל הסדר, עדיין מורגש המחסור בכל מקום בישראל.

בשל בעיות שינוע ועיכובים בזמני ההפלגה, המשווקים אינם מצליחים לייבא ביצים. בבדיקה שערכו במשרד עלה כי הבעיה נובעת מזמני ההשטה של הביצים. למרות ניסיונות לקצר את זמני ההפלגה ולבטל עצירות מתוכננות עדיין המחסור מורגש והבעיה טרם נפתרה.

לכן אין זה מפתיע, שבמקביל מתפתח שוק שחור שמנסה לענות על דרישת הציבור שמוכן להתפשר על מקור הביצים ולא תמיד מודע לבעייתיות שבנושא מבחינה בריאותית.

כך קורה שמפקחי המשרד איתרו בצומת מגידו, סמוך לעפולה 1,050 ביצים, בתוך תא מטען של רכב. הביצים היו ללא חותמת כנדרש בחוק, והמשמעות היא שהביצים לא עברו פיקוח ובדיקות כנדרש במכון מיון של ביצים, טרם העברתן לשיווק. הביצים הועברו להשמדה וכנגד החשוד, תושב קלאנסווה, בשנות ה-30 לחייו, נפתחו הליכים משפטיים.

במקרה נוסף, איתרו מפקחי המשרד ניסיון לשיווק 3,360 ביצים ישירות מהמשק לצרכנים ממשק ביצים במושב דלתון. הביצים גם במקרה זה היו ללא חותמת כנדרש בחוק, והמשמעות היא שהביצים לא עברו פיקוח ובדיקות כנדרש במכון מיון של ביצים, טרם העברתן לשיווק. הביצים הועברו להשמדה וכנגד הלולן, תושב המושב, בשנות ה-40 לחייו, נפתחו הליכים משפטיים.

בנוסף סיכלו מפקחי משרד החקלאות שני ניסיונות נוספים לשיווק ביצים בניגוד לחוק, הפעם משטחי הרשות הפלשתינית. המפקחים איתרו בשני מחסומים משטחי הרשות ניסיון להברחת 7,500 ביצים, האחד במחסום חשמונאים (סמוך למודיעין) והשני במחסום אליהו (סמוך לקלקיליה). שני הנהגים, תושבי ישראל, הובילו את הביצים במכוניתם, ללא קירור וללא פיקוח וטרינרי. האחד תושב מודיעין בשנות ה-60 לחייו, והשני תושב חולון בשנות ה-20 לחייו. הביצים הועברו להשמדה, כנגד החשודים נפתחו הליכים משפטיים.

במשרד החקלאות אומרים כי בשל המחסור בביצים, חלק מהביצים זולגות ל”שוק שחור” – ביצים לא מפוקחות מהמגדלים, ומהרשות הפלסטינאית, שאינן ראויות למאכל. במצב הנוכחי, אכילת ביצים כאלו עלולה לגרום לתחלואה ולהעמיס על בתי החולים. במשרד מחדדים כי דווקא עתה, יש להקפיד ביתר שאת על רכישת ביצים בנקודות מכירה מוכרות ומסודרות, ולא בשווקים מאולתרים או מ”דלת אל דלת”. על הביצים להיות מוחתמות כנדרש, ולהיות ארוזות באריזות קמעוניות סגורות בכל הצדדים.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.