בפעם השניה בתוך חודש: מנהרה נוספת אותרה בשטח ישראל • משדר מיוחד

לפני זמן קצר הותר לפרסום כי כוחות צה”ל הפועלים בגבול הדרומי איתרו מנהרה נוספת מעזה לישראל. בצבא מעריכים כי תקריות האש האחרונות בגבול נגרמו לאחר שחמאס הבין שצה”ל קרוב לחשיפת מנהרה התקפית נוספת של הארגון בגיזרה. הצטרפו לשידור החי

הסיבות למתיחות – חשיפת מנהרה: בסיומה של יממה מתוחה בגבול הדרום הותר הבוקר לפרסום כי כוחות צה”ל גילו הבוקר מנהרה נוספת שנחפרה מרצועת עזה לכיוון ישראל.

עוד נמסר, כי טרם ידוע האם מדובר במנהרה שנחפרה לפני היציאה למבצע צוק איתן, או אחריו.

בצבא אומרים כי המנהרה נמצאה במצב שמיש בעומק של כ-28 מטרים על הגבול, והיא תושמד בקרוב. בנוסף טוענים בצבא כי אירועי הירי הירי האחרונים שביצע חמאס כנגד כוחות צה”ל, התרחשו לאור העובדה שארגון חמאס הבין שצה”ל מתקרב לחשיפת המנהרה.

כאמור, מדובר במנהרה ההתקפית השניה שנחשפת בחודש האחרון. לאחר חשיפת המנהרה הראשונה דווח כי המערכת שבאמצעותה אותרה המנהרה מבשרת, לכאורה, על כך שמערכת הביטחון נמצאת רגע לפני פיתוח מענה מושלם לאחד האיומים המשמעותיים על מדינת ישראל בתקופה האחרונה.

הפרשן הצבאי של אתר YNET, רון בן-ישי, משווה בין פריצת הדרך של המערכת הזאת לפריצת הדרך של מערכת כיפת ברזל. “המערכות שפותחו בהזמנת מערכת הביטחון על ידי כמה קבוצות של מדענים, מהנדסים וטכנאים, טרם הגיעו לבשלות מלאה. איום המנהרות עדיין קיים. רמת ההגנה לא דומה עדיין לזו שנותנת מערכת ‘כיפת ברזל’ מפני רקטות, אולם אפשר להשוות את ההישג לפעם הראשונה שבה כיפת ברזל הוכיחה בניסויים שהיא מסוגלת לעשות מה שמצפים ממנה ובאחוזי הצלחה גבוהים”, כותב בן-ישי בטור מיוחד שהוא מפרסם הבוקר.

בוידאו: איתור והריסת המנהרה ע”י צה”ל
https://vimeo.com/163223073

בן ישי מוסיף: “אנחנו עוד לא שם, אבל די קרוב, וצריך רק לקוות שמי שהביא לפריצת הדרך יכפיל את מאמציו ושהמדינה תיתן לו את כל הכספים והתנאים הדרושים לפיתוח טכנולוגי מואץ ויישומו במתקנים, באמצעים ובמודיעין בשטח. אם כך יקרה, תתפנה מערכת הביטחון לטיפול בבעיה חמורה נוספת: ירי הפצמ”רים מרצועת עזה ומלבנון לעבר היישובים סמוכי הגבול. זה היעד הבא. יירוט הפצמ”רים לא פחות חשוב – לדעתי יותר חשוב – מיירוט מוצלח של המנהרות”.

יצוין, כי עוד טרם הפרסום על חשיפת המנהרה הבוקר קרסו במהלך החורף 10 מנהרות של חמאס מה שגרם לתבהלה של ממש בקרב פעילי הארגון.

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי בעקבות האירועים האחרונים מסרבים הפעילים לחפור מנהרות חדשות, בעוד אחרים חוששים להיכנס גם לאלו הישנות. למרות זאת, מעריכים מקורות בעזה כי חמאס מצליח להמשיך בחפירות – לא ברור האם ע”י כפייה של פעילים.

במקביל, רשת אל ג’זירה ציטטה גורמי מודיעין אמריקאים שטענו כי מהנדסים ישראלים ואמריקנים פועלים יחד בפרויקט חשאי ומכנים אותו ‘כיפת הברזל התת קרקעית’.

ע”פ הדיווח, הפרויקט המשותף לארה”ב ולישראל מסתמך על פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים של חברות ישראליות והוא זה שעומד מאחורי קריסת המנהרות.

גורמים המעורים בפרויקט טענו כי רשת המנהרות התת קרקעית שחופרת ישראל סמוך לגדר המערכת רושתה בחיישנים מתקדמים הקולטים גלים סייסמיים מתחת לפני הקרקע ומאתרים בדיוק רב את מיקום המנהרות שחופרים פעילי חמאס.

הדיווח מגובה בציטוטים של בכירים ישראלים – בהם ח”כ עומר בר לב – שרמז כי ישראל עומדת מאחורי התקיפות. בנוסף, הממצאים מתיישבים עם דבריו של ראש ממשלת חמאס ברצועה שטען כי חיישנים ואמצעי ריגול ישראלים אותרו בקרקע הרצועה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.