בתום דיון סוער: חוק ההמלצות עובר למליאת הכנסת

ועדת הפנים של הכנסת אישרה בצהריים (יום ב’) את חוק ההמלצות – שיאסור על המשטרה לפרסם על החלטות שהתגבשו בתיקים שחקרה

בתום דיון סוער, ועדת הפנים של הכנסת אישרה בצהריים (יום ב’) את חוק ההמלצות – שיאסור על המשטרה לפרסם על החלטות שהתגבשו בתיקים שחקרה.

בליכוד זירזו את ההצעה שתגרום לכך שגם אם המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום הציבור לא יוכל לדעת על כך, ולפיכך ההצעה תעבור כבר היום להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. הדיון בוועדה הגיע לטונים גבוהים. שר האוצר משה כחלון התקפל, והסכים שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו.

החוק אמור למנוע פרסום חוות דעת של המשטרה, החוק קובע כי אם ימצא מדליף הוא ירצה מאסר של שנה על הדלפה.

ועדת הפנים בראשות ח”כ דודי אמסלם אישרה לקריאה ראשונה את “חוק ההמלצות” ברוב של 9 בעד ו-4 נגד. הנוסח שנדון בוועדה בשבוע שעבר עבר שינוי בסעיף המתייחס לפרסום המלצות או מסירתן לאדם שאינו מוסמך. במקום “יורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחת חקירה”, היועץ המשפטי יפרסם הנחיות בנושא תוך 90 יום מיום תחילת החוק.

יו”ר הוועדה, ח”כ דודי אמסלם: “תכלית החוק היא למנוע פרסום של המלצות שליליות, שאחר כך יתברר שלא היו מוצדקות והתיקים נסגרו. סברתי שתיקים שיש בהם פרקליט מלווה, אין בהם טעם בהמלצה ובוודאי שאין סיבה להדליף אותה”.

ח”כ מיקי לוי: “זה חוק הזוי ובזוי, שמטרתו להגן על ראש הממשלה. מטרת החוק שלא תצא הודעה לתקשורת”.

ח”כ תמר זנדברג: “מה שהולך פה היום מוציא את המרצע מן השק. אמרת שעננה מרחפת על 15,000 איש. יש אדם אחד, מקסימום עוד כמה זמרים מטרידנים”. יו”רהוועדה, ח”כ אמסלם: “את משקרת. זה לא הסעיף שתיקנו. ענין הפרסום יחול על כל עם ישראל. לא הבנתם את החוק. עבירת הפרסום חלה על כל הציבור. יש בחוק עניין הפרסום ויש המלצות המשטרה. הפרסום כולל את כל הציבור”.

ח”כ יעל כהן פארן: “במהלך כל הזמן שחיכינו לדיון, מה עשה בחדר שלך יואב הורביץ, ראש הסגל של ראש הממשלה?” יו”ר הוועדה, ח”כ אמסלם: “שניצלים. הכין שניצלים וחתך סלט”.

ח”כ יעל גרמן: “אני לא מבינה. פתחתי את סעיף 117. הוא מכסה על כך מה שאתם רוצים. (מקריאה) ‘…ידיעה שהגיעה בתוקף תפקידו ומסרה ללא סמכות למי שלא מוסמך לקבלה. ב. עובד ציבור שהתרשל בשמירת ידיעה – מאסר שנה’. שאלתי: בשביל מה השינוי?” ח”כ אמסלם: “רצינו לצמצם. חשבתי לצמצם את הענישה. 3 שנים זה יותר מדי”. ח”כ גרמן: “לא ענית לי”. יו”ר הוועדה ח”כ אמסלם: “הסברתי ואתם לא מקבלים את עמדתי – צמצמנו ענישה משלוש שנים לשנה. בסעיף 117 יש אופציה ל-3 שנים. חשבתי שנכון להכניס באופן פוזיטיבי”.

ח”כ טאלב אבו עראר: “העיתוי של הצעת החוק לא מתאים. יבוא יום שאתה אישית תיפגע מהחוק הזה. גם השר לביטחון פנים מתנגד לחוק”. יו”ר הוועדה, ח”כ אמסלם: “הוא לא מתנגד”. ח”כ אבו עראר: “הציבור נפגע בחוק הזה. אני קורא לח”כים להתנגד”.

ח”כ יואל חסון: “החוק לא ראוי. החמור שהחוק לא נגד המשטרה. ראש הממשלה לא מפחד מהמשטרה. הוא מפחד מתגובת הציבור ברגע שיפורסמו פרטי החקירה. ברגע שיאבד את התמיכה הציבורית, זה סוף העניין של בנימין נתניהו. הוא נגד זכות הציבור לדעת מיהו ראש הממשלה שלו. נתניהו ואתם גמרתם את הקריירה. תשרדו עוד כמה חודשים. תשלמו מחיר ציבורי יקר”.

ח”כ דב חנין: “מה שקורה כאן הוא אחד התרגילים המשפטיים המבריקים ביותר שנעשו בכנסת. הסעיף החדש הוא לא צמצום סעיף 117. הוא סעיף עצמאי. המצב היום שהיועץ המשפטי יכול לפרסם המלצות. לפי הסעיף החדש הוא לא יכול. זה מהלך דרמטי וקיצוני. אתם סותמים את הפה ליועץ המשפטי לממשלה. מונעים ממנו לפרסם. אני רוצה חוות דעת של הייעוץ המשפטי של הכנסת”.

ח”כ לאה פדידה: “זהו חוק חדש לגמרי. חוק ההמלצות הפך לחוק ההדלפות. הפכנו לחוק ההדלפות על מעללי ראש הממשלה”.
תנ”צ ערן קמין, משרד לבט”פ: “בוועדת שרים אושר החוק בלי סעיף 4”. יו”ר הוועדה, ח”כ אמסלם: “אתה בעל הבית של ועדת שרים?”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.