לקראת ההצבעה: גיוס כללי בקואליציה

מליאת הכנסת תצביע היום על ההצעה להגדיל את מספר השרים ל-20. אפשרות: השבעת הממשלה תידחה לשבוע הבא

מבחן משמעותי ראשון לקואליציה החדשה: במליאת הכנסת יחל היום בשעות אחר הצהריים הדיון על הצעת החוק לשינוי “חוק יסוד: הממשלה”, הצעת חוק שנועדה להגדיל את מספר השרים מעל ל-18, מה שיאפשר לרה”מ תמרון וגמישות בחלוקת התיקים לחברי מפלגתו.

הדיון במליאה צפוי להיות סוער וצפוי להימשך עד השעות הקטנות של הלילה – כשבאופוזיציה מבהירים כי יעשו הכל כי למנוע אותו.

כזכור, אמש בישיבתה האחרונה של הממשלה ה-33, אישרו שרי הממשלה את הצעת החוק. בעקבות האישור, הגישו חברי האופוזיציה עתירה לבג”ץ נג החוק. בעתירה נכתב: “לפנינו, תרגיל ציני, של שינוי כללים לטובת יצר הישרדות ותאוות שלטון, מבית מדרשו של ראש הממשלה, המבקש להציב חרב מתהפכת, בדמות מבחן נאמנות טרם השבעה – מעל לראשי 61 חברי הרשות המחוקקת האמורים ליטול חלק בקואליציה בראשותו. זאת, עת שהוא מאמין שיו”ר הכנסת יסייע בידו בהשגת מבוקשו, תוך רמיסת המרקם העדין והאיזון בין הרשות המחוקקת והמבצעת. זהו מעשה נבלה פוליטי, אשר יגרום לפגיעה קשה, אנושה וחסרת יכולת שיקום במעמדה ובכבודה של הכנסת ואחד מרגעי השפל הקשים ביותר של הרשות המחוקקת”.

שופטי בג”ץ הורו לממשלה להשיב עוד הבוקר לעתירה.

בעקבות ההתפתחויות המשפטיות שוקלים בסביבת רה”מ לדחות את השבעת הממשלה מיום רביעי השבוע ליום שני בשבוע הבא – אחרי שהגדלת מפר השרים תוכשר ע”י בג”ץ.

באופוזיציה מריחים דם ונערכים לקרב. ח”כ איתן כבל כתב בעמוד הפייסבוק שלו: “ברוכים הבאים לגהינום – זו קבלת הפנים בה יתקבל נתניהו וממשלתו החדשה ביום שני בכנסת”.

בהמשך כתב כבל: “עוד בטרם חרכו שרי הממשלה את עור הצבי וכבר נתניהו פוסח על כל הסעיפים וחוק יסוד: הממשלה שוב משתנה – מספר השרים וסגני השרים יעלה כי יש לביבי פיות ״רעבים״ להאכיל. אין תפקיד מיותר יותר מסגן שר שמתחרה במיותרות של שר בלי תיק, והפעם ממשלת נתניהו החדשה תהיה מלאה במיותרים.

חברי סיעת המחנה הציוני יעשו את כל אשר נדרש כדי להסיר את החרפה של ממשלת נתניהו החדשה שקווי היסוד שלה מושתתים על תוכנית אחת – הישרדות”.

.

כבל לא פיספס את ההזדמנות להלום גם ביו”ר יש עתיד, ח”כ יאיר לפיד, לאור ההאשמות והטענות שהשמיע האחרון כלפי התנהלות ‘המחנה הציוני’: “ולשותפנו החדש באופוזיציה יאיר לפיד – אני יודע שהאלוהים היחיד שיש לך זה אתה, ולמרות זאת אזכירך שהריח שדבק בך מישיבתך עם נתניהו לא רק שעוד לא נעלם, אלא יקח לך עוד זמן לנקותו… אתה זקוק להרבה יותר משבעה ימי נקיים כדי לטהר עצמך מישיבתך באחת הממשלות הגרועות שנראו כאן בשישים ושבע שנות קיומה של המדינה…המחנה הציוני היא הסיעה הגדולה באופוזיציה, ואנחנו ולא אתה, נוביל את המאבק לקיצור ימיה של ממשלת נתניהו החדשה בדיוק כפי שעשינו מול הממשלה הקודמת שישבת בה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.