גיוס עובדים בכפייה במקרה של התפשטות קורונה נוספת

“מדובר בחוק קיצוני שמדבר על עבודה בכפייה”

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח”כ חיים כץ דנה בהצעת חוק ממשלתית שתסמיך את שר העבודה להורות על גיוס עובדים למפעלים חיוניים או למפעלים למתן שירותים קיומיים, בכפוף להכרזת הממשלה על מצב חירום בגין התפשטות נגיף הקורונה על פי חוק הסמכויות.

דקלה חורש, ממונה על הייעוץ המשפטי במשרד העבודה הסבירה: “החוק נועד לספק צורך קיומי של המשק. המנדט של השר הוא לשקול את הנחיצות ורק בעת צורך אמיתי לכפות על עובד להתייצב במקום עבודה. לא עושים את זה בקלות דעת”.

רביב מלאכי, מנהל כ”א לשעת חירום במשרד העבודה הוסיף: “זה לא סוד שיש כבר היום מחסור בכוח אדם בתחום הרפואה ואם תהיה התפרצות נוספת יכול להיות שיהיה צורך בגיוס בכפייה של עובדי רפואה וסיעוד למשל מהמגזר הפרטי לציבורי- צו 8 אזרחי לעובדים במדינת ישראל. זה נעשה בעבר עם מגויסי פנים, כלומר עובדים שחויבו להגיע למקום עבודתם, אבל עדיין לא נעשה מעולם עם מגויסי חוץ”.

יו”ר הוועדה ח”כ חיים כץ דרש לקבל ממשרד העבודה מידע ומענים ברורים בחקיקה לזכויות העובדים שיגויסו: “מדובר בחוק קיצוני שמדבר על עבודה בכפייה. אתה לוקח אזרח ומכיל עליו צבא. לפני שאני מעביר אותו אני רוצה לדעת איך המדינה תטפל בשכר של אותו עובד, בחזרה שלו אחר כך למקום העבודה וכל מה שצריך לדעת כדי שבמצב כזה העובד יפגע כמה שפחות. מפה לא יצא חוק עם חורים”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.