גלנט: “צריך להתכונן למערכה בעזה במהלך הקיץ”

על רקע חשיפת מנהרת הטרור בגבול הרצועה, משמיע שר השיכון ואלוף פיקוד הדרום לשעבר, יואה גלנט, תחזית פסימית באשר להתפתחויות הצפויות בגיזרה. “מי שחופר מנהרות מתכוון להשתמש בהן”

על רקע ההצהרות האופטימיות של בכירי הממשלה בעקבות גילוי המנהרה אמש, יוצא שר השיכון, יואב גלנט, בתחזית פסימית באשר להתרחשויות הצפויות בגיזרה. גלנט, ששימש בעבר כאלוף פיקוד הדרום סבור כי יש להיערך למערכה נוספת בעזה – כבר בקיץ הנוכחי.

“אני שמח שצה”ל מצא את המנהרה הזאת. אתמול הייתי בגבול הרצועה וגם אצלם כשיש גילוי כזה הם מבינים היטב שיש מישהו פועל ועובד”, אמר גלנט בראיון לגל”צ..

גלנט הוסיף: “התוצאות של צוק איתן הן ידועות ותחת המושג השמדה יש טעות בהבנה של הציבור. סך הכל יש מנהרות שנפגעו ואחרות שרק שובשו. צריך לומר את האמת: חמאס מתחזק ותמתעצם וצריך להיערך לכך.

המשמעות של מה שהיה אתמול היא שצריך להיערך לסיבוב נוסף בעזה כבר בקיץ הקרוב. מי שחופר מנהרות מתכוון להשתמש בהן. לא תמיד אפשר לחזות מה התכניות שלהם”.

בוידאו: גילוי המנהרה אמש
https://vimeo.com/163223073

כזכור, אמש הותר לפרסום כי כוחות הביטחון איתרו לאחרונה בשטח ישראל באזור סופה פיר של מנהרה שנחפרה מרצועת עזה. במערכת הביטחון מעריכים כי מדובר במנהרה חדשה יחסית, שנחפרה לאחר סיום מבצע “צוק איתן” בקיץ 2014. המנהרה נחשפה באמצעות המערכת החדשה לגילוי מנהרות.

פיר הכניסה למנהרה נמצא בדרום הרצועה בגזרת חאן יונס והיא נחפרה בעומק של 30 מטר מתחת לאדמה. המנהרה שנחשפה חוצה את גדר הביטחון ופיר היציאה נמצא כמאה מטר בתוך שטח ישראל. פתח המנהרה לא נמצא סמוך ליישובים – ככל הנראה כי המחבלים העריכו שבקרבת יישובים תהיה יותר אבטחה.

המנהרה נחשפה על ידי המערכות שנפרשו בשבוע שעבר סמוך לסופה בדרום הרצועה. היא אותרה בהמשך על ידי קידוחים. נחפרה אחרי צוק איתן על ידי חמאס מנהרה דומה לאלה שחשף צה”ל במהלך צוק איתן. המנהרה שנמצאה מבוטנת באורך של כשני ק”מ וחצתה לתוך השטח הישראלי. צה”ל פעל במרחב הזה בימים האחרונים, מיפה וטיפל במנהרה כך שאינה מבצעית יותר. הערכה בצה”ל היא שנבנתה כדי לשמש את חמאס ביום פקודה ולא לטווח הזמן המיידי.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.