“גם הרב קוק היה מתנגד לגיורים האלטרנטיביים”

הרב ישראל רוזן, מהאגף הליברלי בציונות הדתית, מודה: “הויכוח איננו בין ‘חרדים’ ל’דתיים-לאומיים’. רוב הדיינים ברבנות – ציונים”

פולמוס הגיור: הרב ישראל רוזן, מבכירי הרבנים באגף הליברלי של הציונות הדתית ויו”ר מכון צומת, מפרסם מאמר מפתיע בנושא תוך שהוא שובר מספר מיתוסים שנוצרו במהלך הפולמוס.

במאמר, שפורסם באתר ‘סרוגים’ ובעלון ‘שבת בשבתו’, מקדים הרב רוזן כי באופן אישי הוא בצד המקלים בנושא, “אני גם תומך בגיור קטינים גם אם האמהות אינן מתגיירות, בהסתמך על דעות הלכתיות מקילות”, הוא כותב.

“הויכוח איננו בין ‘חרדים’ ל’דתיים-לאומיים’, ולא בין הרבנות הראשית ה’מתחרדת’ לרבני הציונות הדתית; זהו פולמוס בתוככי הציבור הדתי-לאומי, בין האגף הליברלי (ה’מודרן אורתודוקס’) לאגף היותר שמרני. התגוששות בין אגפים אלו מתחוללת בסוגיות נוספות כפמיניזם, תרבות ועוד. אעיר כי לדעתי ה’מודרן אורתודוקס’ הם מיעוט בקרב תופשי התורה הד”ל. אין בידי איפיון הגדרתי ובודאי לא מידע כמותי”, כותב הרב רוזן.

הרב רוזן מוסיף: “נקודה למחשבה למי שמכיר מעט את גישתו ההלכתית של הראי”ה קוק; האם גם אותו היו משמיצים, מן האגף הדתי-ליברלי, כ’חרדי’? יש לשער שכן! ולו הרב סולובייצ’יק היה מתמנה לנשיא ביה”ד, האם גם הוא היה מוקע כ’חרדי’, בשל גישתו לגיור כפי שעולה ממסתו ‘זה סיני’? יש לשער שכן!”

הרב רוזן מגיש כי רוב היינים המגיירים ברבנות אינם חרדים: “אציג כאן את גלריית היושבים על כס הגיור, כולם חובשי כיפות סרוגות בגאווה, המושמצים כ’מתחרדים’ (לפי סדר א”ב, וסליחה אם נשמט מישהו): הרב אליעזר אלטשולר, רבה של סוסיא; הרב יצחק אלקיים, רב בחצור מישיבת ההסדר בקרית שמונה; הרב דוד אסולין, רב קבוצת סעד; הרב משה ארנרייך, ראש כולל ‘ארץ חמדה’ (הרב ישראלי); הרב אליהו בירנבוים, ראש פרויקט ‘עמיאל’ באפרת (אור תורה); הרב דוד בס מנוה דניאל; הרב בניהו ברונר, ראש המרכז הד”ל בצפת; הרב ישראל וייס, לשעבר הרב הראשי לצה”ל; הרב יעקב ורהפטיג, רב קהילה ד”ל בי-ם; הרב מרדכי זמיר, רבה של שדה יעקב; הרב נסים כהן, ראש כולל בפסגות; הרב צבי ליפשיץ, מחניכי מרכז הרב וראש כולל ד”ל; הרב ישעיהו מייטליס, רבה של נהריה; הרב יהודה עמיחי, ראש מכון ‘התורה והארץ’; הרב צבי צרפתי, מרחובות; הרב שלמה קריספין, הגרעין התורני בפרדס חנה; הרב שלמה שושן ראש ישיבת ההסדר בבית שאן.

הוסיפו עליהם 5 ‘סרוגים’ שפרשו לגימלאות (הרב יוסף אביאור ממרכז שפירא, הרב חיים דרוקמן, הרב צפניה דרורי, הרב גדעון פרל מאלון שבות ואנכי), ועוד כמה ‘שחורי-כיפה’ ש’התבוללו’ הדק היטב בקרב ה’סרוגים’. זו הנבחרת ה’חרדית’ המשמשת כשק חבטות של ה’מודרן אורתודוקס’ הצעקני”

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.