דיון סוער בוועדת הכספים על הקיצוץ בקצבאות הילדים – גם הקואליציה תקפה את הקיצוץ

היום (ראשון) התנהל דיון קשה וכואב בוועדת הכספים ​בין חברי כנסת ונציגי ארגונים חברתיים לאנשי האוצר התקיים היום (א’) על הגזירה של קיצוץ קצבאות הילדים. אנשי האוצר גילגלו עיניהם ואמרו כי: “מדובר בסדרי עדיפויות והממשלה החליטה על עידוד היציאה לעבודה. קצבאות הילדים לא נועדו להקטין את תופעת העוני”.  אולם רבים מחברי הכנסת אמרו כי: “הקיצוץ יגדיל את שיעורי העוני ויכלול משפחות עובדות”.

יו”ר הוועדה, ח”כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע שיקיים עוד דיונים בנושא על-מנת לקבל עוד נתונים בעניין מהאוצר, בטרם הוועדה תכריע.

סלומינסקי הוסיף: “אין כוונה להגדיל את ממדי העוני אלא לפתור את בעיית העוני מהיסוד. לעודד תעסוקה וחינוך. יש לזכור, שאף ברבות ממדינות ה- OECD קצבאות הילדים גבוהות יותר, הדבר נובע מצורך כלכלי אמיתי לעודד ילודה, שכן ברבות מהן שיעורי הילודה שליליים ויש לכך השלכות כלכליות קשות בטווח הקצר והארוך”. סלומינסקי הודיע שבכוונתו לראות את התמונה המלאה של הגזירות בחוק ההסדרים ואז יחליט מה כן ומה לא”.

סגן ראש אגף תקציבים באוצר, משה בר סימן טוב אמר: “תפקיד הממשלה לקבוע סדרי עדיפויות והממשלה החליטה: תעסוקה וחינוך. ב- 2014 תגדל משמעותית ההוצאה החברתית בישראל, במיוחד לצורך הקטנת העוני”. בר סימן טוב רמז לכך שנתוני העוני המופצים ע”י גורמים שונים אינם מדוייקים: “קביעת ממדי העוני נעשית בדרכים רבות” והוסיף: “ישראל מוציאה תקציבי עתק בהוצאת ילדים מהעוני; לימודי חינם החל מגיל 3, טיפולי שיניים חינם עד גיל 12 ועוד”.

בר סימן טוב הסביר את השינוי המוצע: “מתן סכום אחיד של קצבת ילדים על כל הילדים במשפחה, ללא תלות במיקומם ובמועד לידתם; 140 ₪, ביטול הקצבה למשלמי מס ייסף, המשתכרים מעל 811 אלף ₪ בשנה, ביטול התליית קצבאות ילדים בחיסון הילדים, אי עדכון קצבת הילדים עד סוף 2014. החיסכון הצפוי ב- 2014; 2.95 מיליארד ₪, מתוכם; כ- 1 מיליארד ₪ ב- 2013. הדרך היעילה לסייע בהתמודדות עם העוני היא בעידוד יציאה לעבודה. כששני בני הזוג עובדים במשרה מלאה שיעור העוני הוא נמוך מאוד”.

ח”כ זהבה גלאון (מר”צ) תקפה: “משמעות השינוי; תוספת של 35 אלף ילדים למעגל העוני. לא ברורים הפרמטרים לפיהם קבעו קיצוץ ל- 140 ₪. מטרה ראויה לעודד יציאה לעבודה אך רבים מהעובדים נמצאים מתחת לקו העוני. יש לדחות את הקיצוץ עד לבדיקה מקצועית של כל מערך הקצבאות. הנושא הזה אין מקומו בחוק ההסדרים”. ח”כ אראל מרגלית (העבודה): “ישראל בתחתית מדינות ה- OECD בקצבאות. לא יתכן לעשות את זה בשנה אחת כי אז לוקחים חצי מהסנדביץ’ של הילד. לא עושים כזה מהלך מהרגע להרגע”.

המעניין הוא כי מי שיצא להגנת החרדים הוא לא אחר מאשר ח”כ מיקי רוזנטל (העבודה) שטען כי שנאת לפיד את החרדים מעבירה את האוצר על דעתו והוסיף בזעם: “הורסים את המרקם החברתי של המדינה. שנאת החרדים מעבירה את שר האוצר על דעתו. קצבת ילדים איננה תמיכה אלא תפיסה סוציאלית, בכל העולם זה קיים. זה בא לענות על צרכים בסיסיים של משפחה עם ילדים. מייצרים שני מעמדות; אלו שנוסעים בג’יפ עם חלונות אטומים ולא רואים את היתר, הנאנקים תחת הנטל”.

גם ח”כ רובי ריבלין (הליכוד-ביתנו) תקף קשות את הקיצוץ בטענה כי: “ילד הוא ילד גם אם הוריו אשמים ולא עובדים. זה הקיצוץ הקשה ביותר ואם נגזר לבצע אותו, כי מדובר ב- 3 מיליארד ₪, אזי יש לפרוש אותו על-פני כמה שנים”. ח”כ זבולון כלפה (הבית היהודי): “בתהליך כזה או אחר נמצא את עצמינו מגדילים את הקצבאות כדי להגיע לשיעורי הילודה שהיינו רוצים, כי בשנים האחרונות שיעורי הילודה הולכים ופוחתים”.

ח”כ משה גפני (יהדות התורה): “יש דרכים אחרות להתמודד עם הגירעון. עקב הקיצוץ, יהיה רעב בציבור החרדי ונתגייס לצורך כך. אך לילדים בשכונת הארגזים בתל-אביב ובמעלות לא תהיה עזרה, לא תהיה קהילה תומכת. כוונת האוצר להפסיק במתן קצבאות לשם עידוד יציאה לעבודה היא שקר. שוק העבודה לא מוכן לקליטת חרדים וערבים. הפקידים מנצלים את תמימותו וחוסר יכולתו של שר האוצר להתמודד עם טענותיהם”.

ח”כ יצחק כהן (ש”ס): “כלכלה אין כאן. לוקחים 3 מיליארד ₪ שנועדו לצריכה, כי עניים לא חוסכים ומוציאים מהמשק אתה גורם להאטה, כי יש פחות צריכה. אני מקווה שבג”צ לא ייתן לזה לעבור”.

לח”כ עליזה לביא (יש עתיד) לא היו תשובות על הטענות הצודקות וניסתה להשיב כי : “אי אפשר לנפנף כל הזמן בג’יפ או בשנאת חרדים”. ולח”כים מהעבודה אמרה: “במפלגה שאין אף אחד עם כיפה על הראש לא יכולים לבוא אלינו בטענות. יש לנו תכנית כלכלית שנותנת אופק לחברה אזרחית יצרנית. הקצבאות נלקחות מכל הסקטורים. משפחות עניות שבאמת מגיע להן יש קרן במשרד הרווחה. יש כלים נוספים שאנחנו נותנים ליציאה מהעוני. אנחנו רוצים לצאת מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה”.

ח”כ משולם נהרי (ש”ס): “מדובר בענישה של ילדים בשביל לטפל בהוריהם”. ח”כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ביתנו): “רוצים להוציא לעבודה אלא שגם להורים עובדים. זה חתך רוחבי להורים עובדים או לא עובדים. מקצצים גם בתחומים חברתיים אחרים”. ח”כ גילה גמליאל (הליכוד-ביתנו): “בכל תחום אחר מציגים השוואות ל- OECD וכאן לא משום מה, כי כפי הנראה זה לא נוח. בתקציב הנוכחי אין חזון ונעדרת אסטרטגיה לשינוי משמעותי במשק. מרבית מעמד הביניים, הציבור העובד בישראל הולך להיפגע”.

ח”כ מירב מיכאלי (העבודה): “כתל-אביבית, גם למעמד הביניים הקיצוץ דרמטי. גם כששני ההורים עובדים. הפרדוקס; בישראל משקיעים מיליארדים בעידוד הילודה בטיפולי הפרייה, אך לא משקיעים בגידול הילדים. אז בשביל מה המאמץ?”

ח”כ ישראל אייכלר (יהדות התורה): “יש כאן מלחמת תרבות בכלים כלכליים. הציבור כבר גילה את הבלוף שבשם הפגיעה בחרדים וערבים פוגעים בכולם”.
מנכ”ל המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן: “קצבת ילדים איננה פטנט ישראלי ולא קצבת סעד. בכירי הכלכלנים בעבר תמכו במתן קצבה במקום הטבות במס על-מנת שרמת ההכנסה במשפחות לא תפגע”.

חוקרת בביטוח הלאומי, נתנאלה ברקלי: “הקיצוץ נוגד את הקו של הביטוח הלאומי בהתמודדות עם אי השוויון ובעיות חברתיות. 35 אלף ילדים יתווספו אל מתחת לקו העוני. יותר מ-50% מהמשפחות העניות הן משפחות עובדות. מס ההכנסה השלילי ניתנים סכומים נמוכים ואחוז המיצוי פחות מ- 50%”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.