דן גרטלר יצטרך למסור עדות על קשריו עם קונגו

האם בקרוב נראה את המיליארדר החרדי, דן גרטלר עומד מאחורי דוכן העדים בלשכת ההוצל”פ למסירת עדות על קשריו עם ממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הפרטים המלאים בכתבה

האם בקרוב נראה את המיליארדר החרדי, דן גרטלר עומד מאחורי דוכן העדים בלשכת ההוצל”פ למסירת עדות על קשריו עם ממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו – התשובה היא בהחלט חיובית, וזה כבר מעורר עניין כי גרלטר מקפיד לשמור על אנונימיות מוחלטת למרות עושרו האגדי!

הסיפור החל כשלשכת ההוצאה לפועל בישראל וחברה אמריקאית מנסים כבר 20 שנה לגבות חוב שחייבת לה ממשלת קונגו ללא הצלחה מרשימה. לפי הפרסום של אלה לוי–וינריב ב’גלובס’, הפרשה החלה בשלהי שנות ה–- 90 אז קיבלה החברה האמריקאית “the third avenue association “767 פסק–דין לטובתה המחייב את קונגו לשלם לה חוב כספי בהיקף של כ–2.24 מיליון שקל (כיום – כ–11 מיליון שקל). כסף קטן ממש במושגים בינלאומיים, אבל זה כסף.

במהלך החיפושים את נתיב הכספים השייכים לקונגו אותם ניתן יהיה לעקל ולממש, היא גילתה שהמיליארדר דן גרטלר, מחזיק כספים השייכים לממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו – תמלוגים המגיעים למדינה מכוח הסכם הבלעדיות של גרטלר ליצוא יהלומים ממנה, כך לטענת החברה.

גרטלר סירב לבקשה לעקל את הכספים וניהל מאבק משפטי בכל הערכאות השיפוטיות כשהוא מצהיר שאינו מחזיק בכספים השייכים לקונגו. עד כה גרטלר לא נחקר על ההצהרה הזו בשום ערכאה. אולם השבוע חל המפנה הדרמתי: בית משפט השלום בת”א הורה על החזרת התיק ללשכת ההוצל”פ פעם נוספת, על–מנת לחקור את כל הצדדים הרלבנטיים לבירור השאלה אם המיליארדר הישראלי מחזיק כספים השייכים לממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו.

אגב, החוב של קונגו לחברה האמריקאית – המוערך כיום בסך של כ–11 מיליון שקל, לאחר ריביות והצמדה – לא מהווה אף לא מכה קלה בכנף עבור גרטלר. ובכל זאת, החוב הזה הוא בסיסו של מאבק משפטי המתנהל בבתי המשפט בישראל מזה 16 שנה.

תומך התורה הגדול ביותר!

את דרכו העצמאית החל גרטלר באפריקה כשהיה בן ,23 אז הגיע לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (זאיר לשעבר) בחיפוש אחר יהלומי גלם, ודי מהר הפך למקורבו של ג’וזף קבילה, אז רמטכ”ל צבא המדינה האפריקאית, שמאוחר יותר הפך לנשיא המדינה, ועדיין מכהן בתפקידו זה.

ידידות זו סייעה לגרטלר לקבל רישיונות כרייה – ולא רק של יהלומים אלא גם של ברזל, זהב, קובלט ונחושת – ולהפוך למעשה לאחד האנשים שמשפיעים באופן משמעותי על כלכלת קונגו. כיום מדורג גרטלר כאחד היהלומנים העשירים בעולם, והונו הוערך בשנת 2015 ב–1.6 מיליארד דולר.

גרטלר נחשב כיום לאחד מתומכי התורה הגדולים ביותר בדורנו כשהוא מחזיק על חשבונו אלפי אברכי כוללים ומשלם להם הרבה מעבר למקובל בסכומים של כחמש-שש אלף שקל בחודש!

ביזנעס

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.