דרמה באוקראינה: הפרלמנט הדיח את הנשיא

דרמה באוקראינה: הפרלמנט האוקראיני הדיח את הנשיא ויקטור ינוקוביץ’ מתפקידו,  במהלך השבת הצביע  הפרלמנט על כך שינוקוביץ’ לא הצליח למלא את תפקידו מבחינה חוקתית ולפיכך  נקבעו  בחירות ל-25 במאי 2014.

לפני ההחלטה  נחתם הסכם בין הנשיא לראשי האופוזיציה, במסגרתו סוכם על הקדמת הבחירות, צמצום סמכויותיו של הנשיא, הקמת ממשלת אחדות וחנינה לכל מי שנעצר במהלך העימותים בשבוע האחרון.

 במקבילהצביע הפרלמנט האוקראיני על שחרורה ממאסר של ראש הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו,

הנשיא ויקטור ינוקוביץ’ לעזוב את קייב ולעבור לאזור חרקוב שבמזרח אוקראינה.

בראיון לערוץ UBR האוקראיני בחרקוב שבמזרח המדינה, הגדיר ינוקוביץ’ את האירועים “הפיכה” ואמר עוד:  “שאין בכוונתו להתפטר או לעזוב את המדינה”.

ינוקביץ השווה את המצב בארצו לזה שהיה כשהמפלגה הנאצית עלתה לשלטון בגרמניה בשנות השלושים של המאה הקודמת, ואמר כי כל ההחלטות שקיבל הפרלמנט בשעות האחרונות אינן חוקיות.

לדבריו, המפגינים הם בריונים שמשליטים טרור. במהלך הראיון נפתחה  אש לעבר מכוניתו, לא ברור מתי. “ירו לעבר מכוניתי. אני לא מפחד. אני חש צער על ארצי”, אמר.

עשרות אלפי מפגינים צבאו משעות הבוקר על אחוזתו של הנשיא, “אני לא מאמינה שאנחנו פה. עד אתמול זה היה חלום והיום זה התגשם”, אמרה ירוסלבה, עיתונאית מקומית בת 26, בשיחה עם שליח וואלה! חדשות למדינה.

מנהיגת האופוזיציה באוקראינה יוליה טימושנקו אמרה הערב לאחר שחרורה מהכלא כי מדובר בהפלתה של דיקטטורה. “הדיקטטורה שהייתה במדינה נפלה, עלינו לעשות הכל על מנת להבטיח שהמפגינים שאיבדו את חייהם לא נהרגו לשווא”, היא אמרה לאחר שחרורה.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.