האם האוצר הוא המוסמך לקבוע איך צריכים להתנהג רבנים?

חשיפה בעניין המכתבים התמוהים שרבנים קיבלו

בכתבות שפורסמו על כנס ייעודי לרבנים בהתיישבות שהתקיים היום (רביעי) על ידי המשרד לשירותי דת בשיתוף הרבנות הראשית לישראל וועדת השמיטה ומשרד החקלאות. מדווח:

“בחלקו השני של הכנס עלה נושא מינוי הרבנים בהתיישבות. כזכור, לאחר שנים בהן לא מונו רבנים קידמה הנהלת המשרד את נוהל חובת הדיווח בשיתוף משרד האוצר ומשרד המשפטים ובכך שיחררו ‘קפאון’ של שנים במינוי רבנים בקיבוצים, מושבים וביישובים חקלאיים.

בנושא רבני ההתיישבות ציין סגן שר הדתות “אנחנו שמחים, לאחר מעל לעשור שבו היה מיעוט תורה, למנות בשבועות הקרובים כ-50 רבנים. שלא נטעה, מדובר למעשה בכ-200 תקנים, משום שגם תקנים שקיימים היום יישארו רלוונטיים ולא כפי שקרה שרב שפרש לגמלאות, התקן שלו אבד”.

בנוסף הדגיש הרב בן דהן כי בכוונתו לטפל בנושא שכר הרבנים, “משכורתם דרושה עדכון ולכן גם שמנו את האפשרות לעבוד עבודה שנייה בחוזר המנכ”ל, בצורה שקופה והגונה, בצורה של ‘והייתם נקיים מה’ ומישראל’. מאחר ואנו פועלים בצורה כזו, נוכל לבוא לאנשי האוצר ולומר להם שידינו נקיות ויש צורך בשיפור שכרם של הרבנים”

מה הקשר?

אנחנו כמובן מברכים על תוספת של 50 תקנים של רבני ישובים, דבר ראוי ומבורך ביותר. אבל מה זה קשור לנוהל הדיווח של הרבנים? על פי המוסבר בכתבה “לאחר שנים בהן לא מונו רבנים קידמה הנהלת המשרד את נוהל חובת הדיווח בשיתוף משרד האוצר ומשרד המשפטים ובכך שחררו ‘קפאון’ של שנים במינוי רבנים בקיבוצים”.

אם הבנו נכון את מה שכתוב בכתבה משרד הדתות מקדם את נוהל הדיווח כדי להשיג 50 תקנים נוספים על פי דרישת האוצר. סליחה זו פשוט כניעה לסחטנות של האוצר, פוגעים במעמדם של הרבנים, מחייבים אותם למלא דו”ח משפיל, פוגעים בפרנסתם, מפירים חוזה קיבוצי, וכל זה למה? כניעה לסחטנות האוצר שמחייב מילוי דוח על ידי הרבנים.

האם האוצר הוא המוסמך לקבוע איך צריכים להתנהג רבנים?

האמת היא שחשבנו שאולי לא הבנו נכון, לכן פנינו לאחד הנוכחים בארוע שאישר לנו שאכן כך הדברים הוצגו בכנס בפני הרבנים.

1 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.