האם החרדים מתחלנים? אבישי בן חיים על השינויים

ד”ר אבישי בן חיים מנתח בפוסט בדף הפייסבוק שלו את תהליך החילון בתמונות שעובר על הציבור החרדי. מרתק

ד”ר אבישי בן חיים מנתח בפוסט בדף הפייסבוק שלו את תהליך החילון בתמונות שעובר על הציבור החרדי.

 

בן חיים מביא דוגמה מתמונות קלאוז’ שפרסמו כתבים ברשת משנת 2009 בזמן שהחלו את דרכם התקשורתית, אז גם חזותם החיצונית העידה על פנימיותם. מהר מאוד החלו הכתבים לשנות את אורח חייהם והפכו לחרדים מודרניים ואף שינו את לבושם השמרני.

מתוך פייסבוק

וכך מנתח דר בן חיים, “לא הופכים לחילונים דווקא, רק טיפה משנים. על פי פרוייקט התמונות הפייסבוקי המרתק 2009-2019 . בן חיים מצרף בתגובה הראשונה לינק לפוסט שמסביר שתהליך החילון שונה באופיו ממה שמקובל לחשוב. לא מדובר רק בחרדים/דתיים שבבת אחת הופכים לחילונים.

תהליך החילון ברובו, הוא דו דורי או תלת דורי ואף מעבר לזה. הרוב לא עושים שבירה בדור אחד, אלא רק מורידים פאות, משנים את צבע החולצה, מסדרים את הזקן, וכיו”ב  שיעור היסטוריה יהודית בת זמננו.

לפוסט המדובר הגיבו מאות גולשים, הנה לפניכם המיטב:

כן כן כן!
תופעה שאי אפשר להתעלם ממנה.
זה לא חילון, זו התפתחות אבולציונית של המוח אחרי שנחשף לעולם חדש.
ממש כמו התפתחות המוח של הילד. סביר להניח שלא ניתקל בבני 12 שבוכים כדי להשיג אוכל או בני 20 שטורקים דלת כדי להפוך לעצמאיים.
בדיוק אותו הדבר. יש את מי שנחשף ומנהל את צעדיו בתבונה ויש מי שנחשף ועט על החידוש כמו חוזר בתשובה..
ושלב ההסתגלות? מעצב את תמונת הפרופיל שלך..

 

גולש נוסף הגיב: כמו כל דבר בחיים. אין מתנות חינם. אבל גם ההסתגרות של הרב שך הביאה את החרדים החדשים בעצם ללא מורה הוראה. מה גורם יותר חילון, אורתודוקסיה מודרנית, או תיאוריית ההתפרקות שאתה מדבר עליה כל הזמן? יש לי חברים סופר קרובים (בשיא הרצינות אנחנו חולמים שהבת שלי והבן שלהם יתחתנו יום אחד), חרדים שסניקים מבת ים. לפני חודשיים הוא מתקשר אלי ומספר לי שהבת הגדולה שלו(14) מבקשת לא לצום בעשרה בטבת, כי חברות אמרו לה שזה “רק תקנת חכמים ולא דאורייתא”. לומדת במעיין החינוך התורני. זה לא תהליך חילון? הרי הבנות שדיברו ככה הן חרדיות לייט!

 

גולש נוסף הגיב: נראה לי שתהליכי ליברליזציה זה הסיפור כאן. אנשים רוצים חיים יומיומיים מרווחים יותר ולכן עוזבים את הקהילות החרדיות. זה לא חילון, זה צעד אחורה מקיצוניות

11 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. שימו לב

  לא כל מי שמתלבשת או מתלבש מעט יותר מודרני וציבעוני מהרגיל “מתחלן” אצלינו זה נקרא מתפתח הרבה פעמים לאט לאט חוזרים לנורמה וגם אם לא הלבוש זה לא הכל הם לא יעשו דברים שחילוניםעושים דו”ח

  ציות ירושלמי |
  הגב
 2. תנו לחוקר לדבר

  אם כל הכבוד לאנשים שאוהבים להשתמש בכל מיני סיסמאות וסמלים יהודיים למה שבא להם. אני מתעלם מכל זה ובאמת מנסה ללמוד את ההיסטוריה של העם שלנו, בצורה טובה.
  התופעה הזו של חילון בעקבות רוח הזמן והמקום. הייתה קיימת בכל הדורות בהרבה מקומות.
  קראתי ספר של חכם מאיטליה לפני ארבע מאות שנה (רבי אריה די מודינה) שהיה מכור להימורים וכו’.
  לאט לאט נודע לי שזו הייתה תופעה רחבה באיטליה בקרב היהודים שם להיטמע בתרבות המקום.
  תקראו את ספר ‘מקבים’ ו’חשמונאים’. ותראו שזה בדיוק אותם התופעות שקרו גם אז, גם אם זה כבר יצא לכם מהראש מזמן הסיסמא הזאת ‘תרבות יוון’ תכלס אי אפשר להכחיש את ההיסטוריה. כל תקופה בסגנון שלה. אני חושב שכאשר לא שלמים אם היהדות בצורה מהותית ופנימית אלא רק ‘מגזרית’ זה מאוד מסוכן. גם כי ככה לא חיים ואדם צריך להיות שלם עם דרכו. וגם כי בקלות אפשר להתפתות.
  הפירוש של הפסוק ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם. לפי פשט המקרא הוא (בערך): לא להמשך ולזנות אחרי ריגושים ותאוות. אני חושב שזו אותה משמעות של להיסחף אחרי הזרם המודרנה תרבות הפנאי וכו’.
  אני חושב שלהיות חרדי מודרני זה סוג של דת, יש להם ‘ערכים’ כאלה שהם חצי סגורים עליהם. כאשר הם נעים בין שנאה עצמית ופיתוח נוגדים כלפי ערכיהם בעבר. לבין עיצוב זהות חרדית כלשהי בחוסר ברירה (הרי הם לא יכולים לבעוט לגמרי בבת אחת, אין להם את המצפון לזה). ויש את האלה שבכלל אין להם איזה אידיאולוגיה או מחשבה אלא סתם נהנתניים ומים ליום הם מתרחקים יותר ויותר בלי אידיאולוגיה. אני ממליץ לכל אחד לעשות עבודה עצמית פנימית על בירור הזהות היהודית שלו ודעותיו, בשביל זה יש חובה ללמוד על תרבות המערב ועל ה’דת’ שלה הליברליזם ללמוד ממה הוא התפתח מאיזו תפיסת עולם ומה המשמעות שלו.

  אני ממליץ לעיין בחוברת “מלחמת הרוח -התמודדות מושכלת מול בעיות הזמן”.

  יצחק |
  הגב
 3. איכס איפה שהייתי פעם חילוני לא רוצה לחזור לשם לעול

  איכס!!! להיות חילוני.
  איפה שהייתי פעם חילוני לא רוצה לחזור לשם לעולם

  יצחקי |
  הגב
 4. אין בעיה

  לא רואה משהו חריג

  זה דבר טבעי בעולם מתחלן גם החרדים נפתחים קצת |
  הגב
 5. ירידת הדורות בציבור החרדי

  זה מה שאמר הרב אמנון יצחק שליט א היו על חלקים בציבור החרדי שצריך להחזיר אותם בתשובה הם חונכו להיות חרדים אך התערבותם עם המפלגות החילוניות גורמת לירידת הרוחניות צריך לקחת אותם להרצאות של הרב אמנון יצחק שליט א שיחזור אותם בתשובה שרק הוא יודע איך להחזיר אותם בתשובה

  גבריאל |
  הגב
 6. חבל מאוד!

  לדעתי גם את העולם הזה הפסדתם בגדול! אין כמו לחיות כיהודי אמיתי עם כל מה שמשתמע מזה!! ו׳כל זמן שהנר דולק אפשר עוד לתקן”. (ר׳ ישראל סלנטר)

  עדי גינסר |
  הגב
 7. חייבים לסנן החוצה מי שלא מתאים

  הקטע שכולם חייבים/יכולים להישאר חרדים הוא לא נכון והטיפול היחיד בנוער נושר הוא לתת להם לנשור,
  חייבים לשמור על רמה מסויימת אחרת לא יהיה שום חשיבות בהשתייכות למגזר החרדי,
  במקרה התמונות שהבאתם אז הזוג הם צאצאי בעלי תשובה ששם למזלינו זה ממש רווח כבר מזמן החזרה בשאלה והשני נשאר חרדי קצת יותר מודרני

  גד ששון |
  הגב
 8. חייבים חסידות

  כדי להצליח להתמודד היום חייבים ללמוד חסידות

  יוסי |
  הגב
 9. לא רק מתחלנים אלא גם מקצינים

  ודוגמה לזה זאת התלונה על הבחורה שלא רוצה לצום בעשרה בטבת.
  למרות שזה דבר מקובל כבר מדורות עברו שנשים לא צמות אלא את תשעה באב ויום כיפור
  ישנם קהילות בעיקר מהזרם הבריסקאי (זרם בעל חומרות אדירות) שגם גברים לא צמים
  והטענה ההלכתית היא שאנשים היום הם חלושים יותר ויש להם מעמד של חולה ופטורים מהצום למעט תשעה באב ויום כיפור שבהם רק פיקוח נפש פוטר מהצום
  מה שראיתי כאן זה הקצנה של הסביבה בצום עשרה בטבת ואז תלונה על החלנה חזרה.

  ועל זה אנחנו מתוודים “את אשר הקלת הימרתי ואת אשר החמרת הקלתי”
  והוא רחום…

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 10. טלי בעלת תשובה

  הפסדתם את עולם הבא שלכם רחמים עליכם משה אמת ותורתו אמת

  הפסדתם את העולם הבא שלכם |
  הגב