האם יש פתרון לבעיית ההתנשאות האשכנזית? • דב הלברטל בטור רגיש במיוחד

אי אפשר להתכחש למציאות. אי אפשר להתכחש להתנשאות האשכנזים החרדים על פני המזרחיים החרדים. אי אפשר. גם אי אפשר להתעלם מכך, שזה רק מתעצם, ככל שהכמות גדלה. אי אפשר להתעלם מכך שזה בולט במגזר החרדי, לאין ערוך מזה של החילוני. כל זה, מציאות. זה לא גזענות

 

לפני שנכתוב על עניין רגיש זה, אבקש להדגיש: במסורת היהודית, כל יהודי או יהודייה הם שווים, באשר הם. לא משנה מאיזה מגזר. אשכנזים, ספרדים, תימנים, מה שיהיה. על כולם חל הכלל, ואהבת לרעך כמוך.

יכול להיות שמי שאינו יודע קרוא וכתוב, הוא אחד מגדולי הצדיקים, בעוד שפרופסור לפיזיקה, דווקא הוא מרשעי עולם. הכלל הוא, מעשך יקרבוך ומעשיך ירחקוך, לא משנה מאין אתה. עקרון השוויון המלא, עולה בהלכה האבסולוטית – אין דוחין נפש מפני נפש.

אבל אי אפשר להתעלם בשום אופן מהתופעה החברתית, של התנשאות האשכנזים, ובעקבות כך, רגשי הנחיתות של הספרדים. וזה חד צדדי. אין מצב הפוך. גם אם יהיה אשכנזי אחד, בין מאה ספרדים, הוא יתנשא. זה לא עניין של מיעוט לעומת רוב.

צריך לבחון את התופעה. מה הסיבות לה, ומה הדרכים להתמודד אתה. הדבר בולט באופן מיוחד במגזר החרדי, שם אצל חלק לא מבוטל, הספרדים נחשבים למן סוג של ‘פסולי חיתון’. ממה זה נובע?

הסיבה היא, ארצות המוצא. הפער התרבותי הגדול. הספרדים חיו במשך מאות שנים, ואף יותר מכך, בארצות ערב השונות. ארצות אלה, לא מפותחות בשום מובן תרבותי. ברובן שוררת דיקטטורה או מלוכה, עם חופש דיבור מוגבל, ופגיעה קשה במעמד האשה. החינוך במקומות אלה ירוד. בלא מעט מארצות אלה, קיימים אלימות ודיכוי. הכלכלה מפגרת, ומאות מיליונים חיים בעוני מרוד וחלק גדול אינם יודעים אפילו קרוא וכתוב.

הן מפגרות בשנות אור ביחס לתרבות המערבית. הדבר נוגע כמובן הן לדפוסי ההתנהגות האישית, והן לרמת ההישגים בתחומי המדע והתרבות השונים. כל מה שכבר יש להם, כולל לדוגמא מטוסים, מכוניות ובתי חולים, באים מן המערב. זו המציאות עד היום. לא שמענו על אף המצאה מדעית או רפואית פורצת דרך מסודן או אתיופיה. גם לא ממצרים או מרוקו. אפילו האינטרנט והאייפונים, הם המצאת המערב.

גם היהודים הם חלק מנוף מולדתם. כמו שהגויים, כך היהודים. אלא שבדרך כלל, בגלל לימוד התורה וקיום המצוות, היהודים בארצות המזרח, נחשבים לבעלי הישגים גדולים יותר. רק הנשים לא ידעו קרוא וכתוב. אבל באופן כללי, יהודי המזרח התמזגו בתרבות מקומם. כל יהודי ספרדי מתמוגג מפיוטים בניגונים מסולסלים הלקוחים מהמוזיקה הערבית, שהאוזן האשכנזית לא תסבול אותם. זו רק דוגמא. אפילו בהרגלי האכילה, זה בא מהערביות של ארצות המזרח. כך גם בסגנון הדיבור, ההתנהלות האישית, ואפילו במראה החיצוני.

כך גם יהודי אנגלי, ייראה, יתנהג ויישמע לכל דבר ועניין כמו הגוי האנגלי. יהודי אמריקאי, יהיה כגוי האמריקאי, וכך גם הצרפתי. אין שום דמיון בתרבות של יהודי מצרפת לזו של יהודי מאמריקה, אלא רק בהיותם שייכם לתרבות המערבית.

כל זה הרקע לשוני. ההתנשאות של האשכנזים באה מתוקף היותה של התרבות המערבית, שהם גדלו בקרבה מאות בשנים, נעלה לאין ערוך התרבות המזרחית. שם המציאו את החשמל. שם המציאו את הרכבת ואת המכונית. שם המציאו את הטלפון. שם המציאו את אמצעי החימום והקירור. את האוניות הגדולות. את המטוסים. את החלליות. את מכשירי הרנטגן. את המוסיקה הקלאסית. את הרדיו והטלוויזיה. את אומנות הציור והפיסול. את המוזיאונים. את האינטרנט. את הכל. שום דבר בארצות הערביות, אלא ג’יהאד והרבה טרור.

חשוב להדגיש דבר אחד: אין להסבר זה, דבר וחצי דבר עם גזענות. גזענות משמעותה תפיסה לפיה המזרחי לא מסוגל להגיע להישגים כלשהם, בגלל גנים מזרחיים.  מעטים מאוד טוענים את זה. אפילו ביחס לשחורים באמריקה, עמדה זו אינה שכיחה. מה שנכון, שישנם הבדלי תרבות עמוקים, מכורח מציאות ההיסטורית. אלה עובדות. זה לא גזענות.

הפתרון האמתי, הוא אחד ויחיד: על המזרחיים או האתיופים, לרכוש את הרמה המערבית. וזה תהליך שקורה באופן מואץ למדי, מאז הקמת המדינה. היכן זה קורה? רק במקום אחד, בחינוך. בעיקר בתיכונים ובאוניברסיטאות. זו הסיבה שהפער במגזר החילוני וגם בציוני הדתי, בין ספרדי לאשכנזי, הולך ונסגר. הספרדים לומדים באוניברסיטאות יחד עם האשכנזים, וזה סוגר את הפער. שניהם רופאים. שניהם עורכי דין. שניהם מכובדים באותה מידה.

אלא שרק במגזרים החילונים והדתי הלאומי, הפער הולך ונסגר, כי המזרחיים מאמצים את תרבות המערב, ומצליחים לא פחות טוב מהאשכנזים. לכן, נישואין בין ספרדי לאשכנזי במגזרים אלו, שכיחה בהרבה. זה לא ששם כבר אין פער. רחוק מכך. כי אם המזרחי ילך להיות כדורגלן, הוא לא יגדל לתרבות המערב. הוא יישאר מזרחי. וכן גם בהקשרים אחרים.

רק החינוך, ובעיקר החינוך הגבוה האוניברסיטאות, הם המקור לשוויון מוחלט, כי הם הביטוי האופטימלי של הישגי המערב. ועוד קיים שוני תרבותי גם במגזרים אלה, בנוגע להעדפות מוסיקליות, קולינריות ואחרות, וכן במשפחה הרחבה של האבות והסבים. אך עם הזמן, כל זה ילך ויפחת.

המקום היחיד שאין שום שינוי ביחס האשכנזים לספרדים, הוא המגזר החרדי. הסיבה היא פשוטה. שם אין תלם שיוביל לסגירה משמעותית של הפער. אין את האוניברסיטאות והתיכונים בהם יכולים להשתלב באותה רמה. גם התרבות הדתית, מנציחה את ההבדלים. כי כל אחד מתפלל אחרת. מנגן אחרת. אוכל אחרת. מתפלל אחרת. קורא בתורה אחרת. שומר על מנהגים אחרים. וכמעט מדבר בשפה אחרת ומבטא אחר לגמרי. האם יש איזשהו דמיון בין המבטא החסידי למבטא המזרחי?

רק בדבר אחד מתקיים שוויון יחסי, וזה בלבוש. בחורי הישיבות המזרחיים אימצו את הלבוש האשכנזי. רק בכך. אפילו שיטת הלימוד שונה לחלוטין. גם ההתנהלות האישית ודפוסי ההתנהגות. זה מביא רגשות התנשאות מהחרדים האשכנזים כלפי המזרחיים, ורגשות נחיתות אצלם. כי אפילו עולם הישיבות האשכנזי, והלמדנות האשכנזית, הן בעלי מסורת אורכה לאין ערוך מזו המזרחית. גם שיטת הלימוד המעמיקה. גם זה מושפע מארצות המוצא.

אי אפשר להתכחש למציאות. אי אפשר להתכחש להתנשאות האשכנזים החרדים על פני המזרחיים החרדים. אי אפשר. גם אי אפשר להתעלם מכך, שזה רק מתעצם, ככל שהכמות גדלה. אי אפשר להתעלם מכך שזה בולט במגזר החרדי, לאין ערוך מזה של החילוני. כל זה, מציאות. זה לא גזענות.

אז מה אפשר לעשות? הפתרון היחיד הוא, אם המזרחיים החרדים היו מאמצים את האשכנזיות החרדית, בדיוק כפי שעושים זאת המזרחיים החילונים והדתיים לאומיים באמצעות התיכונים והאוניברסיטאות. אלא שאצל החרדים אין מסגרות כאלה. הפתרון היחיד הוא, בלימוד המזרחיים במסגרות אשכנזיות. אלא שאז, גם הספרדים מבינים שאי אפשר לקבל ללא הגבלה, אם רוצים לשמר את אופי המקום.

גם ספרדי שרוצה לאמץ את התרבות האשכנזית, לא ישלח למוסד בו לומדים חצי ספרדים וחצי אשכנזים. לכן התהליך הוא ארוך. מי שהבין את זה אצל הספרדים, וגם מנצלים את זה, הם בעיקר האליטה הלמדנית והפוליטית של הספרדים, השולחת את בניהם ונכדיהם למסגרות אשכנזיות. והרי לא ניתן לטעון לגביהם שהם גזענים ולכן הם שולחים לאשכנזים, הלא כן? זו הדרך היחידה לאיחוד המגזרים.

אם הספרדים יחליטו להמשיך ולאחוז בתרבותם, וללמוד במסגרות ספרדיות טהורות, הפער בין האשכנזים החרדים לספרדים החרדים, לא ייעלם לעולם. ההתנשאות האשכנזית תימשך, וכך גם רגשי הנחיתות הספרדית.

כל תיאור זה, הוא מציאות שלא ניתן להתכחש לה. המציאות היא שאף אשכנזי לא מחפש לשלוח את בנו לישיבה ספרדית, בעוד שרבים מהספרדים, שרוצים למחוק את הפער, עושים מאמץ לשלוח את בניהם ובנותיהם למסגרות אשכנזיות.

והחתימה מעין הפתיחה: כל מה שנאמר לעיל, על הבדלי התרבות, לא נוגע כהוא זה למעמדו ולמעלתו של כל אחד ואחד כלפי שמיא. בעניין זה, כל אדם מכל מגזר יעמוד לדין, ומעשיו יקרבוהו ומעשיו ירחקוהו. וברור לחלוטין שצריך לכבד כל אדם באשר הוא, בפרט שאינך יודע איזה יכשר. אלא שגם מהמציאות, לא ניתן להתעלם.

 

13 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. חבל שהיטלר לא הרג 12 מיליון אשכנזים

  טינופת של המיץ של הזבל

  ט |
  הגב
 2. לילי

  איזה מן פתרון יש לך? למחוק את הזהות המזרחית ?? כדי שכאילו יהיה שיוויון? אצל חילונים וכיפות סרוגות אשכנזים ומזרחים עירבבו את עצמם ולקחו כל אחד מה שטוב אצל השני.פה אתה מציע ש מזרחים ימחקו לגמרי את זהותם ויטמעו באשכנזי.

  הפתרון הוא לצאת מהחברה החרדית הפרימיטיבית |
  הגב
 3. ס"ט

  אני לא יודע אם כבודו מדבר מתוך בורות או התנשאות אבל איך תסביר את זה שרוב האוייצר של הישיבות הליטאיות וודאי שהחסידיות הוא מזרחי ואיך תסביר את תורתם שת האור החיים, ברטנורא, כל הראשונים לציון, מחנה אפריים, בן איש חי , מרן הגרע וכו האם גם הם גדלו בתרבות אירופאית? האשכנזים מתנשאים מחמת בורות ולא יותר, המוסדות הספרדיים קמו רד בגלל גזענות ליטאית, החסידים לא בצמונה כי מבחינה תרבותית ורמה למודית הספרדים לא רוצים ללמוד אצלם, שיטת הלימוד הספרדית עולה לעין ערוך על השיטה הליטאית שלוקחת רמבם ומלחילה לפלפל לעיתים פלפולי סרק..
  ראה את הפדופליה החרדית, בעיקר מהחסידים והליטאים אז מה זה?תרבותי או גנטי?
  הפטרונות הליטאית בהחלט מתבססת על גזענות נטו מאחר ואתה יודע שבמוסדות לימוד לא מקבלים ספרדים לפעמים גם כאשר התרבות שלהם זהה לחלוטין.
  וידועים דברי האדמור מקטונא על ציפורנם של חכמי הספרדים שעבה יןתר מכריסל של האשכנזים
  הייתי מציע לך לעבור קצת על תורתם של הראשונים והאחרונים הספרדים ולכתוב טור מתנצל בשנית

  ס"ט |
  הגב
 4. הכותב מזכיר את הנאמר על חזיר שטוען שהוא טהור

  שבן אדם מגיע ומכליל את כל האשכנזים זה טיפשות מכיר מספיק אשכנזים שהם לא כאלה, נכון יש גזענות ויש שחצנות בדיוק כמו כותב המאמר למעשה צריך לצועק לו בקול המלך הוא עירום
  הוא היה קצת בודק עובודת אולי היה פחות בור
  באירופה לאורך שנים היו מלחמות היו בורים שכומרים היו מנתבים לצרכים שלהם היו ממלכות ודיקטוטרות היו פגרומים היהודים היו סוג ג במקרה הטוב מנעו מהם להתקבל למקומות עבודה חיו בגטו, ההתנשאות האשכנזית כשהיא קיימת היא פשוטה האשכנזים עושים לספרדים מה שהגוי המקומי עשה להם..
  הוא אולי היה מגלה שמצרים היא מקור ללא מעט דברים מדעים, רק דוגמא אחת פיזקה
  מדענים ערבים היו עוד בזמן שבאירופה היה דיקטטור ששולט בעם
  בשיטוט קל בויקיפדיה היה מוצא מדענים ערבים חשובים אבל היי בוא נתקבע על ה100 שנה האחרונות ונגדיר אותה כהיסטוריה
  ידידי אתה גזען יהיר המלך הוא עירום גזען יש גם ספרדי מי שגזען הוא גזען ומי ששחצן הוא שחצן והוא ימצא את הדרך להוציא את זה החוצה

  ישראל |
  הגב
 5. איה חכמת הספרדים

  א. אם המצאות האשכנזים באו מחכמה, מדוע כל הדורות מזמן משה רבינו ועד זמן הגמרא הגאונים והראשונים לא המציאו את זה, מה, הם היו פחות חכמים?
  ב. האםן אצל האשכנזים אין ג’הד וטרור, ראה שונאים ומחבלים, כתי חסידים ביניהם לבין עצמם וכולי. דרך אגב, גם התורה והנביאים מלאים ב”טרור” בגלל שהם ספרדים. איפה יש דיקטטורה אם לא בתורה, מלך, 4 מיתות בית דין, וכו’.
  ג. מה שוים אותם ההמצאות של האשכנזים אם זה אסור, אינטרנט אסור, לא לשמלוח מיילים, ולא לשירותי בנק, ולא לשיעורי תורה, אז מה עזר המצאות אלו, רק הביאו כפירה וזימה לעולם. טלפון רק טלפון כשר, וכו’.
  ד. האשכנזים ב”פקחותם” הביאו עלינו את הכפירה ואת ההכשלה, האם זה כדאי.
  ה. האם בתור שומר תורה ומצוות יש יתרון באותם המצאות או רק חסרונות.
  ו. אתה מחזיק בעצמיך כתלמיד של הרב אליישיב, האם הרב אליישיב השתמש באותם המצאות, היה צריך את אתום המצאות, זה עזר לו במשהו?
  עוד רבים הם השאלות אבל נסתפק בזה.
  ועתה לתשובה: אותם ספרדים שמרגישים נחיתות זה בגלל שהם חושבים שהאשכנזים יותר חכמים מהם, אבל אם הם היו הולכים בגאון עם התרבות שלהם, הם לא היו מרגישים כך. ראה נא בהקשר הליטאים והחסידים, אף על פי שהחסידים לכאורה הם פחות משכילים מליטאים, ועל כן הליטאים מתגאים עליהם, מכל מקום החסידים עצמם לא מרגישים כך, והם עומדים בגאון מול הליטאים, וכך גם צריכים להיות הספרדים.

  יצחק |
  הגב
 6. יוסי

  ירגיש עליון וינציח גזענות ולא יסבול מי שהוא שונה מימני כמה רוע וטמטום בבן אדם אחד

  לפי זה אם באתי מטורקיה שהיא יותר מפותחת מפולין אז אני עכשיו בארץ |
  הגב
 7. הלברטל אשכנזי שמתנשא מהמקפצה

  בלי מסכות הפרצוף האמיתי על השולחן

  בני |
  הגב
 8. אני מאמינה שעבדת על הטפשות הזו, כי אין מצב שהבורא העניש אותך כל כך

  אני מאמינה שעבדת על הטפשות הזו, כי אין מצב שהבורא העניש אותך כל כך

  רבקה |
  הגב
 9. תזכיר לי בדיוק איפה האשכנזים נמצאת בבל

  התלמוד שהאשכנזים לומדים הוא בבלי תפסיק לכתוב שאתה לא גזען ובאותה נשימה להגיד שאין תרבות מזרחית….

  אבי |
  הגב
 10. בני הפרנק

  יותר מיזה הרבה ספרדים גדלו בצרפת בספרד טורקיה ארצות הבלקן וכו ששם האבה יותר מפותח מפולין ועוד העמקות האשכנזים למדו מגדולי עולם ספרדים שעליהם הם מתפלפלים למה התכוונו בדבריהם ועוד היום כל ההיטק מזמן לא שייך רק לארופה המערבית שהאשכנזים לא בהכרח משם ועוד גיבובי מילים של אדם מסכן

  פשוט רפואה שלמה הוא מתגאה בתרבות הגרמנית שרצחה את משפחתו |
  הגב
 11. טיפש מטופש, גזענות ושינאה נוטפת מפיו, כמובן באיצטלא של פילוסופיות חכמה.

  איש משועמם שמחפש תשומת לב.

  מאיר |
  הגב