הבוקר: שר הביטחון לשעבר משה ארנס נפטר בגיל 93

ארנס כיהן כשר הביטחון במהלך שנות ה-80 וה-90, ואף כשר החוץ למשך כשנה וחצי. בתפקידו האחרון כיהן כיו”ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל

שר הביטחון לשעבר משה ארנס הלך הבוקר (שני) לעולמו והוא בן 93. ארנס הותיר אחריו את רעייתו, ארבעה ילדים, ומספר נכדים.

ארנס נולד בפולין וכילד היגר עם משפחתו לארצות הברית בעקבות עסקיו של אביו. בשלהי מלחמת העולם השנייה גוייס לצבא האמריקני ושירת בו כשנתיים. עם קום המדינה נשלח מטעם האצ”ל לסייע ליהודי צפון אפריקה בארגון הגנה עצמית.

בהמשך דרכו המקצועית התקדם במקביל הן באקדמיה והן בתעשיית האלקטרוניקה, ובמהלך שנות ה-60 כיהן כסמנכ”ל התעשייה האווירית. בשנת 1971 קיבל במסגרת תפקידו זה את הפרס היוקרתי ביותר במערכת הביטחון, פרס ביטחון ישראל.

משנת 1973 כיהן ארנס לסירוגין כחבר בכנסת ובממשלה, עד לפרישתו הסופית מהחיים הפוליטיים בשנת 2003. במסגרת זו שימש שלוש פעמים כשר הביטחון, במשך כשנה וחצי כשר החוץ ובמשך למעלה מחמש שנים מילא את תפקיד יו”ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בראשית שנות ה-80 כיהן במשך תקופה לא ארוכה כשגריר ישראל בארצות הברית.

גם לאחר שפרש מהחיים הפוליטיים המשיך ארנס בעשייה ציבורית ומחקרית. אחד ממפעלותיו החשובים בתקופה זו היה חיבור הספר “דגלים מעל הגטו” המהווה סיכום מחקר מקיף שערך על מרד גטו ורשה, ואשר חשף לראשונה לציבור את חלקו הגדול של הארגון הצבאי היהודי (אצ”י), מיסודה של תנועת בית”ר, בלחימה במרד.

עד לפטירתו שימש כיושב ראש המועצה הציבורית להנצחת זכרו ופועלו של זאב ז’בוטינסקי, כיו”ר חבר הנאמנים של אוניברסיטת אריאל וכעמית במכון לאסטרטגיה ציונית וראש הפורום האסטרטגי בו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.