“אם משלמים 140 ש”ח לקצבת ילדים – אפשר לבטל אותה וזהו” • הביטוח הלאומי נגד תכנית התקציב

“יותר מ-40 אלף משפחות ידרדרו אל מתחת לקו העוני, משפחות עניות רבות יהיו עניות יותר”. כך אמר לפני שבועיים מנכ”ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ’ שלמה מור יוסף בתגובה על הקיצוצים המתוכננים בתקציב. “כבר היום המשפחות שנמצאות מתחת לקו העוני שורדות בקושי. עם הקיצוצים המתוכננים – קצבאות הילדים, העלאת המע”מ וביטול שירותי רווחה נוספים כמו טיפולי שיניים וסבסוד מעונות – המשפחות האלו לא ישרדו”, אמר מור יוסף.

זאת לאחר שבתחום הקצבאות, הוחלט להפחית את הקצבה לכל הילדים ולהעמידה על רמה אחידה של 140 שקל לילד.

מור יוסף אומר: “לוקחים שוב ושוב מהמשפחות האלה כי לשכבות החלשות אין לובי. לכן אפשר להוריד עוד ועוד מקצבאות הילדים וזה עובר. בישראל גובה קצבת הילדים הוא מהנמוכים במדינות ה-OECD (ארגון המדינות המתפתחות שאליו הצטרפה ישראל)”, אמר מור יוסף. “כשמגיעים לרמות של 140 שקלים לקצבת ילדים אפשר לבטל אותה כי אין לה שום משמעות. קצבת ילדים היא לא המצאה של החרדים, היא הדרך של המדינה לעזור לאזרחיה”.

כידוע, כיום יש הבדל בגובה הקצבאות על פי מועד הלידה. עבור ילדים שנולדו עד סוף מאי 2003 משולמים הסכומים הבאים: 175 שקלים לילד הראשון, 263 לילד השני, 295 לילד השלישי, 459 לילד הרביעי ו-389 מהילד החמישי ואילך. עבור הילדים שנולדו מיוני 2003 משולמים הסכומים הבאים: 175 שקלים לילד הראשון, 263 לילד השני, השלישי והרביעי ו-175 מהילד החמישי ואילך.

בתוכנית החדשה, לעומת זאת, הוחלט להפחית את הקצבה לכל הילדים ולהעמידה על רמה אחידה של 140 שקל לילד. ההפחתה תחול על כל ילדי המדינה. עוד הוחלט כי מי שמרוויח מעל 50 אלף שקל בחודש לא יהיה זכאי לקצבאות ילדים כלל.

מור יוסף אמר הבוקר כי בעקבות הקיצוץ בקצבאות הציע המוסד לביטוח לאומי בדיוני התקציב להוסיף תשלום נוסף למקבלי קצבת הבטחת הכנסה. אך לדברי מור יוסף ההצעה הזאת לא עברה עד כה. “העניין הזה לא סגור אבל ההשפעה שלנו מועטה”, אמר. “התוכנית של משרד האוצר משפיעה על אוכלוסייה מסוימת שבקושי חיה גם כך, אי אפשר לקחת את המסכנים האלה ועליהם להטיל עוד גזירות. לא מדובר פה על תקופה קצרה אלא על בעיה ארוכת טווח”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.