הביטו לשמים: מטר מטאורים

שיאו של המטר צפוי להתרחש הערב

ד”ר יגאל פת-אל מדווח כי בלילות שבין ה-11 ל-13 באוגוסט (שלישי עד חמישי) ייראה מטר המטאורים – הפרסאידים. מטר המטאורים – פרסאידים, הקרוי ע”ש קבוצת פרסאוס – הוא אחד המטרות הפופולריים ביותר, הן בזכות הקצב העשיר מאוד שלו (צפויים קרוב לכמה עשרות מטאורים בשעה) והן בזכות עצם התרחשותו בשיא הקיץ.
השביט שגורם את המטר, 109P/Swift-Tuttle, חלף בפעם האחרונה בפריהליון (בנקודה הקרובה ביותר לשמש במסלולו) בשנת 1992 וכתוצאה מכך היו מטרות עשירים ביותר בשנים 2000-1991 (עם קצב של כמה מאות מטאורים בשעה). השנה, שיאו של המטר צפוי להתרחש הערב (יום ד’). כדי להנות בצורה הטובה ביותר מהמטר, יש לצאת למקומות חשוכים ככל האפשר, הרחק ממקומות יישוב. למרבה הצער, הירח יזרח לאחר חצות ואורו יפגום בהיראות המטאורים בחצי השני של הלילה, לקראת הבוקר, בשעות שהמטר יהיה בשיאו.

את המטר רצוי לראות ממקומות חשוכים, הרחק ממקומות יישוב. ממקומות יישוב ייראו מטאורים בודדים בלבד וככל שנרחיק ממקום יישוב סיכויינו לראות מטאורים רבים יותר ילכו ויגדלו באופן דרמטי. כיוון שביום שבו מתרחש השיא הירח זורח לאחר חצות, אורו יפגום בחוויית הצפייה במטר, כיוון שבדרך כלל לאחר חצות זה הזמן הטוב ביותר לצפות במטר. נקודת הרדיאנט זורחת בסביבות שעות הערב ובשעת חצות מצויה גבוה מעל האופק הצפון-מזרחי. אפשר לשכב על הגב ולהביט לכיוון זה אם כי מטאורים עשויים להראות גם בכל כיוון בשמיים.

בשיאו של המטר צפויים כמה עשרות מטאורים בשעה (במקומות רבים נתקלים במושג קז”ש, לפיו הקצב של מטר הפרסאידים הוא למעלה מ-100 מטאורים בשעה בשיא המטר. הקצב של הקז”ש הוא תיאורטי ומנבא מה היה מספר המטאורים בשעה לו נקודת הרדיאנט היתה מצויה בדיוק בזניט בלילה חשוך ובתנאים אופטימליים). כיוון שמטאורים חוצים את פני השמיים במהירות ונצפים על פני שטח רחב, הכלי הטוב ביותר להביט בהם הוא זוג עיניים. משקפת או טלסקופ ממש לא יועילו במקרה זה.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.