“הדרת החרדים משפיע על התייקרות הדירות”

“הדרת הציבור החרדי מפתרונות הדיור משפיעה על המשך התייקרות מחירי הדיור”, כך אמר ח”כ הרב אורי מקלב במליאת הכנסת במסגרת הצעה דחופה לסדר שיזם בנוגע להמשך התייקרות מחירי הדיור בישראל • “כל פתרונות הדיור המוצעים יופיעו בשוק בעוד כמה שנים ובמקום זאת על האוצר לתת תמריצים למוכרי דירה ביד שנייה שיכולה לסייע בפתרון מצוקת הדיור באופן מיידי”, הוסיף {מקלב זועק את הכאב האמיתי}

מליאת הכנסת עסקה הערב במחירי הנדל”ן המאמירים על רקע מצוקת הדיור החריפה והמשך הקיפאון בתחום. חברי הכנסת דנו בנושא במסגרת הצעה דחופה לסדר שיזם ח”כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה), לנוכח פרסום נתוני הלמ”ס שהצביעו על עלייה בשיעור מדאיג של 1.3 אחוז במחירי הדירות.

“התייקרות של 1.3 אחוז במחירי הדירות בחודש היא נתון דרמטי ביותר, בייחוד לנוכח העובדה שמדובר בהתייקרות החודשית החדה ביותר בשלוש השנים האחרונות שמעידים על כך שמחירי הדירות עלו בשנה האחרונה קרוב ל עשרה אחוזים”, אמר ח”כ מקלב במליאה וציין כי “הנתונים הללו מאכזבים את מחוסרי הדיור והזוגות הצעירים שמתרחקים עוד יותר מקורת גג משלם”.

במהלך הדיון ציין ח”כ הרב מקלב כי גם שר האוצר מכיר במצוקת הדיור החריפה ובעובדה שיש לפתור אותה באמצעים שונים, אך “השיח בנושא הדיור בתקופה האחרונה הוא על הצעות תדמיתיות ולא בפתרונות מעשיים ולכן המחירים ממשיכים לעלות, כשלצערנו זו הופכת להיות המדיניות וההתנהלות של האוצר שמרחיקה את הציבור עוד יותר מפתרון מצוקת הדיור. מעבר לכך מאוד ייתכן שמשרד האוצר אינו מעוניין באמת לפתור את מצוקת הדיור, משום שיש לו רצון להכנסות מהמיסים הרבים המוטלים על הדירות”.

ח”כ הרב מקלב התייחס גם לאמירותיו של שר האוצר, משה כחלון, לפיו הוא לא יתמודד לכהונה נוספת אם לא יוביל לפתרון מצוקת הדיור וקרא לו שלא להתלות את עתידו הפוליטי בפתרון כזה או אחר. “לשומע מהצד נראה כאילו שר האוצר נוטל אחריות ציבורית על מעשיו, אולם אם שר האוצר יתנהל בנושא הדיור מתוך הישרדות פוליטית הוא עלול לקבל החלטות פזיזות, נמהרות ולא מקצועיות דוגמת מס על דירה שלישית, מס על דירות רפאים, ייקור המשכנתאות באופן שמייקר את מחיר הדירה בפועל והדרה מוחלטת של ציבורים כמו המגזר החרדי מפתרונות הדיור שהאוצר מציע”, הוסיף.

לדברי ח”כ הרב מקלב, “מעבר לפגיעה בזכויות של ציבור גדול, גם מקצועית מדובר בגישה מוטעית שגורמת לעליית מחירי הדירות באופן כללי, משום כשלציבור החרדי אין פתרונות דיור הוא נאלץ לשלם יותר גם באופקים או בכרמיאל ובוודאי שבאזורי הביקוש – כך שהביקוש בשוק נמשך והמחירים עולים”.

גם הפתרונות שמציע כיום משרד האוצר אינם מסייעים בפתרון מצוקת הדיור. “האוצר שם את כל יהבו בדירות יד ראשונה שיהיו רלוונטיים בשוק רק בעוד כמה שנים, והוא זונח את דירות היד שנייה שקיימות בשוק באופן מיידי”, אמר ח”כ הרב מקלב שציין כי “האוצר לא רק שאינו נותן תמריצים למוכרי דירת יד שנייה כמו פטור ממס שבח, אלא להיפך מטילה עליהם מיסים ומכבידה עליהם”.

את הדיון סיכם ח”כ הרב מקלב בקריאה לשר השיכון: “אל תתלה את עתידך הפוליטי בפתרון כזה או אחר, ובמקום לעסוק בכותרות פופוליסטית מן הראוי שתתמקד בטיפול אמיתי במצוקת הדיור ובהצעת פתרונות מתאימים לכלל המגזרים בישראל”.