ההחלטה הראשונה של בנט בתפקיד: הורדת מחיר הלחם האחיד

שר הכלכלה החדש, נפתלי בנט, חתם על צו להורדת מחיר הלחם האחיד ב-4 אחוזים • בנט: “עבור אדם עני גם הורדה של אותם שקלים בודדים עשויה לעזור”

שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, חתם היום (שלישי) על החלטתו הראשונה בתפקיד – הורדת מחיר הלחם האחיד על כל סוגיו. בסטטוס שפרסם בפייסבוק (נראה שהיום הכל מתנהל שם) כתב בנט כי “אין כאן גבורה מיוחדת שלנו”. לדברי בנט “מחירי התשומות (הדברים שמרכיבים ייצור לחם: חיטה, אנרגיה וכו’) ירדו, ולכן המחיר של הלחם ירד. כלומר, אין כאן יצירת תחרות וכו’ זה תהליך סטנדרטי”.

בנט כתב כי “בכל זאת זה נחמד מאוד לחתום על צו להורדת מחירים של מוצר כל-כך יסודי ב4%, כי מחירי מוצרי יסוד משפיעים על השכבות החלשות הרבה יותר מעל העשירונים העליונים. לאדם עשיר אין זה משנה אם מחיר הלחם יורד, עבור אדם עני זה כן. גם אותם שקלים בודדים עשויים לעזור.

“במהלך השיחה עם אנשי הפיקוח אצלי במשרד למדתי שאחד השיקולים בקביעת המחיר הוא מידת הריווחיות של המאפיות. כלומר אם המאפיות מרווחיות יותר מדי על הלחם האחיד, סימן שהן מגזימות במחיר, ולכן צריך להוריד את המחיר.

“לוגיקה זו מאוד הפריעה לי קודם כל כי זה לא מתמרץ אותם להיות רווחיות ויעילות, וגם מעודד אותם להלביש הוצאות-יתר על עצמן (למשל, “להעסיק” את אחיך) כך שהרווחיות המדווחת תרד, למרות שלמעשה אתה מושך כסף. סיכמנו שנבחן מחדש את כל שיטת קביעת המחיר”.

בנט סיים את דבריו ואמר כי “בכללי, אינני מאוהב בפיקוח על מחירים כמנגנון לשמירה על הצרכן הישראלי, אך יש מצבים שזה ראוי. גם את זה נבחן מחדש. במסגרת וועדת יוקר המחייה שנקים בזמן הקרוב”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.