ההספד של אברהם פריד על שנקר (וידאו)

ענק הזמר החסידי נפרד במונולוג מרגש מחלוץ המוזיקה והחזנות החזן והמלחין הרב בן ציון שנקר {פוסט מרגש}

ענק הזמר החסידי נפרד במונולוג מרגש מחלוץ המוזיקה והחזנות החזן והמלחין הרב בן ציון שנקר.

בפוסט מלא רגש וגעגועים בפייסבוק כתב אברהם פריד, “ר’ בן ציון שנקר נפטר אתמול, ביום א’ בניו יורק. הוא היה בן 92 במותו. התמזל מזלי לבקר אותו לפני כמה חודשים בביתו בברוקלין.

ביקשתי את רשותו לבוא, מאחר וחיפשתי חומר חדש לאלבום הקרוב. הוא היה אדיב וסבלני כל כך. ישבנו זמן רב והוא שר לי שירים רבים שהלחין לאחרונה וניגן בפסנתר בהתלהבות גדולה. אני זוכר שהרגשתי ענווה לשבת לפני ענק מוסיקלי כזה”.

נזכרתי בשעות הרבות שביליתי בהאזנה בהתרוממות רוח להקלטות המדהימות שלו של ניגוני מודזיץ’ ושל ההקלטות של לחניו שלו”, נזכר פריד “רבים מהם נשארו כמתנות נצחיות לעם היהודי”.

על שיריו שהפכו נכסי צאן ברזל אומר ענק הזמר, “ה”אשת חיל” המופלא והקלאסי שלו, מושר מסביב לעולם לפני הקידוש בערב שבת. ה”מזמור לדוד” מושר ברחבי העולם בסעודה שלישית, ו”המבדיל”, שהקלטתי באלבום ‘מלווה מלכה’ לפני שנים רבות, פותח שבוע חדש בצאת השבת בהתרוממות נפש. ה”ישיש עליך” מרקיד את הקהל בחתונות וה”ליהודים היתה אורה” מושר בפורים בשמחה. ואלו כמובן רק מעט”.

פריד סיפר על הניתוח שעבר המנוח והלחן שנולד בזכות זה, “הוא הזכיר לי שלפני שנים רבות הוא עבר ניתוח, וכתודה לה’ שסייע בהצלחת הניתוח הוא הלחין את השיר “הטוב, כי לא כלו רחמיך”. השיר הזה, המתין במשך יותר מ-20 שנה, ורק עכשיו נהפך ללהיט גדול. אני כ”כ אוהב את השיר כך שהתחלתי לשיר אותו כשיר סיום בהופעותי”.

בנוסף להיותו מלחין ענק, ר’ בן ציון היה זמר שניחן בקול ייחודי וביכולת ללכוד את לבבות מאזיניו. הוא היה בעל תפילה נפלא שחי ונשם אותה. והיראת שמים שלו היתה הכנפיים שנשאו את תפילותיו ושל שאר המתפללים למעלה לגן עדן.

למרות שהיה בשנות ה-90 שלו, הוא הוציא כמה אלבומים לאחרונה, האחרון שבהם לפני כחודשיים.

הקול, האומנות והגאונות של ר’ בן ציון שנקר דממו, אבל תודה לאל, הקול האומנות והגאונות שלו חיים איתנו לנצח דרך ההקלטות הרבות שלו, קחו כמה דקות והקשיבו לאחד משיריו הרבים, הנשמה שלכם תודה לכם. יהא זכרו ברוך”. סוף ציטוט

הטוב כי לא כלו רחמיך