ההתבטאות המקוממת של ריבלין

הכירו את הנשיא השמאלן ועכשיו שונא הדת: הנשיא ראובן ריבלין, מצית אש וגורר תגובות קשות בעקבות דברים שנויים במחלוקת שאמר הערב בשבח הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. { “שכל רשות תחליט לחלל שבת”}

הנשיא ראובן ריבלין, מצית אש וגורר תגובות קשות בעקבות דברים שנויים במחלוקת שאמר הערב בשבח הפעלת תחבורה ציבורית בשבת,”ההחלטה האם להפעיל תחבורה ציבורית – צריכה להתקבל ברמה המקומית ולא ברמה הלאומית.

את הדברים  אמר בפורום הבינלאומי שדן ב”גורלו של עידן החילון” ונערך על ידי הספרייה הלאומית.

 

“הרי ממילא ברור שכאשר תחבורה ציבורית בשבת היא שאלה לאומית, אנו נגררים למשחק סכום אפס ידוע מראש בין ‘מדינת תל אביב’ ל’מדינת בני ברק'”, אמר הנשיא ריבלין. “זאת בעוד שכולנו יודעים ומבינים ששתי ערים חשובות אלו בישראל יודעות ויכולות לקיים ביניהן יחסי שכנות מצוינים כשרק ניתן להן המנדט לקבל החלטות נכונות ומותאמות עבורן, הרחק מאור הזרקורים, הספינים והאילוצים הפוליטיים. ואמנם, חלק מהסדרי התנועה ביום השבת כבר מגלמים להלכה היגיון לוקאלי זה”.

 

 

 

עוד הנשיא הוסיף כי “המציאות השבטית בישראל מחייבת אותנו לתת מקום לפתרונות אזוריים, שאינם מושגים בדרך של כפיית כוחו של הרוב על המיעוט, שבהגדרה מאפשרים גמישות ורגישות תרבותיים, ואשר מחלצים אותנו מאותו מסלול התנגשות פוליטי ידוע מראש המתקיים ברמה הלאומית. ייתכן שבאה העת להעניק לכל הצדדים את מבוקשם, אולם לא בכל רחבי ישראל, אלא בריכוזי מגוריהם המובהקים. ייתכן שאופי ומידת הביטוי של הצביון היהודי בספירה הציבורית – כשרות, חמץ ושבת ועד הפרדה מגדרית – צריך להיקבע בעיקר ברמה המקומית, העירונית ואף השכונתית, ולא רק ברמה הלאומית. כך למשל, מדוע שהסדרי התחבורה הציבורית בשבת יידונו ברמה הלאומית, ולא יוסדרו באמצעות חברות ופתרונות אזוריים?”

עוד אמר הנשיא, “באתי להביע תקווה כי בין הדחיקה המוחלטת של הדת מן הפרהסיה, לבין הכפפתה המלאה של המדינה לסמכותה של הרשות הדתית, ישנה דרך שלישית. עד היום התמקדו ניסיונות הפשרה הישראליים בניסיון להעניק לשני הצדדים – הדתי והחילוני – מידה חלקית של שליטה בפרהסיה הציבורית. למעט במקרים מסוימים, הפשרות הללו הוחלו על הרמה הלאומית כולה, ללא הבחנה בין מרחבים מקומיים שונים. כתוצאה מכך, יצאו לא פעם שני הצדדים וחצי תאוותם בידם. אלו וגם אלו חשו כי הפשרה היא הפסד מלא – הפסד על מהות אופייה של המדינה, הפסד על נשמת אפה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.