החוקרים האמריקניים: הפיגוע בבוסטון הוכן על ידי אדם בודד, שהשתמש בסירי לחץ

לפי חקירת חוקרי המשטרה האמריקנית, הרי שהציוד ששימש לביצוע הפיגוע במרתון בוסטון ביום שני הוא טיפוסי למחבל יחיד שבונה פצצה בעצמו באמצעות נוסחה שזמינה לציבור באינטרנט. “זה התרחיש שממנו אנחנו הכי דואגים”, אמר לרשת CNN גורם המעורה בחקירה. “אין עקבות, אין מודיעין”.

גורמי הביטחון טענו כי מבנה הפצצה דומה מאוד לזאת שעליה ממליץ ארגון אל קאעידה לתומכיו ברחבי העולם – נוסחה שקשה להתחקות אחריה.

על פי החקירה, הפצצות הופעלו באמצעות מנגנון השהייה והן הורכבו מסירי לחץ בנפח שישה ליטר עמוסים בכדוריות מתכת ומסמרים. הפצצות הוחבאו בתוך תיקי נסיעות שהונחו על הקרקע.

בפיגוע, כזכור, נהרגו שלושה בני אדם ונפצעו יותר מ-170 איש, מתוכם 17 באורח קשה מאוד.

לפי דו”ח רשמי של סוכנויות הביטחון והמודיעין בארה”ב מיולי 2010, סוגים כאלה של מטעני סיר-לחץ שימשו בעבר מחבלים באפגניסטן, הודו, נפאל ופקיסטן. גם אחד משלושת מטעני החבלה שהוטמנו במאי 2010 בטיימס סקוור בניו-יורק היה סיר לחץ, לפי הדו”ח.

הטליבאן הפקיסטני, שנטל אחריות לניסיון הפיגוע בכיכר טיימס, הכחיש הפעם כל קשר לפיגוע במרתון בוסטון. משטרת בוסטון הכריזה על פרס כספי בסך 50 אלף דולר למי שיספק מידע שיוביל למעצרים במסגרת חקירת הפיגוע.

אחד משלושת ההרוגים היה ילד שהמתין בקו הסיום של המרתון לאביו, והיה בדרכו לתת לו חיבוק בדיוק כשהמטען התפוצץ. בבתי החולים מאושפזים עדיין פצועים רבים, בהם כעשרה ילדים.

חוקרי ה-FBI ביקשו במהלך היום סיוע מהציבור בחקירת שני הפיצוצים בקו הסיום של המרוץ בבוסטון. “שום פיסת מידע אינה קטנה מדי”, אמרו בבולשת הפדרלית, וביקשו מהאזרחים לדווח להם על כל מידע.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.