הילולת הרשב”י תשע”ח: כך נערכת המשטרה

משטרת ישראל משלימה בימים אלה את היערכותה לקראת הילולת הרשב”י במירון שתתקיים אי”ה בל”ג בעומר החל בימים רביעי וחמישי הבא. כל הפרטים על החניונים והמידע החדש

כ-5,000 שוטרים ולוחמים יפרסו בכל צירי התנועה המגיעים למירון במעגלי אבטחה היקפיים.

גם השנה ימשך סימון החניונים וצירי הולכי הרגל המובילים אליהם בצבעים שונים: אדום , צהוב, כחול וירוק.

לא תתאפשר הגעה למתחם ההילולה ובסמוך לו, בכלי רכב פרטיים לכל אורך השלב העיקרי של האירוע.

המשטרה תספק מידע שוטף וחיוני לציבור, קודם לאירוע במהלכו ובסיומו במוקד המיידע לציבור שמספרו 110

משטרת ישראל משלימה בימים אלה את היערכותה לקראת הילולת הרשב”י במירון שתתקיים אי”ה בל”ג בעומר החל בימים רביעי וחמישי (בתאריכים 2.5.18 ו-3.5.18.)

בנוסף למשטרת ישראל, בהערכות לאירוע נוטלים חלק גופי חירום והצלה של המשרד לביטחון פנים – מד”א כבאות והצלה וגופים נוספים: עזר מציון, איחוד הצלה, רשות הטבע והגנים, פיקוד העורף, זק”א ועוד.

תאום האירוע אל מול הציבור והמשטרה נעשה באמצעות המרכז למקומות קדושים של המשרד לשירותי דת ומעורבים בו משרדי ממשלה וגופים נוספים.

הילולת רבי שמעון בר יוחאי בל”ג בעומר היא הארוע הדתי הגדול מסוגו במדינת ישראל ובמהלך השבוע של ל”ג בעומר פוקדים את קבר הרשב”י מאות אלפי אנשים.

המשטרה מייחסת חשיבות עליונה להיערכותה המבצעית ובמסגרת זו אלפי שוטרים ולוחמי משמר הגבול יטלו חלק במבצע ויופעלו כלל האמצעים הטכנולוגיים העומדים לרשות משטרת ישראל, כל זאת במטרה לשמור על הסדר ולהבטיח את בטחון המבקרים באירוע.

את המבצע בימי ההילולה (מיום רביעי ועד ליום חמישי בשעות הערב המאוחרות) והפיקוד על כלל כוחות המשטרה יוביל מפקד מחוז צפון ור’ אגף התנועה יפקד על מערך התנועה על כל היבטיה במבצע הרגיש והמורכב.

המשטרה נערכת לצמצם עד כמה שניתן את הקושי להגיע למירון ולמזער את הפגיעה בחיי התושבים.

ההערכות למבצע תבוצע בשלושה שלבים עיקריים:

השלב הראשון, שחל כבר ביום ראשון (22.04) הוצבו שוטרי משטרת ישראל סמוך למתחם ההילולה במטרה לשמור על הסדר במתחם לקראת האירוע.

השלב השני, והעיקרי של המבצע, יחול ביום רביעי ערב ל”ג בעומר (2.5) בשעה 07:00 בבוקר ויסתיים ביום חמישי בשעה 24:00. בשלב זה כ-5,000 שוטרים ולוחמים יפרסו בכל צירי התנועה המגיעים למירון במעגלי אבטחה היקפיים וברחבי המתחם והכל במטרה לאבטח את מאות אלפי המבקרים הצפויים לפקוד את המתחם.

השלב השלישי, יחול עם סיום ההילולה, שוטרי מרחב כנרת יוותרו במתחם במטרה להשיב את המקום לפעילות שגרתית וסדירה.

כבכל שנה, ההילולה תתנהל סביב זמני הדלקה קבועים מראש. האירוע יפתח אי”ה בהדלקה הראשונה, של חסידות באיאן, ביום רביעי בשעה 20:30, ויסתיים בהדלקת האחרונה של חסידות תולדות אהרון, ביום חמישי בשעה 19:00.
כבכל שנה, ההילולה תתנהל סביב זמני הדלקה קבועים מראש.

 

הסדרי תנועה:

כחלק מהפקת לקחים משנים קודמות ולמען הבטחת שלומם של המשתמשים בדרכים והעולים לציונו של רבי שמעון בר יוחאי, הוחלט כי גם השנה ההגעה להילולה תותר אך ורק באמצעות תחבורה ציבורית והסעות מוסדרות.

קווי התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ והמובילים לצפון ולמירון בפרט, יתוגברו באופן משמעותי במטרה לאפשר לחוגגים להגיע בנוחות ובבטחה עד למתחם עצמו.

השנה תופעל גם רכבת ישראל עד לתחנת כרמיאל בהתאם ללוח הזמנים הרגיל של רכבת ישראל ומשם ממשכים למירון באמצעות תחבורה ציבורית בתשלום.

הורדה ואיסוף של חוגגים המגיעים בתחבורה ציבורית, תתבצע בסמוך לאתר ההילולה בטרמינלים מוסדרים.

מובהר בזאת, כי הנסיעה בתחבורה ציבורית תביא את החוגגים לאתר ההילולה בבטחה, במהירות ובנוחות מירבית.

לנוסעים בתחבורה הציבורית הוסדרו תחנות ריענון בכביש 6 – “אלונית”, בכביש 722 -צומת השומרים ובכביש 90- מחסום בזק.

אוטובוסים של חברות הסעה פרטיות יופנו לחניונים בעין הוזים צבעון ופרוד. משם יוסעו החוגגים לאתר ההילולה באמצעות שאטלים, ללא תשלום.

גם השנה ימשך סימון החניונים וצירי הולכי הרגל המובילים אליהם בצבעים שונים: אדום , צהוב, כחול וירוק – -טרמינל 89 שהוקם השנה לרווחת החוגגים – באופן התואם לצבע כרטיס הנסיעה, וזאת על מנת להקל על החוגגים בהגעה לאתר ועזיבתו.

נכים, בעלי תעודת נכה, המוגבלים בהליכה בלבד, יגיעו לחניון “פרוד” דרך צומת שבע, או חניון “צבעון” דרך מחסום גוש חלב או חניון “עין הוזים” דרך כיכר הזיתים שם יעלו להסעת “עזר מציון” עד לציון או לחילופין, לחניון עין הוזים דרך מחלף אליפלט.

אח”מים בעלי אישור מוסדר מהמרכז למקומות קדושים יגיעו בתיאום מראש לצומת שש (חלפתא) שם כוח ליווי משטרתי יוביל אותם עד למקום ההילולה.

בסיום בעת היציאה מהאתר, יש לפנות לציר הולכי הרגל התואם בצבעו, בתאורה ובדגלים, את כרטיס הנסיעה.

בכל שלב במהלך ההילולה, חל איסור מוחלט על החוגגים לצעוד בכבישים המובילים לאתר מחשש לסיכון חייהם.

קיימת חשיבות רבה להעברת המסרים והדגשים לציבור משתמשי הדרך ולציבור החוגגים עוד בטרם האירוע.

לא תתאפשר הגעה למתחם ההילולה ובסמוך לו, בכלי רכב פרטיים לכל אורך השלב העיקרי של האירוע כמצוין לעיל. אין טעם לנסות להתחכם ולעקוף את המחסומים היות וכוח גדול של שוטרים ממערך התנועה יתפרסו בצירי התנועה וגם בשבילי העפר המובילים למירון.

הצירים הבאים ייחסמו לתנועת כלי רכב פרטיים החל מיום רביעי 2.5.18 בשעה 07:00 בבוקר ועד לסיום האירוע:

כביש 866 – מצומת חנניה לכיוון מירון.
כביש 89 – מצומת חירם ועד מחלף אליפלט, לשני הכיוונים (דרך צומת ג’יש).
כביש 886 – מצומת דלתון ועד כיכר עין זיתים.
כביש 8900 – מצומת יער בירייה ועד כיכר עין זיתים.
היציאה מצפת לכביש 89.

כניסה או יציאה מצפת תתאפשר דרך כביש 8900, מכיוון ראש פינה בלבד.

בנוסף, על ציבור משתמשי הדרך לקחת בחשבון כי בהתאם לצורך, במהלך ימי ההילולה קיימת היתכנות לחסימת צירי התנועה הבינעירוניים הבאים:

כביש 65 – מצלמון לכיוון קדרים (עפ”י צורך).
כביש 85 – מצומת ראמה לצומת עמיעד, לשני הכיוונים (עפ”י צורך).

נדגיש כי לא תתאפשר חנייה של כלי רכב פרטיים בשטחים פתוחים ובצידי הדרך. רכבים אשר יחנו באופן לא מוסדר, בניגוד להוראות, יגררו ובעליהם ישאו בעלויות הגרירה.

מאות שוטרים יהיו פרוסים בצירים המובילים למירון במטרה לספק שירות למשתמשי הדרך ולציבור החוגגים.

ציבור הנהגים מתבקש לגלות סבלנות ולהישמע להוראות והנחיות השוטרים.

תושבים המתגוררים בסמוך למירון, יורשו לנסוע בצירים המפורטים, וזאת רק באמצעות הצגת תעודת זהות וספח עדכני בה יצויין מקום מגוריהם. אזרחים שהזמינו חדרי אירוח/צימרים בישובים אלה יוודאו עם המארחים כי העבירו את פרטיהם העדכניים למשטרת ישראל:
אשכול ישובי צפת: (צפת, עכברה, כדיתא, עלמה, דלתון וביריה) כניסת כלי הרכב תתאפשר רק דרך מחלף אליפלט, צומת ראש פינה, צומת דלתון ועד כיכר עין זיתים בלבד – לא תתאפשר כניסה של רכבים מצמתים אחרים.
אשכול ישובי גוש חלב: (צבעון, גוש חלב, ספסופה, אור הגנוז ובר יוחאי) כניסת כלי רכב תתאפשר דרך צומת צבעון וצומת גוש חלב ועד לצומת בר יוחאי בלבד – לא תתאפשר כניסה של רכבים מצמתים אחרים.
אשכול ישובי חנניה: (עין אל אסד, פרוד, אמירים, שפר וכפר שמאי) כניסת כלי רכב תתאפשר דרך צומת צבעון וצומת גוש חלב ועד לצומצ בר יוחאי בלבד – לא תתאפשר כניסה של רכבים מצמתים אחרים.
תושבי מירון בהצגת תעודת זהות וספח עדכני יוכלו להיכנס עם רכביהם לישוב מירון רק מצומת גוש חלב (כביש 89) וצומת צבעון בלבד. לא תתאפשר כניסה של רכבים מצמתים אחרים.

אורחים בישוב מירון שפרטיהם הועברו למשטרת ישראל ע”י המארחים יוכלו להיכנס עם רכביהם לישוב מירון רק מצומת גוש חלב (כביש 89) וצומת צבעון בלבד עד השעה 12:00 בצהריי יום רביעי, רכבים אלו ישארו בישוב מירון עד לסיומה של ההילולה ביום חמישי בשעות הלילה המאוחרות.

נוכח השינויים בהסדרי התנועה, נדרשת תשומת לב הנהגים לשלטי הכוונה ושילוט בצידי הדרך וכן האזנה לכלי התקשורת.

המשטרה תספק מידע שוטף וחיוני לציבור, קודם לאירוע במהלכו ובסיומו דרך מוקד 110 (מוקד המידע הארצי של המשטרה, לא מוקד 100 המשמש למקרי חירום) ובאמצעי התקשורת.

לא תותר בשום מקרה הטסת רחפנים באזור האירוע במירון והאכיפה במקום תעשה בהתאם לחוק

ילדים /מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים שהלכו לאיבוד :
משטרת ישראל בשיתוף זק”א פתחו עמדה בעליה לכוון קבר הרשב”י מצד ימין.

העמדה תפעל מיום שלישי ה- 1.5.18 בשעה 12:00 בשעות הצהריים ועד לסיום האירוע ביום חמישי ה-3.5.18.
בעמדה מחולקים צמידים לילדים או מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, שעליהם רשום מספרי טלפון של ההורים או המבוגר האחראי כך שבמקרה שילד/מבוגר הולך לאיבוד ניתן לאתר את האחראי עליו בקלות באמצעות הצמיד.

בנוסף בכל מקרה שבו ילד/ מבוגר הולך לאיבוד ניתן להתקשר מכל טלפון למספר 1220 או להגיע לעמדה של זק”א, מתנדבי זק”א ומשטרת ישראל יפעלו לאיתור הנעדר.

כבר בשלב זה המתנדבים מחלקים בבתי הספר והגנים צמידים עליהם רשומים מספרי הטלפון של ההורים כך שבמהלך ההילולה הילדים יענדו את הצמידים ובמידה וילכו לאיבוד ניתן יהיה לאתר אותם בקלות עד כה חולקו למעלה מ- 6,000 צמידים.

משטרת ישראל פונה לציבור המבקרים להקפיד על כללי הבטיחות הבאים:

? לא לטפס על עמודי חשמל/גדרות/תחנות אוטובוס/עצים ולנוע רק בדרכים המסומנות להולכי רגל.

? יש לשמור על הילדים הקטנים בצמוד למבוגר ולא להסיר את העיניים מהילדים בשים לב לדוחק האנושי שנוצר במקום, יש לתת לילדים יד או להרכיב אותם על הכתפיים.

? מומלץ לעבור דרך מוקד זק”א בעליה להר מצד ימין לקחת צמידים לילדים או מבוגרים בעלי צרכים מיוחדים וכן להסביר שבמקרה שמישהו הולך לאיבוד ההורה/המבוגר האחראי יחכה לו בפינה של מוקד זק”א.

? להקפיד על שתיה מרובה בפרט במזג אויר חם

? הציבור מתבקש להישמע להוראות השוטרים והסדרנים ולהימנע מלהידחק לאזור ההדלקות.

משטרת ישראל ערוכה לכל תרחיש ובעת הצורך תופעל מערכת כריזה בשפות שונות ויינתנו הנחייות לציבור בהתאם.

במהלך האירוע יפתח מרכז מידע לציבור.

מרכז המידע ייתן מענה בכל הנושאים החל מיום שלישי ה-1.5.18 בשעה 15:00 ועד ליום 3.5.18 בשעה 23:00 בטלפון מספר: 1-700-500-679.

מספר הטלפון של מוקד מידע משטרת ישראל הוא 110

מספר הטלפון למוקד איתור ילדים אובדים הוא: 1220 מכל טלפון.

נקודה חשובה להדגשה – בטיחות העולים לציון במירון. הציבור מתבקש בכל לשון של בקשה לא לטפס על עמודי חשמל/גדרות ותחנות אוטובוס או על עצים, ולנוע רק בדרכים המסומנות להולכי רגל. שמירת החיים היא המשימה המקודשת של ל”ג בעומר.

הציבור נקרא לשמירה הדוקה והכרחית על הילדים הקטנים המגיעים למקום. שימו לב לדוחק האנושי ואל תסירו לרגע את עינכם מהילדים, ‘תנו להם יד’ או תרכיבו אותם על הכתפיים.

במידה ומזג אוויר יהיה חם הציבור מתבקש להרבות בשתייה.

חלה חובה להישמע להוראות השוטרים והסדרנים ולהמנע מלהידחק לקרבת ההדלקות והציון, ולמרות ‘שכדאי לו לרבי שמעון לסמוך עליו בשעת הדחק’, אנחנו יודעים גם שבגמרא נכתב כי ‘אל יאמר אדם יעשה לי נס שמא’ …

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.