הישג לאופוזיציה: הכנסת אישרה את חוק המכת”זיות של מקלב

לפחות משהו טוב ביום הקשה הזה

_הצעת החוק אותה יוזם ח”כ אורי מקלב מבקשת לחייב לתעד את עבודת המשטרה במכת”זיות באזורי מגורים, שמירת התיעוד למשך תקופה והנגשתו לציבור, זאת לאחר פגיעה בעוברי אורח רבים באזורי הפגנות. ח”כ מקלב במליאת הכנסת: ‘המכת”זיות הם כלי משחית שלא ניתנת לשליטה’_

הישג לאופוזיציה: מליאת הכנסת אישרה ברוב קולות את הצעת החוק של ח”כ אורי מקלב המחייבת את משטרת ישראל לתעד את פעילות המכוניות להתזת מים (מכתזיות), זאת לאחר מקרים רבים בהם עוברי אורח תמימים נפגעו כתוצאה מהפעלת המכתזיות שלא על פי הנהלים.

הצעת החוק אותה יזם ח”כ אורי מקלב ואליו הצטרפו חברי הכנסת מדגל התורה ח”כ משה גפני, ח”כ יעקב אשר וח”כ יצחק פינדרוס מבקשת לקבוע כי בכל פעולת מכתזית משטרתית יתועד פעילותה בכדי לבחון את התנהלות השוטרים. יצויין כי למרות שנהלי המשטרה מסדירים את הפעלת המכת”זית, באופן מידתי כדי לא לפגוע בחפים מפשע, מתלונות רבות שהגיעו אל לשכת ח”כ אורי מקלב עולה שבמקרים רבים השוטרים לא פועלים בהתאם לנהלים ופוגעים פגיעה קשה ובלתי מידתית במפגינים ובעוברי אורח בלתי מעורבים שעברו לתומם ברחוב, ובמקרים רבים אף בקשישים וילדים – בניגוד לנוהל המשטרתי.

בנוסף, במקרים רבים המשטרה משתמשת בנוזל עם ריח רע, ‘בואש’, שמותז בניגוד להנחיות גם לעבר בתים וחצרות, כאשר הריח נותר באוויר במשך ימים רבים ופוגע באלפי תושבים חפים מפשע. הצעת חוק זו מבקשת לקבוע בחוק שבכל הפעלת מכת”זית, תופעל באופן אוטומטי מצלמת וידאו שתתעד את פעולת ההתזה. זאת בכדי שאדם שטוען שהוא ניזוק מהפעלת המכת”זית, יוכל לדרוש מהמשטרה את צילום הוידאו, כך שבמקרה בו המשטרה לא פעלה כדין, יהיה ניתן להגיש תלונה למח”ש וכן תביעת נזיקין לבית המשפט. מדובר בהצעת חוק חשובה מאין כמותה לאור התנהלות המשטרה ואליה הצטרפו חברי כנסת רבים וכאמור אושרה הבוקר להמשיך הליכי החקיקה בכנסת.

ח”כ אורי מקלב הציג במליאת הכנסת טרם ההצבעה שורת פניות שהגיעו ללשכתו מנפגעים עוברי אורח ואמר: ‘המכת”זיות הוא כלי משחית ופוגעת באנשים, הוא כלי לא מידתי ולא ניתן לשליטה, אי אפשר להפעיל מכתזית באזור מגורים ולא יהיה עוברי אורח שיפגעו. עוברי אורח תמימים לא צריכים להיפגע מכך. כל שימוש במכתזית יחייב את המשטרה להפעיל תיעוד מלא של הפעולה’.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.