המאבק באלימות שוטרים בישראל (וידאו)

יש יתרונות ברורים בחיים במדינת חוק. אזרחי המדינה מוגנים ושמורים מפני רעות חולות כאלו ואחרות המאיימות להשבית את שגרת יומן. אך מה קורה כאשר דווקא אלו האמונים על הבטחונם של האזרחים הופכים להיות אלו המסכנים אותם? הכל בכתבה שלפניכם מעורכת הדין אורית חיון המתמחה במשפט פלילי.

מותר לשוטרים להשתמש בכוח?

בעת האחרונה, אנחנו עדים יותר ויותר לאלימות בקרב שוטרים המופנית אל עבר האזרחים. מעבר למכשירים הסלולריים המצויים בכל יד, הנושאים עימם מערכות צילום מתקדמות, ניתן היום בידי האזרח כוח נוסף המשמש כמיקרופון להגברת קולו, הרשתות החברתיות. כלים אלו הביאו לחשיפה מוגברת ומתועדת יותר של התופעה אשר קיימת כמגפה כבר שנים רבות.
אין ספק שלא היינו רוצים ליטול מהשוטרים את חובתם הלגיטימית לשימוש בכוח מעת לעת. בסופו של יום אנחנו סומכים עליהם שישתמשו בדיוק בכוח זה כנגד אותם עבריינים ופושעים מהם ביקשנו להתגונן מלכתחילה כמו במקרים של פריצות, תקיפות, הפגנות המתלהטות כנגד עוברי אורח ועוד. יתרה מכך, הרי גם מן הראוי שנאפשר להם להתגונן בעצמם. ישנם מספר סעיפי בחוק המאפשרים לשוטרים שימוש לגיטימי בכוח מבלי שיעברו על החוק.

לימדו לשמור על עצמכם
אך מה קורה במקרה בו שוטר מפריז בזכות הניתנה לו על ידי האזרחים לשימוש בכוח. שמענו רבות על מקרים של שימוש לא סביר בכוח במהלך הפגנות, מעצרים וחקירות בהן יכול למצוא את עצמו אזרח מהיישוב מוכה ונחבל על ידי אותו הכוח שנועד לשמור עליו. חשוב לדעת שלמרות שעם הגעתכם לבית המשפט תנתן עדיפות לגרסת השוטר (שהרי הוא נציג החוק), גם במצבים כאלו יש מה לעשות. הטיפול במקרים כאלו מתחלק לשני חלקים – הפעולות שעל האזרח לנקוט בעת המקרה והפעולות שעליו לנקוט בתום המקרה.
אם אתם מרגישים כי אתם עומדים להתקל בשימוש לא סביר בכוח מצד שוטר הבא עימכם במגע, בצעו את הצעדים הבאים בעת המקרה:
• דרשו פרטים: כל שוטר הבא עמכם במגע מחוייב במסירת פרטיו. שוטר שאינו עושה כן לבקשתכם עובר על החוק וניתן להעמידו לדין משמעתי.
• צלמו את המקרה: עשו כמיטב יכולתכם להנציח את המפגש בוידאו למען חיזוק גרסתכם בהמשך.
• איספו מידע: דאגו לשמור ולזכור את כל הפרטים האפשריים – מספר הניידת, מספר הרישוי, זמן ומקום מדוייקים, שמות עדים למקרה אם יש כאלו וכל מה שאתם סבורים כי יוכל לעזור בהמשך.

לשתוק או לא לשתוק?
במידה ונעצרתם או באתם במגע עם שוטר ואתם סבורים כי היה שימוש בכוח בלתי סביר, אל תשתקו. אומנם נכון הדבר כי הגשת תלונה במח”ש (מחלקת לחקירות שוטרים) כרוכה באי נעימויות ובכללן האשמת שוטרים באלימות בפניהם של שוטרים אחרים, אך אם תנקטו בצעדים הבאים, תגדילו משמעותית את סיכוייכם להוציא את הצדק לאור ולהביא פושע לעונשו.
• תיעוד ורישום: מיד בתום המקרה, שבו ורשמו את כל המאורעות למן ההתחלה ועד הסוף לפרטי פרטים.
• הגנה משפטית: עמידה מול מח”ש אינה חוויה קלה והצלחה בה דורשת את הכרת המערכת על בוריה. עורך הדין שלכם יסייע בעדכם לדאוג כי תלונתכם לא “תקבר” ויאלץ את המערכת לתת יחס רציני יותר לתביעתם.
• התלוננו: כשאתם מלווים בעורך הדין, לאחר שזה הסביר לכם את זכויותיכם, גשו למח”ש והגישו תלונה כנגד השוטר שתקף אתכם. זיכרו שבעשותכם כך, לא רק שתוכלו לזכות בצדק אישי ואולי אף בפיצויים, אלא גם תוכלו למנוע תקיפה נוספת של אזרחים כמוכם.

זכרו, כאזרחים במדינת חוק יש לכם חובות לא מבוטלות. אך חובות אלו מגיעות מלוות יד ביד עם זכויות. דאגו לדעת מה הן ולהגן על הזכויות שלכם.

המאמר נכתב על ידי עו”ד אורית חיון המתמחה בדיני משפט פלילי – http://www.oriti.co.il/.

צפו באלימות השוטרים שמכים חרדי עד זוב דם
צפו באדיבות ערוץ 10:
[vimeo 72386708 w=500 h=358]

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.