המבקר (שוב) נגד נתניהו: לא דיווח לקבינט הקורונה על ההסכם עם פייזר

דוח שפרסם היום מבקר המדינה על תקופת הקורונה, קובע כי נתניהו סגר עם חברת פייזר אספקת חיסונים מהירה לתושבי ישראל, אך לא טרח לעדכן את הקבינט שהוקם לעניין הקורונה

מבקר המדינה מתייחס בדוח שפורסם היום (שלישי) לעניין הקורונה וטוען שההתקשרות הבלעדית של ישראל עם חברת 'פייזר' אותה ביצע ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמנם מנעה תחלואה והצילה רבים, אך למעשה לא דווחה לקבינט הקורונה.

בדוח מציין המבקר כי, ממשלת נתניהו דאז החליטה שקבינט הקורונה ישמש מסגרת תיאום עליונה בין כל הגורמים הממשלתיים שעוסקים בטיפול במשבר הקורונה, וכן ירכז את אסטרטגיית היציאה של מדינת ישראל מהמשבר בהיבטים השונים.

בהמשך להצעת פייזר לספק חיסונים לישראל, התקיימו כמה שיחות טלפון בין ראש הממשלה למנכ"ל פייזר. בשיחתם המסכמת ולאחר שנועץ עם מנכ"ל משרד הבריאות דאז, שגריר ישראל בארה"ב דאז, ראש המל"ל דאז וגורמים נוספים, נענה ראש הממשלה בחיוב להצעת מנכ"ל פייזר לפיה עד סוף מרץ 2021 תספק החברה חיסונים לכמחצית מאוכלוסיית ישראל הבוגרת. נתניהו אף ציין שהוא מוכן לתת לחברה בלעדיות למשך תקופה. האמת היא שבאותה תקופה, גם לדברי המבקר, לא הייתה חברה אחרת שהייתה מסוגלת לתת מענה נרחב ומהיר כמו פייזר.

בדוח הביקורת מציין המבקר את הליקויים הבאים: במבחן התוצאה, ההחלטה שקיבל נתניהו להיענות בחיוב להצעת פייזר למתן בלעדיות לחברה, תרמה למניעת תחלואה קשה ואף מנעה מוות של ישראלים רבים. עם זאת, המבקר מצא כי למעט שני עדכונים כלליים לגבי המגעים שהתקיימו עם חברות התרופות ולגבי הצורך להמתין לאישור ה־FDA לחיסון, ההחלטה וכן העובדה שהנושא כבר סוכם טלפונית עם מנכ"ל החברה, לא דווחו לקבינט הקורונה על־ידי נתניהו או על ידי כל גורם אחר; משכך, לא אושרו על־ידי קבינט הקורונה.

ההסבר לכאורה נעוץ בהיקף ההדלפות מהקבינט (הקורונה). אך המבקר טוען שחשש מפני הדלפה לא רצויה אינו יכול להצדיק את הדרך בה התקבלה ההחלטה, ולהפך, יש להתמודד עם תרבות קלוקלת של הדלפות מפורומים בכירים. כמו גם לקבוע פורום מצומצם ומוסמך לשם קבלת החלטות, שיאפשר קבלת החלטה מהירה, באופן יעיל ומיטבי ותוך הקפדה על סודיות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *