המדען הראשי נגד איכלוב: “אין שום דרך לנבא מספר שבועות קדימה”

לקראת הצהרת הממונה על המאבק בקורונה, ראש צוות המומחים מאוניברסיטת בן-גוריון, פרופ’ דב שורץ, לשעבר המדען הראשי של הקמ”ג והוועדה לאנרגיה אטומית, התייחס אתמול להצהרת מומחי איכילוב לפיה ניתן לנבא את מספר החולים שבועיים-שלושה קדימה

לקראת הצהרת הממונה על המאבק בקורונה, ראש צוות המומחים מאוניברסיטת בן-גוריון, פרופ’ דב שורץ, לשעבר המדען הראשי של הקמ”ג והוועדה לאנרגיה אטומית, התייחס אתמול להצהרת מומחי איכילוב לפיה ניתן לנבא את מספר החולים שבועיים-שלושה קדימה: “אין להם שום דרך לנבא מספר שבועות קדימה אלא אם יש להם כדור בדולח המנבא את העתיד”.

לדבריו, ישנה הסכמה נרחבת בקרב הקהילה המקצועית כי ניתן לנבא את מספר החולים שבוע קדימה, שזה הזמן האופייני מהכרזת אדם כנדבק ועד להידרדרותו למצב קשה.
“הערכות מעבר לכך דורשות כדור בדולח, לא נשענות על שום בסיס מדעי וייתכן קשורות באינטרסים זרים של ביה”ח איכילוב”.

פרופ’ שורץ הציג עמדה חריפה זו במסגרת דיון בנושא הקורונה בהובלתו של פרופ’ גמזו. ‘אני מצפה מפרופ’ גמזו לבנות תחזית המתבססת על 5 המודלים המרכזיים: אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, מכון גרטנר, קופ”ח כללית, בי”ח איכילוב ו ויצמן. רק שימוש בהערכות בלתי תלויות מכל קבוצה ומציאת ההסברים לפערים, ניתן יהיה לתת הערכה לאומית מדויקת”.
בהתייחס לכך שבימים אלו עומד להתמנות מחליף או מחליפה לפרופ’ סדצקי בצמרת משרד הבריאות , ציין פרופ’ שורץ ציין כי “קראתי שיש מועמדת מצוינת. מקווה להיות בקשר עימה, היא תידרש ללמוד היטב את נושא חיזוי התחלואה”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.