המורה הודה לתלמיד שהציל את חייו

“ההבדל היה בין מוות ודאי לזה שאחרי שבועות בודדים אני במצב רגיל’

מפגש מרגש התקיים השבוע בבית-ספר במועצה האזורית מנשה: ד”ר מרקוס הילסנרט, מורה לפיזיקה בבית הספר, פגש את שרי קלין, חובשת בכירה במוקד 101 של מד”א שהדריכה טלפונית את אוריאל רפאלי מתנדב נוער מד”א, את חן פלק מסגל ההוראה בבית הספר ואת מזכירת בית הספר חני כהן כיצד לבצע פעולות החייאה תוך שימוש במכשיר הדפיברילטור של בית הספר, דבר שהציל את חייו.

האירוע התרחש במהלך שיעור לפני כחודש וחצי כשהתקבל דיווח במוקד 101 של מד”א על גבר שהתמוטט במוסד החינוכי שבצפון הארץ. אוריאל רפאלי, תלמיד בבית הספר ומתנדב במד”א, שהיה במקום בעת האירוע החל לבצע פעולות החייאה בסיסיות יחד חן פלק מסגל ההוראה בבית הספר ומזכירת בית הספר חני כהן תוך שימוש במכשיר דפיברילטור למתן מכות חשמל וזאת בתדרוך טלפוני של שרי קלין ממוקד החירום 101 של מד”א עד לחזרת הדופק למטופל. חובשים ופאראמדיקים של מד”א שהגיעו למקום בניידת טיפול נמרץ המשיכו את הטיפול הרפואי, ופינו את ד”ר הילסנרט לבי”ח ‘הלל יפה’ בחדרה כשהוא בהכרה מלאה.

“הייתי סמוך למזכירות בית הספר כשראיתי תלמידים רצים וקוראים לעזרה כי המורה התעלף” שחזר מתנדב נוער מד”א אוריאל רפאלי “מיד רצתי לכיתה על-מנת להעניק טיפול רפואי ראשוני כפי שלמדתי במד”א. זיהיתי שהמורה מחוסר הכרה, וביחד עם המורה חן והמזכירה חני ביצענו פעולות החייאה, כשאנחנו מבקשים להביא לנו את מכשיר הדפיברילטור שנמצא באופן קבוע בבית הספר. במהלך פעולות ההחייאה נתנו שתי מכות חשמל וכעבור מספר רגעים הדופק חזר והוא התחיל להתעורר”.

ד”ר מרקוס הילסנרט: “אני חב את חיי לאוריאל, לצוות בית הספר ולחובשת במוקד מד”א שהדריכה בקור רוח ובמקצועיות כיצד לבצע את פעולות ההחייאה. ההבדל היה בין מוות ודאי לזה שאחרי שבועות בודדים אני במצב רגיל, חזרתי לעבודה ומתפקד, ממש כמו קודם לכן. אני מודה למנהלת בית הספר הגב’ זוהר שחלקה בהצלת החיים שלי גדול מאוד בכך שנרכש מכשיר דפיברילטור לבית הספר והוא שהציל את חיי. אני חושב שאני ההוכחה הטובה ביותר לכך שחייב להיות מכשיר דפיברילטור בכל מוסדות החינוך ובכל מקום ציבורי.”

במפגש בבית הספר השתתפה גם שרי קליין, חובשת בכירה במוקד החירום 101 של מד”א, אשר הייתה זו שתדרכה טלפונית את אוריאל וסגל בית הספר בפעולות ההחייאה ובהפעלת הדפיברילטור וליוותה אותם עד להגעת צוות מד”א לבית הספר “התקבלה במוקד החירום 101 של מד”א שיחה, בצד השני של הקו הייתה אישה נסערת מאוד, מיד הבנתי שהיא זקוקה לסיוע רפואי דחוף, הזנקתי למקום ניידת טיפול נמרץ והתחלתי לתדרך אותם טלפונית, לשמחתי היא אמרה שיש במקום דפיברילטור והנחתי אותה להביא אותו, הם ביצעו החייאה בצורה איכותית וטובה. אחד הדברים החשובים ביותר היה שיתוף הפעולה, שבמקרה הזה היה יוצא מן הכלל, הם הקשיבו להנחיות ויבצעו אותן במלואן. ההתרגשות הכי גדולה הייתה אחרי מכת החשמל השניה, התחלתי לשמוע את המטופל פשוט מתעורר בטלפון. זו הרגשה מדהימה. אוריאל היה שליו, שקול ובשליטה מלאה במהלך ביצוע ההחייאה, וניכר בו שלמרות התרגשותו הוטמעו בו מיומנויות ונוהלי העבודה המקצועיים שרכש במסגרת התנדבותו בארגון”, ציינה קליין, אשר רק במפגש הבין לראשונה המורה ד”ר הילסנרט את מעורבותה הרבה וחלקה הגדול בהצלת חייו.

עוד נטלו חלק במפגש מזכירת בית הספר, חני כהן שהתקשרה להזעיק את צוות מד”א, והמורה חן פלק – שהשתתף בפעולות ההחייאה לצד אוריאל ומנהלת בית הספר הגב’ זהר בן שימול.

ד”ר רפי סטרוגו, סמנכ”ל רפואה במד”א, מדגיש שוב בהזדמנות זו, כי חשיבות הימצאות מכשיר דפיברילטור בכל מקום ציבורי, לא תסולא בפז: “השימוש הנכון במכשיר מאפשר ממש תוך דקות בודדות את החזרה לחיים של מטופלים עד להגעת צוותי מד”א למקום האירוע. התחלת השימוש בו מיידית עם קרות אירוע לבבי, המקדימה את הגעת הצוות, היא עניין של חיים ומוות”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.