המלחמה הקרה חוזרת? “ארה”ב תציב חיילים במזרח אירופה”

בצעד שכמותו לא נראה מאז תום המלחמה הקרה, מתכוון הפנטגון לשלוח אלפי חיילים ואמצעי לחימה רבים למדינות הבלטיות, על מנת להרתיע את התוקפנות הרוסית – האם ההצעה תאושר?

בדרך למלחמה? כוחות צבא גדולים של ארה”ב במזרח אירופה נגד רוסיה:  לא ברור מה הוביל את אובמה למהלך שנראה כצעד  חסר תקדים בהיקפו, ושלא היה כמותו מאז ימי המלחמה הקרה, צפויה ארצות הברית לפרוש אלפי חיילים ואמצעי לחימה במדינות הבלטיות – ליטא, לטביה ואסטוניה, וביעדים נוספים במזרח אירופה.

המטרה היא לעצור את ההשתלטות הרוסית על שטחים במזרח היבשת, כך מדווח הערב (שבת) ה”ניו יורק טיימס”.

הפנטגון הגיש הצעה לממשל האמריקני הכוללת שליחת 5,000 חיילים לאזור, יחד עם טנקים וכלי נשק מתקדמים במטרה לשלוח מסר חד משמעי לרוסיה, שתחדל ממסעות ההשתלטות שלה במזרח היבשת.

כזכור, רוסיה השתלטה לפני כשנה על חצי האי קרים ועל שטחים נוספים באוקראינה – ועדיין מנהלת מלחמה באזור, על אף הפסקת האש שנכנסה לכאורה לתוקף באזור.

במידה וההצעה תאושר, מדובר בפעם הראשונה מאז ימי המלחמה הקרה שארצות הברית תשלח כוחות בכמות כזו לאירופה בכלל ולמדינות הבלטיות בפרט – חברות חדשות בברית נאט”ו שבעבר היו חלק מברית המועצות.

התכנית נועדה לשלוח מסר ברור לנשיא פוטין לפיו ארצות הברית תעמוד לצד כל ידידותיה באירופה ותגן עליהן מפני התוקפנות הרוסית ויצרי ההשתלטות של מוסקבה על שטחים שבעבר היו בשליטתה. “זה צעד בעל משמעות גדולה שמשקף שינוי דרסטי במדיניות האמריקנית באזור”, אמר מי ששימש כמפקד ברית נאט”ו, האדמירל ג’יימס סטוורידיס.

על ההצעה  לעבור את אישור הפנטגון, משרד ההגנה האמריקני והבית הלבן. יש לציין כי קיים גם חשש שאם תעבור  ההצעה את כל המשוכות – רוסיה תפתח בפעולות נקם יזומות כלפי המדינות אליהן וושינגטון מתכננת לשלוח את אלפי החיילים והציוד הצבאי המשוכלל.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.