המצוד הכושל: “הדיווח הגיע לאחר שנשלחו כוחות”

המשטרה מפרסמת היום (ראשון) את דוח המסקנות הסופי, שבו מתואר שלב אחר שלב מסכת האירועים.

כחודשיים וחצי לאחר הפיגוע בפאב הסמטא בת”א, בו רצח המחבל נשאת מלחם את אלון רוימי, אלון בקל ואת נהג המונית אמין שעבאן ז”ל, מפרסמת היום (ראשון) המשטרה את דוח המסקנות הסופי, שבו מתואר שלב אחר שלב מסכת האירועים.

על פי התחקיר, אזרח ישראלי מבצע פיגוע באזור המחיה המוכר לו היטב מעבודתו, תוך זמן קצר ביותר, משנה ביגוד וחוזר להתנהג כאזרח תמים, מה שמאפשר לו לנתק מגע מן השטח, ללא צורך בסייענים.

 

במשטרה טעונים כי הלחץ שהופעל על המפגע לכל אורך השבוע (עד שניתן היה ליירטו) באמצעות מעצר הסייענים וחקירתם ע”י שב”כ, סייע לשבש את תכנוניו לפיגועים נוספים. הוא חש נרדף ועסק בשרידות אישית, עד שיורט ללא שגרם לנפגעים נוספים.

.

 

בתאריך 01.01.2016, בשעה 14:38, דווח למוקד 100 מחוז ת”א על ירי ברחוב דיזנגוף. כוחות משטרה הוזנקו לזירה, לרבות יחידות מיוחדות. הרוצח נשאת מלחם מערערה, שכאזרח ישראלי שעבד באזור, הכיר היטב את הזירה נמלט מהזירה  לאחר מספר שניות של ירי, כמה עשרות מטרים מהזירה, שינה לבוש, נטמע באוכלוסייה וניסה לעזוב את השטח במונית כאזרח תמים.

כתוצאה מהירי בפאב הסמטא – נרצחו שמעון רואימי ז”ל ואלון בקל ז”ל ונפצעו תשעה נוספים (2 קשה, 7 קל-בינוני, 4 נפגעי חרדה).

לאחר שנהג המונית מטאוע אל קירנאוי ז”ל, חשד בנושא, ירה בו המחבל למוות, השליך את גופתו בסמוך למלון מנדרין, המשיך עם המונית לדרך נמיר, שם נטש אותה ונסע באוטובוסים בחזרה לואדי עארה. באזור מגוריו, ניסה להסתייע במספר סייענים שנעצרו בהדרגה על ידי משטרת ישראל לחקירת שב”כ, עסק בתכנון פיגוע נוסף.

מעצר הסייענים, שהתבצע בהדרגה על ידי המשטרה, שיבש את תכניותיו וגרם לו להיות במנוסה תמידית. בסופו של דבר, נאלץ למצוא מקלט בדירה נטושה, לשם הגיע הימ”מ ביום שישי ה- 08.01.2016 – ובניסיון הבריחה שלו ממנה, תוך ירי על הכוחות, נורה ונהרג

לגבי השיחה שלא נענתה: במשטרה טוענים כי באותו ערב קמ”ן ממחוז תל אביב למעסיק המדווח במטרה לשוחח עימו. השיחה שקוימה ממספר חסום לא נענתה על ידי המדווח. העובדה שהמעסיק זיהה כי יש לו שיחה שלא נענתה ממספר חסום גרמה לו לנסות ולהשיג את המשטרה שנית, מה שחולל סדרה של שיחות (שלו ושל המדווחות כל אחת בנפרד ממספר אחר ובזמן אחר ולשני מוקדים שונים…

השארת הודעת טקסט על ידי הקמ”ן למדווח עם טלפון ספציפי להתקשרות – היתה מסייעת לסגירה מהירה של  המעגל (הן למשוב למדווח כי פנייתו טופלה והן לשיגור ניידת בשלב מאוחר יותר – לא דחוף – כדי לגבות עדות מהמדווחות לתיק החקירה המתגבש) וחוסכת את כל הבלבול שיצרו הפניות הנוספות למשטרה, לברר מה אירע עם הדיווח.

העובדה כי בשל פער טכנולוגי תשתיתי אין זרימת מידע בין כלל המוקדים ואין יכולת לראות דיווחים של מוקד אחר, היא בעלת פוטנציאל לבלבול, בעיקר בתרחישים חוצי מחוזות – הנושא מטופל בשתי רמות – עיצוב המוקד העתידי (שיש לו אתגרים טכנולוגיים מורכבים בעידן המדיה – שגם מוקד 911 האמריקאי טרם הצליח התמודד עימם) ובינתיים, מענה עזרה ראשונה ליצירת זרימת מידע טובה יותר במערכת המוקדים הנוכחית

לגבי סוגיית תמונת החשוד

 

שבוע המרדף התאפיין בלחץ ציבורי ותקשורתי משמעותי לקבלת מידע על התפתחות החקירה והמבצע ללכידת המחבל, במסגרתו עלתה לדיון ציבורי סוגיית פרסום תמונה עדכנית של הרוצח. ממצאי התחקיר מעלים כי:

התמונה הראשונה שהועלתה לרשת (שלא על ידי משטרת ישראל) היתה עד לסיום הטיפול (כולל לאחר החיפוש בביתו) התמונה העדכנית והמייצגת ביותר של המפגע. <

 

הדילמה המשטרתית אם כן, נגעה אך ורק לשאלה האם לקחת בעלות “רשמית” על התמונה שכבר פורסמה אם לאו. הדילמה נגעה לעובדה כי בזירה הראשית (פאב “הסמטא”) ממצאי הזיהוי הפלילי העלו חשש באשר לזהות המחבל (חשד שמדובר באחיו! חשד שהיתה לו גם סבירות, בהתייחס להתנהגות המשפחה).

עד שלא הסתיימה בדיקת זירת מונית הנרצח, שאימתה חד משמעית את זהותו, לפרסום רשמי שגוי, היו עלולים להיות מחירים בתחומים שונים, שרצוי היה להימנע מהם.

במקרה זה, היות והתמונה הטובה ביותר פורסמה זה מכבר, כך שלאי הפרסום לא היה מחיר מבצעי (ואכן התקבלו דיווחים על סמך התמונה), הוחלט שנכון להמתין לסיום בדיקות הזיהוי הפלילי עד פרסום התמונות האחרות (עדכניות ואיכותיות  פחות) ובכך ליטול אחריות רשמית על הפרסום.

יובהר כי בניגוד לפרסומים, לאורך הזמן שחלף (כ- 36 שעות), לא היתה שום מחלוקת בין הגורמים המקצועיים (שב”כ ומשטרת ישראל) באשר להתייחסות לדילמה זו.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.