הסיפור המטלטל של עומר ינקלביץ: “הוחרמתי מהכיתה בגלל שאני יהודיה”

אני רוצה לשתף אתכם בחוויה מטלטלת שעברתי לפני מספר חודשים. בין מאות הזומים שקיימנו עם קהילות בעולם,
קיימנו זום עם קהילה באוסטרליה, במהלך מבצע שומר החומות. שוחחתי עם סטודנטים על המצב הבטחוני, כשלפתע אחת מהם פרצה בבכי פתאומי, בכי שממש מרעיד את הנפש

שרת התפוצות לשעבר, עומר ינקלביץ’, נאמה היום בפני מאה שליחים ושליחות של הציונות הדתית בתנועת ‘המזרחי העולמי’ העתידים לצאת לשליחות בתפוצות בשנה הקרובה. בכנס השתתפו גם הרב יחיאל וסרמן נשיא עמית של המזרחי העולמי, הרב דורון פרץ יו”ר תנועת המזרחי העולמי ואוהד טל מזכ”ל תנועת בני עקיבא העולמי.

השרה שיבחה את השליחים ושיתפה בחוויות מילדותה: משימה משמעותית, ייחודית, יהודית וציונית נטלתם על כתפיכם. אולי המשימה החשובה ביותר עבורנו כעם בעת הזו. יש רבים שרואים בשליחות מעבר לים אתגר, קושי שקשה להסביר אותו לפעמים למשפחה או לחברים. אבל האמת היא שמה שמאחד את כולכם זו האהבה, אהבה בלתי תלויה לעם היהודי ולשליחות היהודית, אהבה שמובילה אתכם להגיע לקצה העולם כדי לשמור על הגחלת.

בשנה האחרונה, הקהילות היהודיות חוו חוויה מטלטלת. הקורונה הביאה לסגירת מרכזי קהילה ובתי ספר, והחלישה את תחושת הקהילתיות אשר איחדה יהודים רבים בעולם סביב המסורת והמורשת שלנו.
ואם כל זה לא מספיק, הקהילות נאלצו גם להתמודד עם אנטישמיות גואה, גל עכור של שנאה שהתפרץ ביתר שאת בעקבות מגפת הקורונה.

אני רוצה לשתף אתכם בחוויה מטלטלת שעברתי לפני מספר חודשים. בין מאות הזומים שקיימנו עם קהילות בעולם,
קיימנו זום עם קהילה באוסטרליה, במהלך מבצע שומר החומות. שוחחתי עם סטודנטים על המצב הבטחוני, כשלפתע אחת מהם פרצה בבכי פתאומי, בכי שממש מרעיד את הנפש ואמרה לנו : ‘אתם לא באמת מבינים מה זה אומר להיות כאן, כשישראל בוערת. חבריי לכיתה הפנו לי עורף. הם מחרימים אותי כי אני יהודיה”.

אנחנו ברוך ה’ זכינו לחיות במדינת ישראל. מדינה ריבונית, עצמאית.במקביל לחיים שלנו כאן, נותרו עוד מעל 8 מיליון יהודים בתפוצות. יהודים שמנהלים חיים משגשגים, שחיים לצד שכניהם מנהלים חיי קהילה, אבל זה מצב שברירי ועדין שבכל רגע גם יכול להשתנות. וכאן אתם נכנסים לתמונה. כי מה שהחזיק את העם היהודי לאורך כל השנים, היה הרוח שלו.
הרוח היהודית, המשימה שקיבלנו על עצמנו בהר סיני. להפיץ את תורת השם בעולם כולו. להוות מגדלור מוסרי של ערכים, דוגמה ומופת בכל כך הרבה תחומים. עליכם מוטלת המשימה לשמור על הגחלת היהודית. על הזהות היהודית ועל המורשת במבט צופה פני עתיד.

השליחות הייתה חלק מאוד דומיננטי בחיי. הוריי הגיעו ארצה מברית המועצות. עוד כשהייתי ילדה, הם החליטו לצאת ולשוב לחבר העמים והפעם כשליחים. הם החליטו לתרום, לתת מעצמם למען העם היהודי. מאחורי מסך הברזל, אל מול אתגרים רבים, אבל הדברים שעשינו שם היו כמו אוויר לנשימה עבור אותם יהודים. אני זוכרת את אותן חוויות עד היום. איך לימדתי בתור ילדה מושגים ביהדות ובלשון העברית. דווקא באותו מקום חשוך, הצלחנו להדליק את האור. כפי שאמר הרב קוק:
“כשהנשמה מאירה גם שמים עוטי ערפל מפיקים אור נעים”. זכיתם להיות שליחים של העם היהודי, לקדש שם שמיים ברבים, כדרך חיים. סביר להניח שתתקלו ברגעים מורכבים בדרך.

כמי שהייתה שליחה, אני מבקשת לחלוק אתכם ולשתף: הסיפוק עולה באלפי מונים על האתגרים. אתם משפיעים באופן ישיר על עתיד העם שלנו. אתם זוכים לקיים את הבטחת השם לאברהם בספר בראשית: “וְהָיָה זַרְעֲךָ כַּעֲפַר הָאָרֶץ, וּפָרַצְתָּ יָמָּה וָקֵדְמָה וְצָפֹנָה וָנֶגְבָּה, וְנִבְרֲכוּ בְךָ כָּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה וּבְזַרְעֶךָ” אנחנו התברכנו בכם, שליחות ושליחים יקרים, עמודי התווך, החלוץ שלפני המחנה, אשר עתידים באומץ בגבורה ובנחישות לצאת לשליחות למען חיזוק העם היהודי. אני בטוחה שאלו שתפגשו בהם, ירגישו גם בבחינת ‘ונברכו בך’. לא נותר לי אלא לאחל לכם בהצלחה. שתקומו כל בוקר ברצון אמיתי לעשות טוב, להשפיע חסד ואמת, לחזק את הזהות היהודית ולפעול יחד עם בני המקום לחיזוק הקהילות. אני מברכת אתכם בברכתו של הרב קוק, אשר אין מתאימה ממנה לערב מרגש זה: “בני אדם, עלו למעלה עלו, כי כוח עז לכם. יש לכם כנפי רוח, כנפי נשרים אבירים” בעזרת השם, עלו והצליחו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.