הסכם גרעין או פיצוץ? שעות של הכרעה בלוזאן

בישראל ובעולם עוקבים בדריכות אחרי ההתפתחויות בלוזאן, שם יפקע הלילה הדד-ליין שנקבע להשגת הסכם. איראן מקשיחה עמדות: “לא נוציא אורניום מועשר משטחנו”, ארה”ב: “לא נסכים להסכם רע”. שר החוץ האמריקאי שוחח עם נתניהו ועדכן אותו בהתפתחויות

אחרי שנה וחצי של מו”מ בין המעצמות לאיראן – מתקרבים הצדדים לרגע האמת: הלילה בשעה 12:00 יפקע המועד שנקבע להשגת ההסכם, והעולם עוקב בדריכות האם אכן יושג הסכם כזה או שמא הצדדים לא יגיעו להסכמות ויצאו בידיים ריקות.

ע”פ הדיווחים מלוזאן שבשוויץ – שם מתנהל המו”מ – שני הצדדים מקשיחים עמדות לקראת פקיעת מועד הדד-ליין, כשברקע מרחפות כל העת התרעותיה של ישראל בדבר מסוכנתו של ההסכם לעולם כולו.

דוברת מחלקת המדינה, מארי הארף, נשמעה פסימית באשר לסיכוי לחתימת הסכם: “אין לנו מושג מה יקרה עם לא נגיע להסכם עד ה-31 במרץ… נצטרך לבחון איפה הם נמצאים ולהחליט מה יקרה להבא. אני לא רוצה לנסות ולצפות מה תהיה התוצאה”, אמרה הדוברת והעריכה את הסיכויים לחתימת הסכם ב – 50:50.

נשיא ארצות הברית התייחס למגעים ואמר: “אסור לנו לשאת ולתת מתוך פחד, ואסור לנו לפחד לשאת ולתת”.

גורם דיפלומטי מערבי המעורה בפרטי שיחות הגרעין אמר כי שלוש סוגיות עיקריות הן אלה שמעכבות חתימת הסכם מסגרת ראשוני, וחייבות להיפתר בטרם יגיע תאריך היעד להסכם. “לא יכול להיות הסכם אם לא יהיו לנו את התשובות לשאלות האלה”, אמר הגורם. “התחושה היא שאם צריך עומדים לקרות, צריך להתאים את החלקים זה לזה עכשיו. יש רגע שבו אתה חייב להגיד – כן או לא”.

הגורם סירב לפרט מהן אותן סוגיות, אולם במהלך היום דווח כי אחת מהסוגיות המרכזיות שטרם הגיעו לגביהן להסכמה היא גורלו של מאגר האורניום המועשר שבידי טהראן. אתמול טען הנציג האיראני לשיחות, עבאס עראקצ’י, כי טהראן תסרב להסכם הכולל הוצאת מאגרי האורניום מהמדינה. עם זאת, בכירים אמריקנים המעורים בפרטי השיחות מסרו כי “הנושא טרם הוחלט במשא ומתן. קיימות כמה אפשרויות שהיו על שולחן הדיונים בחודשים האחרונים”.

בתוך כך, בבית הלבן נערכים לפעול נגד כל התנגדות להסכם המסתמן. סגן דובר הבית הלבן, אריק שולץ, הבהיר כי הממשל האמריקני מתנגד להצעת החוק של הסנאטורים בוב קורקר ורוברט מננדז, לפיה כל הסכם עם איראן בנוגע לתכנית הגרעין ידרוש אישור של בית הנבחרים האמריקני. “אמרנו שנטיל על כך וטו, ואנחנו עומדים מאחורי זה”, אמר שולץ. כמו כן, הארף הוסיפה כי שר החוץ ג’ון קרי שוחח במהלך השבוע האחרון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו פעמיים, כמו גם עם גורמים במשרד החוץ של ערב הסעודית, הנחשבים המתנגדים החריפים ביותר בקהילה הבינלאומית להסכם גרעין עם איראן.

ומה אומרים בצד האיראני? סגן שר החוץ של איראן, עראקצ’י, אמר כי בטהראן מקווים ששיחות הגרעין יניבו “את התוצאה הרצויה מחר או מחרתיים”. ערקאצ’י הוסיף: “הדיונים של שרי החוץ היום היו מאוד מפורטים, ואילו בעבר הם היו מאוד כלליים. יש לנו פתרונות לרוב הסוגיות, אולם יש כמה עניינים שדורשים דיון נוסף”. עראקצ’י עוד טען כי “לא נעשתה התקדמות משמעות בסבב הנוכחי”, ואמר: “אנחנו עלולים לגלות מחר שבלתי-אפשרי להגיע לפתרון, והשיחות ימשיכו באופן אחר”.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.