הסכנה הבאה: דיון סוער בכנסת על אנטנות G5

ח”כ רול: “בעד קדמה טכנולוגית, אבל לא מבלי לבדוק האם יש השלכות על בריאות הציבור”

דו”ח מכון המחקר והמידע של הכנסת בנושא ההשפעות הבריאותיות של הדור החמישי ברשתות הסלולריות שנערך עבור ח”כ עידן רול (יש עתיד-תל”ם) מצא כי משרד הבריאות ביקש עוד במרץ 2019 להקים ועדה בינמשרדית שתכלול את הנציגים הרלוונטיים בתחום, לרבות נציג משרד הבריאות, ותבחן את התקנים והסטנדרטים הקיימים ותפעל במידת הצורך לעדכונם. בפועל, עד כה לא הוקמה ועדה שכזו.

בנוסף, שינויי רגולציה עבור הקמת תשתיות שישרתו את הדור החמישי של הטלפוניה הסלולרית היו אמורים להיבחן על סמך בדיקת הרגולציה בחו”ל , ואולם בשל אילוצי תקציב בחינות אלו לא בוצעו. נכון להיום, אין בישראל כל חקיקה או רגולציה ייחודית המתייחסת לקרינה מתשתיות הדור החמישי של הטלפוניה הסלולרית, וזאת על אף המאפיינים הייחודיים של טכנולוגיה זו, המצריכים הצבת אנטנות גם בתוך מבנים, מה שמביא לחשיפה מוגברת ולאורך זמן ארוך יותר לקרינה.

בהמשך לכך שלא נערכו בדיקות כלשהן, גם לא הוכנסו דרישות סביבתיות או בריאותיות במסמכי מכרז הקצאת התדרים לדור החמישי. דרישות כאלו גם לא יוטמעו ברישיונות שיוענקו לזוכים במכרז.

ח”כ רול אמר: “הולכים לפרוס אנטנות רבות ברחבי המדינה, כולל בתוך מבנים, עם קרינה שעובדת אחרת וראוי וצריך לבדוק את ההשפעות שלה עלינו לפני שפורשים. לפני יותר משנה וחצי משרד הבריאות ביקש להקים ועדה שתבדוק את הנושא. הועדה לא קמה מעולם, ולא נערכה שום בדיקה אחרת בגלל מגבלות תקציב. המכרזים יצאו לדרך, מבלי להתייחס כלל להשפעה על בריאות הציבור של דור 5, לרבות למיקומן של אנטנות בסמוך לגני ילדים ובתי ספר. הבריאותית או הסביבתיות של דור 5. אני בעד קדמה טכנולוגית, אבל ראשית יש לבדוק האם יש השלכות על בריאות הציבור״.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.