הספירה לאחור: סוללות כיפת ברזל נפרסו בצפון ובמרכז

לקראת המתקפה של ארה”ב על סוריה, בישראל מעלים כוננות, למרות ההצהרות של גורמים ביטחונים על כך שהמתקפה לא תזלוג לשטחי ישראל, בשטח לא נוטלים סיכונים ומתכוננים לכל תרחיש אפשרי .

בצהרים  הוצבה סולל נוספת של כיפת  ברזל בצפון הארץ, כמו גם באיזור המרכז וסוללה נוספת בחיפה.

דובר צה”ל, תת אלוף יואב (פולי) מרדכי, פרסם בשעות הצהריים הודעה לפיה: “דווקא בימים של שגרה, חשוב לחדד כי ההתפתחות סביב האירועים בסוריה ומשמעותה, מובלת על ידי ארה״ב עם קואליציה מתרחבת שכוללת מדינות אחרות במזרח התיכון”.

לדברי פולי, צה״ל בוחן, עוקב וצופה בהתפתחויות שעה שעה. “דעו כי פיקוד העורף יודע היטב את את מלאכתו ונערך לתת כל מענה שיידרש לאוכלוסייה, ולכן, אין כל סיבה לשינוי בשגרת יומנו”, מבהיר מרדכי.

דובר צה”ל מדגיש כי כל שינוי בהנחיות יתקבל רק בשעת הצורך ויועבר לכל אזרח באמצעי הפצת המידע המקיפים ביותר.

“אם ישראל תותקף, היא תדע לא רק להגיב אלא גם להגן על עצמה” – אומרים היום במערכת הביטחון. “מדינת ישראל יודעת להיות ערוכה ומוכנה, עם מערך הגנה אווירית מהמתקדמים בעולם”. המטרה היא לפרוש טילים נגד טילים, בהם טילי הפטריוט, החץ והטמיר, שיעניקו מטריה אווירית במידה וישראל תותקף.

“מערך ההגנה האווירית של צה”ל יודע לטפל באיומי אוויר-אוויר, בטילי קרקע-קרקע ובטילי ים-קרקע בצורה מתקדמת”, אמרו במערכת.

קצין בכיר בחיל האוויר הסביר: “אנו יודעים באופן מוכח שכנגד איומי טילים תלולי-מסלול ורקטות, יודעת מערכת כיפת ברזל להשיג מעל 85 אחוזי הצלחה ביירוטים. במצב חירום, בכדי להגדיל את מדד ההצלחה, אנו יכולים לשגר לעבר כל רקטה שנורה עלינו שני טילי יירוט, דבר שיגביר משמעותית את סיכויי ההצלחה.

“התיעדוף הראשון הוא הגנה על מתקנים אסטרטגיים, הנמצאים לצד ריכוזי אוכלוסייה”, הסביר הקצין, “המערכת יודעת לזהות לא רק את שיגור הטיל, אלא גם את מיקום הנפילה המשוער.

“לסוריה יש רקטות רבות, טילי קרקע-קרקע וטילים מסוג סקאד, לצד איומים נוספים, בהם כלי טיס מסוג מיג וכלי טיס בלתי מאוישים, ובהם יטפלו צוותי הפטריוט ולא טילי הטמיר של כיפת ברזל. טילי הפטריוט מסוגלים ליירט מטוסים ואיומים אוויריים גם מחוץ לגבולות ישראל. אם ישוגר טיל סקאד, הפטריוט הוא שיירט אותו. בניסויים שבוצעו, למערכת הזו יש מעל 90 אחוזי הצלחה”.

בפיקוד העורף  אמרו לחדשות 10: “אסור שהציבור יסמוך על מערך ההגנה ויסתמך רק עליו. בשלב זה אין הנחיות חריגות לציבור, אך אנו ממליצים שחדרי הביטחון והמקלטים יהיו מוכנים לכל תרחיש. בהישמע קול אזעקה או נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן שנבחר ולהמתין להנחיות שיתפרסמו בכלי התקשורת. את בחירת המרחב המוגן ניתן למצוא באתר פיקוד העורף”.

“מערכות ההגנה האווירית נחשבות לדובדבן של מדינת ישראל”, מסביר קצין בצה”ל. “הערכות מצב מודיעיניות שבוצעו בשנים האחרונות הובילו למסקנה שבעת עימות רחב, לצד ההתקפה של צה”ל, העורף עלול להפוך לחזית.

“הבנו שלצד טיפול במשגרים והשמדתם באמצעים שונים, אנו חייבים לפתח מערכות שיגנו ויתנו מענה כנגד שיטת הלחימה הזו. לצורך כך השקיעה ישראל משאבים רבים בפיתוח המערך הזה, שכבר הוכיח את עצמו מול החמאס, וכנראה יוכיח את עצמו גם בעתיד. למדינת ישראל מערך הגנה מגוון שכולל את טילי החץ, הטמיר והפטריוט

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.