הספר שמשמיע את קולם של ילדי ההתיישבות באינתיפאדה

"כמעט טוב לה. אם לא מיגל, זה היה יכול להיות רגע שטוב לה בו. ואמא שלה בעצם. גם היא חסרה. אבל זה כבר פצע שהפך לחלק ממנה בשנים שחלפו, היא כל הזמן חסרה, וכל הזמן מוריה ממשיכה לחיות עם זה."

"ימים של חול" מאת רעיה ג'קסון זלקינד

עורכת: אורנה לנדאו | חדש בהוצאת "שתים"

ב"ימים של חול" משמיעה רעיה ג'קסון זלקינד קול חדש בתרבות הישראלית: קולם של צעירים שנולדו בהתנחלויות וחוו על בשרם את הטראומה של האינתיפאדה, את המחנק שבקהילה קטנה, את הוויית החיים על הקצה. כתיבתה של ג׳קסון זלקינד מדויקת ומדודה, מאופקת ונועזת.

ימים של חול מספר את סיפורם של ידין ומוריה, זוג שדומה שנועדו זה לזה כבר בילדותם, ולא היתה להם ברירה אלא להיות כאלה, זוג. הם גדלו בהתנחלות דתית קטנה, וגם בבגרותם, כשהתרחקו ממנה, לא הצליחו להותיר אותה מאחור.

בוקר אחד מוריה מתעוררת ומגלה שהיא מדממת. בדיקה אצל הרופא מגלה את מה שהיא כבר יודעת: היא מפילה את התינוק שלה. בימים הקרובים היא מתנהלת כרגיל — בעבודה, בפגישות — בעוד העובר הולך ונוזל ממנה. היא אינה מסוגלת לשתף את אובדנו עם בעלה, ידין, אבל האובדן עצמו מציף את מהלך החיים המורכב של בני הזוג, שעליו היא מספרת לתינוק שלא ייוולד.

רעיה ג'קסון זלקינד, בת 36, נשואה ואם לחמישה, גרה בקיבוץ (הדתי) יבנה (נולדה למשפחה דתית לאומית, נשואה לבן קיבוץ דתי, ולא מגדירה את עצמה דתיה). בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה וכיום סטודנטית ללימודי הסבה לסיעוד. שירים פרי עטה פורסמו בכתבי עת שונים. ימים של חול, ספר הביכורים שלה, זכה בתמיכת מרכז הספר והספריות.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *