הערבים השתוללו במליאה: הצעת החוק להנצחת הטבח בכפר קאסם נדחתה

הצעת החוק להנצחת הטבח בכפר קאסם נדחתה בקריאה טרומית. ח”כ תומא סלימאן: “אם הממשלה היא כל מה שהיא מכריזה על עצמה, עליה להעביר את החוק”. השר פריג’ השיב בסערת רגשות: “אתם רוצים לעשות מהכאב שלנו פוליטיקה פנימית”

לאחר דיון סוער ואמוציונלי מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק הנצחת זכרם של קורבנות הטבח בכפר קאסם, התשפ”א-2021 של חברי הכנסת עאידה תומא סלימאן, איימן עודה ועופר כסיף. לאחר הצבעה שמית תמכו בהצעה 12 חברי כנסת מול 93 שהתנגדו.

מוצע לקבוע כי ממשלת ישראל תכיר באחריותה לטבח בכפר קאסם שבוצע ביום 29.10.1956, כי ציון יום הטבח יהיה חלק מתכנית הלימודים בבתי הספר וכי אוצר המדינה יתקצב את העמותה להנצחת זכר קורבנות הטבח.

בדברי ההסבר נכתב: “על אף ההתבטאויות הרבות מהן משתמעת הכרה באחריותה של מדינת ישראל לטבח בכפר קאסם, נשארו התבטאויות אלה בגדר התבטאויות אישיות. על כן מוצע בהצעת חוק זו שמדינת ישראל תכיר באחריותה באופן רשמי לטבח, וכן כי יינקטו צעדים חינוכיים ואחרים להפקת הלקחים ממנו.”

ח”כ תומא סלימאן נאמה בערבית ולאחר מיכן אמרה: “דיברתי על הטבח ועל כפר קאסם שכולכם מכירים וכל מי שהלך לצבא יודע בדיוק מה קרה שם. אני מצפה שתתחברו לרגע להרגשת האובדן, לרגש של עם שעבר עליו טבח, והצליח לשמור על עצמו במולדתו. הכרה, היא שלב הכרחי בדרך לתיקון, זו האמת שנכונה לטבח בכפר קאסם, נכונה לנכבה, ונכונה ליכולת לבנות עתיד משותף. הדרך לפיוס עם האזרחים הערבים ועם כלל העם הפלשתיני עוברת דרך הכרה בפשעי העבר. הממשלה הזו מכריזה שהיא ממשלת שינוי, ויהודית ערבית, אם היא כל מה שהיא מכריזה שהיא, עליה להעביר את החוק.”

השר עיסוואי פריג’ ביקש להתייחס ואמר בסערת רגשות: “עצוב לי מאוד כבן למשפחה שכולה של הטבח, גדלתי על הכאב הזה. הרצון להביא להכרת המדינה לאחריותה מלווה אותי כל חיי. זה הנושא החשוב לי ביותר בפעילותי הציבורית. מאז שנבחרתי לכנסת קידמתי את הצעת החוק שמונחת לפנינו וסיכמנו לפני שלוש להעביר אותה להצעה לסדר בוועדת החינוך.

אני כבן למשפחה שכולה מבקש מימם להעביר את ההצעה להצעה לסדר אבל אתם מתעקשים כי אתם רוצים לעשות מהכאב שלנו פוליטיקה פנימית. אני מזהיר אתכם, שימו את הטבח בצד. אתם מנצלים את הכאב שלנו בשביל כמה קולות”.

יו”ר הכנסת מיקי לוי ניגש לעזור לשר פריג’ לרדת מהדוכן והגיש לו כוס מים. גם לאחר שירד מן הדוכן המשיך השר פריג’ להתעמת עם חברי הרשימה המשותפת. ח”כ יואב קיש אמר: “אתם כקואליציה קבעתם חגיגה על התאריך הזה אז מה אתם רוצים?”

ח״כ עאידה תומא-סלימאן בתגובה להפלת החוק להנצחת זכרם של קורבנות טבח כפר קאסם:
ממשלת השינוי, ממשלת הפיוס, הממשלה ״היהודית ערבית״ כביכול, הפילה את החוק להנצחת טבח כפר קאסם. השר פריג׳, וחבריו ממרצ ורע״ם, לא יכולים לגרום לממשלה שהם חברים בה אפילו להכיר רשמית בטבח ובכאב של הקורבנות.
‏מה הם עושים בממשלה הזו? למה הם מכשירים ממשלת ימין על מלא?

ח”כ עופר כסיף בתגובה להפלת החוק להנצחת זכרם של קורבנות טבח כפר קאסם:

גזעני האופוזיציה והקואליציה הפילו בשיתוף פעולה את החוק של חברתי, ח”כ עאידה תומא סלימאן להנצחת זכרם של קורבנות הטבח בכפר קאסם.
מצד אחד פשיסטים שמלינים מדוע “בן גוריון לא סיים את העבודה”, ומצד שני קרנפים שמכחישים טבח בדמעות תנין. מצא מין את מינו.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.