הפיצול ב’יסודות’: הגראי”ל תומך ב-2 הישיבות

הפילוג ב’יסודות’: 2 הצדדים מציגים מכתבי תמיכה מגדולי ישראל. הרב ברוך צבי לב פרש עם כ-60 בחורים למבנה ישיבת הרמב”ם בת”א

עולם התורה הספרדי סוער: ישיבת הדגל של עולם התורה הספרדי – ‘הישיבה הגדולה יסודות’ התפצלה לאחר חילוקי דעות בין מנהל הישיבה הרב אברהם זיאת לראש הישיבה הגאון רבי ברוך צבי לב.

חודשים ארוכים שררה מתיחות בין השניים על רקע חילוקי דעות חריפים אך אלו לא הביאו לפיצול הישיבה בפועל לאחר ניסיונות של גורמים חיצוניים ליישר את ההדורים, אך השבוע נפל דבר, ראש הישיבה הרב לב עזב את הישיבה יחד עם כ- 60 בחורים לאחר ניסיונות כושלים להשכין שלום.

ל’קוקר’ נודע כי לרב לב שמורה פינה חמה בשולחנו של מרן ראש הישיבה הגראי”ל שטיינמן שאף ביקר מספר פעמים בישיבה, הגראי”ל שלח את הגרמ”ה הירש לפעול על מנת למנוע פילוג בישיבה אך זאת לא עלתה בידו, מה שהוביל לפיצול סופי של הישיבה.

20150609235949

גורם בבית גדולי ישראל מספר ל’קוקר’ כי מלבד המכתב התומך ברב לב יצא מכתב נוסף הקורא לבחורים להישאר בישיבה העומדת תחת חסותו של המנהל הרב אברהם זיאת זאת לאחר שה חלו בחורים לעזוב את הישיבה למקומות שונים בשל הפיצול.

במכתב עליו חתומים הגרמ”ה הירש, הגר”ב ויסבקר והגר”נ קפלן – מגוללים הרבנים את ניסיונות השלום וההתפצלות הסופית בתמיכת גדולי ישראל. “לפני כשמונה חודשים סמך מרן ראש הישיבה הגראי”ל שטיינמן שליט”א את ידו על הגאון הגדול רבי משה הלל הירש שליט”א ראש ישיבת סלבודקא לפתור את הבעיות בישיבת יסודות. הגרמ”ה שליט”א ביקש מהגאון הגדול רבי ברוך ויסבקר שליט”א ראש ישיבת בית מתתיהו ומהגה”צ רבי נפתלי קפלן משגיח דישיבת נתיב הדעת שיעסקו בענין”.

“אחרי ניסיונות רבים הם הגיעו למסקנא שאין בידם לפצור את הבעיות בעקבות זאת באנו אנו הח”מ לפני מרן ראש הישיבה הגראי”ל שטיינמן שליט”א להביא לידיעת מרן את המסקנא הנ”ל ולשאול האם מסכים לזה שראש הישיבה דיסודות הגאון ר’ ברוך צבי לב יקים ישיבה אחרת ויכול לקלת עמו חלק מהבחורים הנמצאים כעת ביסודות.

הרבנים מסיימים: “מרן שליט”א הסכים שיקים ישיבה ויוכל לקמות עמו עד שישים בחורים מהישיבה ובירך אותו שיצליח”.

לפניות לכתב: [email protected]

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

 1. כזכור מזה תקופה ארוכה נעשים נסיונות שונים ע”י פלג הבני ברקים לפרוץ פרצות בחומת החינוך הטהור ובפרט בחינוך של “בית יעקב”, באמצעות כרסום סידרתי ומתמשך שתכליתו להחדיר בצוותי ההוראה תוארים, דרגות והשתלמויות, שלא נעשו בעבר.

  רבינו עט”ר מרן הגרי”ש אלישיב זצוק”ל עמד כחומה בצורה נגד מגמות אלו ובשעתו קרא לקיים כנסים מיוחדים שבהם ייקרא הציבור לחזק את ידיהם של מנהלי הסמינרים לבל ייכנעו לשלל לחצים ופיתויים שתכליתם להחדיר השתלמויות אלה. בפרט הביע דעתו נגד רעיון שעלה לפיו יבוצעו השתלמויות לתואר שני אקוויוולנטי (השווה לדרגת אם.איי. אקדמית) והורה שאין להסכים בשום אופן לפירצה זו”.

  יצויין, כי ‘מועצת גדולי התורה’ של אגודת ישראל שהתירה לאחרונה לנשים חרדיות ללמוד לימודים אקדמיים לשם קבלת תואר שני (M.A), התירה בתנאי שמדובר בתואר אקוויוולנטי שאינו משקף זכות לתואר אקדמי אלא רק לשכר המקביל לזה של בעלי תואר דומה. תנאי נוסף הוא שהלימודים יתקיימו רק “במרכזי ההשתלמויות” בשל חשש שהן יפנו ללמוד במכללות או אוניברסיטאות, דבר שכבר אסרו בעבר כל גדולי ישראל. “והחלטת המועצת היא הדרך הגורמת להתדרדרות עד הגהינום ופריצת גדר שגבלו ראשונים”.

  בני ביתו של מרן משחקים טוב בשמו, למה לא אוסר? למה שלא ישמעו לו? כך דרך הערב רב של זמנינו והמבין יבין. אם הוא נגד שיגיד!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה) |
  הגב
 2. הסכם זה היה בתנאי שעוזב עד א סיון רק עד אז יכול לקחת עימו כ-60 בחורים אך כיון שפרש לאחר מועד זה היה אסור לו לקחת בחורים והוא עשה זאת בניגוד לכל ההסכמים שנקבעו איתו בבית הרב שטינמן….
  רב הבחורים שהלכו איתו בדרך חזרה ליסודות….

  נ.ב. צריך להסתכל על המכתב האחרון שנכתב אתמול ע”י הרב שטינמן בו הוא מחזק את יסודות ומברך את הזוכים להישאר בישיבה…

  יוני |
  הגב